Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Gesellschaft & Soziales (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=398)
-   -   Religion & Glauben (http://localhost/forum/showthread.php?t=4272)

beyazoglan 19.06.2005 19:07

AB , Osmanlı imparatorluğunun

taklidi..
Milyonlarca kilometrekarede binlerce kavmi birarada tutan ve ümmet prensibi ile inşa edilen Osmanlıyı taklid eden Avrupa birliği çatırdıyor. Herşey tamam ama, bu kadar insanı bir arada tutacak "İMAN" yok...!

19.06.2005 19:28

WAS BEDEUTET....

DER NAME "DENIZ" AUF ARABISCH WIE SCHREIBT MAN DAS? WIE SPRICHT MAN ES AUS?
FALSCHES FORUM SORRY DACHTE WIRD HIER EHER BEANTWORTET.
DANKE

roman 19.06.2005 19:54

mantik? o.T.

ohne Text

beyazoglan 19.06.2005 20:07

AKIL MANTIK VE INANC..

Akil ve mantiksiz inanc topal, inancsiz akil ve mantikda kör gibidir..

zuemra 19.06.2005 21:05

Cok güzel bir meseleye parmak basmissin

:-)
Ama suna cok inaniyorum...AP Parti basörtüsü meselesine o kadar vurdum duymaz degil...bir kere tutumunu onlarca Milletvekilinin esleri ortaya koyuyor...Onlarca Vekilin esleri de basörtülüdür...bu yüzden zaten Erdogandan basörtüsüyle alakali herhangi olumsuz bir soru veya tepki göstermek cürret ister....Basbakanimizin cevabini ise cok iyi tahmin edebiliyorum. Kardesim,aklin varsa soruyu sormadan önce bir etrafina bak..hadi ordan dercesine bir bakis atar veya hic kale almadan cevapsiz birakir. Yavas yavas sorun olmadigini o sorunu yok ederek gösterecektir insaallah Erdogan....
CHP lideri o kadar erken secim desin ki...kim takacak....o halk yine inada AKP dicektir eger o halk osmanilinin torunu ise....

Saygilar

19.06.2005 22:43

Deniz im Türkischen die Bedeutung Meer

und Meer bedeutet auf arabisch umman.

Nasil yar diyeyim ben böyle yare?
Mecnun edip cöle saldiktan sonra?
Alemin baginda bülbüler öter
Neydem benim gülüm solduktan sonra

Coskun sular gibi caglamayan yar
Gönlünü gönlüme baglamayan yar
Benim su halime aglamayan yar
Daha aglamasin öldükten sonra

Karadir kaslarin keman istemem
Su gönlümde özge mihman istemem
Ölsemde derdime derman istemem
Ok vurup sinemi deldikten sonra

Pir Sultan Abdal"im sürem bu yolu
Insan-i Kamil"in olmusum kulu
Ister yagmur yagsin isterse dolu
Neydem ben "UMMANA" daldiktan sonra

Bu sayede arabca"da denizi tarif ederken, Anadolu Türkmen Alevi Edebiyatinin kilometre Tasinin, Banaz"li Koca Haydar"in, Pir Sultan Abdal"in güzel bir siirini de unutulmasin diye, beleklere islesin diye, aktarmarmis oldum.

19.06.2005 22:52

;-))) Ammada atin ama HAAAH!

Sanki kalede Rüstü var.

Es gibt meherere Gründe warum das Osmanische Reich zum Scheitern verurteilt war. Zum einen die Unfähigkeit, die Zeichen der Zeit erkennend neue Impulse zu setzend die Industrialisierung zu verwirklichen und zum anderen, weil die islamischen Völker darin, immer mehr nach Autonomie gestrebt haben. Des Moslems Bruder ist ein anderer Moslem. Ausgebildete Arabische Einheiten haben unter der Führung des homophobilen Lawrence von Arabien mit heimtückischen Kriegstaktiken zur Aufteilung des Osmanischen Reichs unter den Eurpäischen Mächten beigetragen.

Aus der Authentität der Gedichte kann man es herausfiltern.

