Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 28.04.2005, 00:05
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard !

Ilginc bir bakis acin var Enis, sen herhalde yazilani okumuyorsun, yada bir iki cümlecik daha sokusturayim gibisine düsünüyorsun.

Sanki ile ne anlatmak istedigini ben anlamadim, ama benim yazdigim sanki ile ne anlatmak istedigimi ben anladim.

Bati Avrupa ülkelerinin icinde iki tane ülke vardir kendi istemi ile EU da bulunmayan bunlar Norvec ve Isvicredir. Isvicrenin özelbir konumu vardir. Norvecte halk oylamasi ile katilmamistir.

Ama her ikiside dünyanin sosyal, hukuksal ve ekonomik olarak en gelismis ilk on ülkesinin icindedirler.

Hic birisinin alt yapi, üst yapi denilen bir sorunu yok, issizlik sorunu yok, egitim sorunu yok. Köylülük ve kirsal kesim sorunu yok. Din, consiyet, dil, irk, milliyet ayrimi sorunu yok, beslenme, hasta bakimi, is sahasi, döviz, dis borc, ic borc sorunu yok.. Kapali rejim gibi yönetilme denilen bir sorunu yok.. istedigi gün EU ya girebilecek tüm sartlarinin yerine getirildigi bir konumu var.

Peki Enis senin halinin kirk milyona yakini kirsalda yoksulluk ve bakimsizlik icinde yasadigini bilmene ragmen varmi bir receten onlari okonumundan cikarabilecek.

Otuz milyonu otuz yasindan genc bir nufusa sahipsin varmi onlara sunabilecegin bir gelecek receten. Is, meslek, demokrasi, egitim, gelecek, güvenli ve umutlu bir gelecek.

Daha bir barinma sorununu bile cözemedigimiz ortadayken biz neye karsi cikmaktayiz.

Dünün Yunanistani, Portekezi, Ispanyasinin su anki EUnun sagladigi nimetler ile geldikleri noktayi görmemek icin koyu bir kör olmak gerekir. Bir kac saat öncesinin demir perde ülkeleri bile EU da birer birer yer alirlarken o kadar karisik bir cografyanin bir ülkesi olan ülkemize yapilabilecek en büyük kötülük EU dan kopmak olacaktir. Cünkü öyle bir durumda sonunun ne olacagi bilinmeyen bir batakligin icinde kalmakta var.

EU yu yalnizca bir tüccar kafasi ile bakarsan, EU yu hic bir zaman kavrayamazain.

Keski o bile olabilsede ekonomik dünya istatistiklerinden bir haberin olsa.

Her neyse ister öyle, ister böyle Türkiyenin EU gelecegini marjinallerin ve demogoglarin ve ultra milliyetcilerin ben engelleyebilecegini asla inanmiyorum.