Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 02.01.2004, 16:06
unknown

Standard o.T.

sorgulamanda haklisin; madem ki bir müessese, kurulus, ülkü vs. insana hitap ediyor, ohalde ona hesap vermek zorundadir. (zorundadir) derken bunu mecburiyetten ziyade kendini ifade etme firsati olarak görüyorum. islam davasi zaten hicbir seyden cekinmedigi gibi, gizlisi saklisi da yoktur. capulcularimiz zerre kadar islam davasinin cilesini cekmedikleri icin onu kendilerinde bulunmayan akildan arindirmaya calisiyorlar... yeri gelmisken bir kayit düseyim: herseyin fiziki ve metafiziki boyutu var. fiziki boyutunu ancak akilla, deneylerle vs. tesbit edebiliriz. metafiziki boyutunu ise bunun üzerinde, mesela ask, vecd vs... yani onlarin hatasini tekrarlamadan bir boyutunu kabul, digeriniyse inkar etmiyorum. detaylara takilmadan; bunu idealist olarak yazdigim icin benim hakkimda da biraz bilgi edinmis oldun.

kölelik konusu biraz daha basit. bu müessese cahiliye cagina ait ve islam davasina baglanamaz. islamdan önceki dönemlere ait batil inanclarin bazilari radikal sekilde, digerleriyse asama asama kaldirilmistir. sebepleri de ham yobazlarimizin belirttigi gibi ask, vecd, insanlara alistirmayla, falan filanlarla hicbir alakasi yoktur. degerlendirme icin hem o dönemin sartlarina, hemde islam davasinin anlayisina bakmamiz gerekiyor, ki olay böylelikle kendiliginden cözülecektir... ifade: (islam davasiyla hicbir fert veya toplum zayiflamaz, aksine güclenir). bunu kaydederken dönemin sartlarina gecelim: toplumlarin ekonomik altyapisini, kölelik müessesinin merkezleri olan, ziraat/tarim ve madencilik olusturuyordu. tahmin edebilecegin gibi tamamen kaldirilmasi elbette ilk etapta mümkün degildi; zira bu ekonominin, dolaysiyla da devletin zayiflamasina, hatta cökmesine sebep olabilirdi... kisaca, kölelere önce haklar tanindi, daha sonra bu müessese tamamiyle kaldirildi. gelismenin detaylarina girmeme gerek yok, zannedersem anladin.

ayrica durum elverisli oldukca tepkimi veya destegimi ortaya koyuyorum ama vatandaslarin kimi kopyaliyor, kimi ince ve zaman alici konulara giriyor, kimi kendini bilmem ne ilan ediyor veya onun borazanligini yapiyor... kimide alakasiz mevzuularla ya diyalogu ters yönlendiriyor, veya tamamiyle bölüyor. takdir edersin ki hepsine laf yetistirilmiyor; ama bazende muhattap almamak daha da faydali oluyor... yalniz benim icin gecerli olan senin icinde gecerlidir degilmi?.. takdir hakki senin.