Mehmet Akif Ersoy:

Var mi Arnavutlugun
seriatta bir yeri
Küfür degil midir ki
Kavmini sürmek ileri

Ein Türkisches Volkslied der Zeybeks

Of aman da aman Kara Daglari
Sandali da sandali
Al kana boyanmis "Kerimoglu"nun"
Her yani her yani

Vay Müren"de Müren"de
Eyüp"üm de gitti, gitti gitti bulunmaz
ELEME KÖR OLASIN ARAB
UYKULARDA, UYKULARDA YIGIT VURULMAZ!

Sag mal, wem hattest Du nochmals Mangel an Iman unterstellt? ;-)))

beyazoglan 19.06.2005 23:15

CIHAN DEVLETI

Haa tamam bir sen eksiktin, gec kaldin, bende simdi damlar diyordum zaten.

Bir: Hafizan pek kuvvetli degil, imanin ilgili herhangi bir yorumda bulunmadim, bilirsin parayla imanin kimde oldugu pek bilinmez.

Iki: Osmanli 600 küsür sene 3 Kita üzerinde hakimiyetini devam ettirdi.
Bu 600 senenin en az 400 senesi, siyasi, askeri, ilmi ve kültürel acidan, belirleyici bir süper güc olmustur. Sirf ecdatini kötülemek icin onun yikilma asamasindaki zaaflarini burada mutluluk icinde anlatman, kendi zaafiyetini ortaya koyuyor.
Elbette yanlislar hatalar olmustur, zaten olmasaydi yikilmazdi dimi.
Hic bir devlet ilelebet yasamaz, kurulur, yükselir, geriler ve yikilir.

Üc: Iki dinleyip bir söylemek, ne söylediginide iyi bilmek lazim..

19.06.2005 23:20

Wenn Du nur über ein Hauch Wissen

über den Osmanen-Clan verfügen würdest, hättest Du diese Zeilen wohl eher nicht geschrieben. Aufgrund der Balance of Power Politik der Großmächte wurde das Osmanische Reich künstlich aufrechterhalten. Die Briten selbst haben unter Androhung von Krieg dafür gesorgt, dass die Russischen Truppen, die Istanbul erobert und besetzt hatten, nicht annektieren konnten.

Verschon die Leute mit diesen sagenumwobenen Lichtgestalten der Osmanen. Die Osmanen warum zum Schluß nur noch lächerliche Witzfiguren auf der politischen Ebene. Eine Art Bauer auf dem Schachbrett. Die Könige stellten andere dar.

19.06.2005 23:21

Bete zu Gott, dass es Atatürk gab! o.T.

ohne Text

19.06.2005 23:21

kasiklami yedin yoksa kepceylemi ??? o.T

ohne Text

19.06.2005 23:24

Evet Osmanlida catirdayip kayboldu gitti

ohne Text

acizhane 19.06.2005 23:37

Alevi kardesim senin ne

derdin var Osmanli ecdadinla?

vefasizlik yapma burda, beynini biraz calistirsan iyi olur Osmanli olmasaydi bi defa ne türk nede atatürk olurdu.

Osmanliyi kötülemenin bir alemi yok.

19.06.2005 23:41

Alevi oldugumdan emin misin?

Farz et degilim, hadi hatirini kirmamak icin Alevi"yim diyelim. Osmanli hakkindaki gercekleri güzellestirmek icin bir vecibe mi sence? Osmanli"yi tarihimizin bir parcasi olarak kabul ediyorum. Ama sütten cikmis ak kasik degildi Osmanli. Osmanli benim ecdadim degil. Benim babamin soyadi Osmanoglu degil. BEN BIR OSMANOGLU OLMADIGIM ICINDE DE BIR PIC, BIR OSMANLI DEGILIM!

19.06.2005 23:46

OSMANLI BIR HANEDAN IDI!

Osmanli Topluluklari icinde Türkmenler her bakimdan aslan payini teskil ve temsil ediyorlardi. Aber trotzdem waren die Turkmenen und nicht nur die alevitischen unter Ihnen, Represalien, Ausbeutung und zum Teil Verfolgungen ausgesetzt. Türke zu sein war zu Zeiten des Osmanischen Reichs in der Gesellschaft den im letzten Rang sein.

Ich bin kein Osmane. Falls es sich hierbei um Deinen Vorfahren, den Osmanoglulari handelt, dann lerne mehr über die Vergangenheit deines Clans.

beyazoglan 19.06.2005 23:47

Sivri zekali..

Ben senin gibi sivri zekali olmadigim icin, kendi tarihimi ve tarihi degerlerimi senin gibi birbiriyle catistirmiyorum. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Selim,..., Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bunlar benim icin büyük degerlerdir.
Ben müslüman bir türk genci olarak, tarihime sahip cikiyorum, güzellikleriyle gurur duyuyorum ve örnek aliyorum, hatalari görüp ders aliyorum. Ama hic bir zaman senin su an icine düstügün duruma düsüp, kendi tarihime bir avrupali gözüyle bakip küfredmiyorum.
Iste zaten Osmanlinin sonunu getirende senin gibi sloganlarla hareket eden, sonradan görme sözüm ona aydin sivri zekalilar oldu..

roman 19.06.2005 23:50

Halifeligide, Sultanida yok eden,

Mustafa Kemaldir.

iyiki de tarihin cöplügüne atmis.

beyazoglan 19.06.2005 23:54

Sivri zekali..

Ben senin gibi sivri zekali olmadigim icin, kendi tarihimi ve tarihi degerlerimi senin gibi birbiriyle catistirmiyorum. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Selim,..., Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bunlar benim icin büyük degerlerdir.
Ben müslüman bir türk genci olarak, tarihime sahip cikiyorum, güzellikleriyle gurur duyuyorum ve örnek aliyorum, hatalari görüp ders aliyorum. Ama hic bir zaman senin su an icine düstügün duruma düsüp, kendi tarihime bir avrupali gözüyle bakip küfredmiyorum.
Iste zaten Osmanlinin sonunu getirende senin gibi sloganlarla hareket eden, sonradan görme sözüm ona aydin sivri zekalilar oldu..

acizhane 20.06.2005 00:00

mit dir diskutiere ich nicht weiter

als ein Alevite wundert es mich nicht das du solche äußerungen von dir gibst, ich würde wenn ich Alevitisch wäre vielleicht genau so reagieren. Du solltest trotzdem hier keine behauptungen aufstellen das Sie verfolgt u.s.w. wären. Im Osmanischen Reich wurden alle aufständischen so wie es wahrscheinlich deine Vorfahren waren ausgebremst mit Ihrem übereifer an der Destabilisierung des Osmanischen Reiches haben die Sultans das RICHTIGE vollbracht in dem Sie euch manchen Aleviten die wohl verdiente Strafe Lektion erteilt haben.

Als eine Minderheit solltest du mit deinen Floskeln etwas Vorsichtiger umgehen, das du Türke bist interessiert mich wenig, unsere Gemeinsamkeit endet wenn es ums Glaube geht.

Angenehmen Abend noch

roman 20.06.2005 00:00

Hic ugrasma o tür ucuz

tartismalar beni asla ilgilendirmiyor.
Tarih hakkinda bir bilgin oldugunada asla inanmiyorum.

Benim bilgim bana yeterli, Mustafa kemal degildir halifeligi kaldiran ve sultani sürgüne gönderen ve aydatta baglayan diye düsünüyorsan.

Sen öyle düsün ben senin gibi düsünmek ve bilmek zorunda degilim.

Beni cekmezsin din ayaklari ile ucuz politik tartismalarin arasina.

Kafana göre takil, farkli görüslere ve düsüncelere de saygili olmasini unutma.

roman 20.06.2005 00:06

Vay anasina sen hangi dagdansin? o.T.

ohne Text

acizhane 20.06.2005 00:12

für was hälst du dich bitte?

kannst du mir das mal sagen bitte?

kann sein das du etwas Wissen hast Professor oder dich als ein Intelektueller dich hier vermarktest, wenn du nicht einmal in der Lage bist die übersinnlich angenehme Harmonie des Glaubens an Allah verspüren konntest oder es dir seitens Allah nicht erstattet wurde nützt dir dein Wissen nichts.

Bitte nur Deutsch Antworten Allwissender Romen

beyazoglan 20.06.2005 00:13

COK UCUZMUSSUN..

Burada ucuz olan tartisma, politika veya din degil gözüm, sensin, hemde cok ucuzsun, üc pes kurusa satiyorsunuz, dininizi, milletinizi, tarihinizi.
Hadi bakim, bol kazanclar..

roman 20.06.2005 00:13

En son Alevi dergahi 1826 da kapandi o.T

ohne Text

roman 20.06.2005 00:14

hadi tosunum yoluna! o.T.

ohne Text

acizhane 20.06.2005 00:15

nicht aus dem Berg von dort du

kommst Alevi Romen tz tz

aus den Bergen kommen eure gleich Gesinnten schon vergessen ;-)

xstudentxnrw 20.06.2005 06:46

sen birak romani.. bende onu adam

zannederdim.. ama adamda hicmi hic türklük duygusu yok.. din konusunu onun gibilerle tartismaya gerek yok.. cünkü adam maalesef takmiyor.. kendi düsüncesi haric hic bir seyi takmadiginida kac sefer gösterdi..

xstudentxnrw 20.06.2005 06:50

adi ne olursa olsun.. Kuranda senin düsü

nceni destekleyen hic bir sey yok.. ne haber?

xstudentxnrw 20.06.2005 06:58

yanlis tercüme edip, ayetleri yok sayip

bunu DIN edinmekte bize göre degil.. haydi kendi yoluna ;O)

kerio 20.06.2005 10:17

aslinda laiklik diye birsey yok

bu sadece uydurulmus bir kelimedir bunu uyduranlar inanc sistemlerinden kurtulmak icin insanliar kuzulastirmak icin ve devleti yüceltilmek yeni bir put devlet putu yani devleti kabe edip icine bilumum putlar yerlestirip insanlari sömüren gercek dinden uzak tutan bir sistem.

aslinda yok böyle birsey hepsi buyuk bir balon büyük bir palavra. yalanlar üzerine insa edilmis sahte bir sistem. firavuni bir sistem insanlarin gözünü boyakam icin arada sirada sihirbazlari cagirttirip gücünü sergiledigi bir show, inkar edenler var ise onlarin hemen kellesi ucurulmakta.

t.c. tarihini hatirlayin asilanlarin en meshuru adnan menderestir. hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindir diye atilan slogan havada tislayip durmakta erkeksen kalkta hesap sor.

velhasili kelam bunlarin hepsi yalan.

xstudentxnrw 20.06.2005 12:00

yok, senin gibi düsünenlerin yaptiklarin

dan baska bir sey olmasin sakin!

bir askeri törende.. bir kac sene önce bir asker annesini kovanidami AKP provokasyon olarak ayarladi?

GET OLAN isine ;O)

donpepelino 20.06.2005 12:02

Cok Güzel bir yazi

Sunuda ekliyelim aynisi TC düzeni icinde gecerli 72 milleti bir arada tutamiyor.

Iman yok onun bunun lengerli fütülünü takmaklan gururduyuyor.

AH OSMANLI AHHH ARAB ISMIDE OLSA DÜNYAYA ALTIN HARFLERLEN TARIH YAZMISSIN

xstudentxnrw 20.06.2005 12:04

alle sind schwachsinnig.. schmeiß die

dinger weg.. müll verschenkt man nicht ;O)

ich hab hulusi angelesen und ein kommentar zu ihm gefunden.. im kommentar sieht man, dass der fast nur verfälscht.. vor allem früh-islamische alims zitiert der falsch!

xstudentxnrw 20.06.2005 12:09

bu hava romandada var!

baskasina iftira atmayi iyi becerin biri olmasina sahit olduk zaten!! ;O)

xstudentxnrw 20.06.2005 12:11

ALAKASI yok! er "zitiert" FALSCH!! verän

dert dabei den SINN!!! des originals!!!!!

donpepelino 20.06.2005 12:12

Sümürgecilere Tek Karsi Gelecek Ülke

Türkiyedir bence Degahlarimiz derneklerimiz birlesmeli.

Parcalana parcalana bu hale geldik bir ermeni avrupalarda neler yapiyor.

5 milyon bir Müsliman avrupalarda birsey yapamiyoruz.

Fatih Sultanin yasi 22 idi istanbulu fet etti bugünkü serseri gencliklerse diskolarda barlarda zamanini öldürüb zina halindeler.

Eyy Müsliman uyan ve düsmanina bak ondan örnek al.

Avrupa birlesiyor bizlerse hep bölünüyoruz neden sebebi ney.

UIzaya gitmisler diye hep bize örnek olarak bu demorat fasistleri örnek gösteriyorlar.

Kimin parasiylan uzaya gittiler Afrikayi yömürdükleri paralarlan calistirdiklari kölelerlen uzaya gittiler.

Astromu uzaya gönderende bir Misirli Arabtir kim onun lafini ediyor.

Bunlara karsi birlesmemiz lazim yoksam sonumuz cok vahim.

El alamin laik ligini lengerini fütülünü kanununu almis Anadolu insani üstünde bir yük etmisiz.

Alsin o lengerliler füütlünü onu cikaranin heykelinin neresine korsa koysun.

Fütül ciklet italyanlarin cöp arabalarini görmekten biktim.

40 binin üzerinde Türkiyeden kopmus profösör bilim adami mühendis bu capulcu sömürgecilere calisiyor.

Türkiyede tank yapmak icin önce abd den izin alman lazim roket yapmak icin gine onlardan izin alman lazim.

Bu ne adalet bu ne medeniyet.

xstudentxnrw 20.06.2005 12:13

gutes Beispiel für SCHWACHSINN ;O) o.T.

ohne Text

xstudentxnrw 20.06.2005 12:14

get olan.. A.H. insanin kendi yaptigini

söylüyor basbaya!

donpepelino 20.06.2005 12:17

D-8, Dünya’yı formatlayacak

Doç. Dr. Gündoğan: D-8, Dünya’yı formatlayacak
Röportaj: İslam Arslan

DOÇ. DR. METE GÜNDOĞAN KİMDİR?

Balıkesir (Dursunbey) 1963 doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde lisans, ODTÜ ve Cranfield Teknoloji Enstitüsü’nde lisansüstü (master) çalışmalarını tamamladı. Cranfield Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Halen Doçent olarak akademik çalışmalarını sürdürüyor. TÜBİTAK, DPT, TAI, TBMM, BAÜ ve HÜ vb. gibi çeşitli kurumlarda çalıştı. 54. Erbakan Hükümeti’nde Başbakan Başmüşaviri olarak görev yaptı. Çeşitli ulusal - uluslararası konferans ve dergilerde yayınlanmış çalışmaları olan Gündoğan’ın Vadi Yayınları’ndan çıkmış “Refah Toplumu” ve Keşif Yayınları’ndan çıkmış “Borca Dayalı Para Sistemi”, “Faiz Tuzağı” ve “Stratejik Hedef” isimli dört kitabı var. Şu anda Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Gündoğan evli ve iki çocuk babası.

- 1 -

NATO’nun düşman rengi kırmızıdan yeşile döndü

Refahyol Hükümeti’nde Başbakan Erbakan’ın Baş müşaviri olan Gündoğan, aynı zamanda, D-8 kuruluş sürecinin başından sonuna kadarki takipçisi ve bir çok olayın tek şahidi idi. Gündoğan ile D-8’in tüm aşamalarını ayrıntılarıyla konuştuk. (İ.A)

*Mete Bey, siz Erbakan Hocamızın fikri olarak temellendirdiği D-8’in organizasyonunda ve kuruluşunda yoğun bir şekilde çalıştınız. D-8’in mimarlarındansınız. Bize öncelikle kuruluş çalışmalarını anlatır mısınız?

20. Yüzyılı tahlil ettiğimizde, bunu dört çeyreğe ayırıyoruz. Birincisi imparatorluklar dönemi. 1. Cihan Harbi ile bu dönemin bittiğini görüyoruz. İkinci olarak faşist diktatörlükler dönemi yaşanmış. Bu diktatörlüklerin de 2. Cihan Harbi ile yıkıldığını görüyoruz. Üçüncü dönem demokratizasyon dönemi gibi ancak bu dönemin de Stalin ve Rusya’nın konumundan dolayı soğuk harp dönemi olduğunu görüyoruz.

Rusya’nın Afgan Harbiyle ve 1991’de Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla da bu dönemin bittiğini görüyoruz. Dördüncü dönem, şu anda bizim de içinde bulunduğumuz dönemdir. Peki bu dönem nasıl şekilleniyor? Bu dönem için ne diyeceğiz? 1992 yılında İskoçya’da yapılan bir NATO Toplantısı’nda Margaret Thatcher, buna benzer bir tahlil yaptıktan sonra ‘Soğuk harp dönemi bitti’ diyor. O toplantıda soğuk harp döneminden sonra NATO’ya ihtiyaç var mı, yok mu, bu tartışılıyordu. ‘Bu dönemden sonra NATO’ya ihtiyaç var. Önümüzdeki dönem belki de NATO’nun düşman rengi kırmızıdan yeşile dönecek’ diyor.

*Peki Batılılar neyi amaçlıyor?

Batılılar düne kadar Türkiye gibi İslam ülkelerini doğu blokuna karşı ön cephe malzemesi gibi kullandılar. Bu dönemden sonra bir de bakıyoruz ki artık direkt olarak ‘Biz yeni bir dünya düzeni kuracağız. Bu yeni düzende dünyayı yeniden yapılandıracağız’ gibi fikirleri var. Bu fikirleri keşfedince, ‘Bizim belli ilkeler demeti çerçevesinde yeni bir atılım, açılım yapmamız gerekir. Yoksa bunların operasyonlarına yem olacağız’ şeklinde düşündük. Bu ilkeler nelerdir, önce o ilkeler üzerinde uzun uzun konuşuldu. Çalışmalar yapıldı. Diğer ülkelerin liderleri ile görüşüldü.

Bu çerçevede Müslüman ülkelerin ve gelişmekte olan diğer ülkelerin bir araya toplanması gerekiyor. Aksi takdirde, bu batılıların kurguladıkları yeni dünya düzeninde bir ve bütün olarak hiçbirinin yeri yok. Pakistan’ın da yok, Mısır’ın da yok. Bunu, 1991’de soğuk harbin bitişiyle ortaya çıkan gelişmelerden açıkça görüyoruz. Yani biz bunu yapmazsak çok daha büyük felaketlere duçar olacağız.

Şimdi gelinen noktada Büyük Ortadoğu Projesi’ne dikkat edin. Fas’tan Endonezya’ya kadar olan bölge yeniden yapılandırılacak. Peki D-8 nedir? D-8, Fas’ın hemen altı, Nijerya’dan Endonezya’ya kadar olan bölgedir. Haritayı elinize alırsanız, D-8’in başlangıç etki alanıyla Büyük Ortadoğu Projesi’nin etki alanı aynıdır. Kendi başımıza keşfederek ‘Bir an önce derlenip toparlanalım, bu zalimlerin baskılarından kurtulalım’ diye düşündük. Adımlar atıldı. İyi de atıldı. Şimdi, adamların D-8’i apar topar felç ederek BOP’u öne sürmeleri manidardır. Bugün yapılanlar, D8 fikrinin ne kadar sağlam ve isabetli olduğunu gösterir.

-2-

Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya’yı da aramıza alacaktık

Refahyol’da Başbakan Erbakan’ın Baş müşaviri olan Doç. Dr. Gündoğan, Batının ve küresel sömürgecilerin Erbakan’ın ‘Heey! Çocuklar, gelin bakalım!’ şeklinde seslenmesine olumlu cevap veren ülkeleri ve yöneticilerini cezalandırdığını belirtti.

*D-8 içinde bu tahlili nasıl yaptınız?

Medeniyetler tahlilidir bu. Akabinde bir de "Biz burada nasıl sınırlı sayıda ülke ile çoğunluğu temsil ederiz?" düşüncesi var. Mesela dünyada bu kategoriye uyan, bu ilkeleri kabul edebilecek 150’ye yakın ülke var. Halkı Müslüman olan ise elli-altmış tane ülke var. Nasıl sınırlayacağız? O zaman dedik ki temsil kabiliyeti olarak en önemli kriter olan nüfus kriterini kullanalım. Çünkü çokları alırsan temsili çok olur. Böyle bir mantıkla "Nüfusu 60 milyondan daha büyük ülkeleri bir araya getirelim" dedik. Türkiye, Nijerya, Mısır, İran, Pakistan, Bengladeş, Endonezya ve Malezya bu şekilde ortaya çıktı. Bu noktada bize bazen Malezya"nın 20 milyon olduğu ve nüfus kriterinin uymadığı söylendi. Malezya"yı da iki sebepten kattık. Birincisi Endonezya ile Malezya aynı. Endonezya, Malezya, Singapur aynı kökenden. Bunları ayırt etmek zor. Aynı dili konuşuyorlar, aynı kültüre sahipler, aynı teknolojik gelişmişlik seviyesindeler... İkinci sebep, Malezya, bu 8 ülke içinde milli geliri en yüksek olan ülke. Aynı zamanda teknolojik olarak da en gelişmiş ülke Malezya. Diğer ülkelerin Malezya’dan alacağı bayağı örnek ve ipuçları var. Onun için başlangıcı 8 ülke ile sınırladık. Sınırladığımız o zaman bile nüfusu 800 milyondu. Coğrafi olarak dağılımı da dünya üzerinde dengeli idi. Bugün dünyadaki Müslümanların toplamı yaklaşık 2 milyar. Yarısından fazlasını hâlihazırda bu 8 tane ülke temsil edebiliyor.

*28 Şubat darbesinin gerçek sebebi D–8 diyebilir miyiz? Uluslararası güçler açısından…

Tabi diyebiliriz. Bunu zaten kendileri de söylüyor. Mesela, uluslar arası stratejik araştırma enstitülerinden Amerikalı bir diplomat, Fazilet Partisi zamanında bizim milletvekillerimizden birine aynen şöyle söylüyor. Diyor ki: "Erbakan iki tane adım attı. Bizim buna müsaade etmemiz mümkün değil. Buna güç yetiremeyiz. Bunu durdurmamız lazım." "Nedir?" diye sorunca o bizim milletvekilimiz, diplomat da diyor ki "Havuz sistemini kurdu. Havuz sistemini kurunca bize olan borçlanma ihtiyacını ortadan kaldırdı. Biz borç veremezsek nasıl emir vereceğiz? Bu diğer ülkelere yayılırsa ve hepsi birden bu sistemi kurarsa, bu, dünyadaki global batı sisteminin çöküşü demektir. İkincisi, Erbakan D-8’i kurdu. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Batı, Osmanlı’nın hem topraklarını hem de hinterlandını paylaşmak için iki tane dünya savaşı yaptı. Ama Erbakan, bir kurşun dahi atmadan dünyada iki tur attı. Bunların hepsini alıverdi. Adamlar hayret ediyorlar. Yani bu nasıl olur? En çok kızdıkları da bu. Mesela Nijerya’nın Devlet Başkanı General Sani Abacha yatağında ölü bulundu.

* İslam aleminde Müslümanlar çocuklarına Erbakan ismini koyuyorlar. Erbakan’ın ve Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki dik duruşu ve zaferi, İslam coğrafyasında 1974’te de aynı özgüveni yaşatmıştı. Bu, D-8’in kuruluş amaçları kapsamında bir hamle daha yapıldığı zaman da gerçekleşecek midir?

Tabi ki. Dünya denklemi güç oyunudur. Kuvvetli olan ilkelerini hakim kılar. Bugün, materyalist batıl mantık kuvvetlinin zayıfı ezmesini doğal karşılıyor. Dolayısıyla bu adamlar, iki şeyi yapıyorlar. Şu anda güçlü, eziyor. Eğer, ‘Bunlar toplanırsa karşımda güç olur’ diye elinden gelen her türlü zulmü yapıyor. Ama yine de korkuyor. Bir gün mazlumların biraraya gelerek toplu hareket etmesinden korkuyor. Bunlar, karşılarında başka bir gücü görürse geri adım atar. Onun için D-8’in uygulanacak olan iki kademesine sıra gelmeden önünü kestiler. D-8’in ikinci kademesinde Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya’yı da alacaktık. Dikkat ederseniz D-8 ülkeleri, gelişmekte olan diğer ülkeleri temsil kabiliyetine sahip ülkelerdir. Mesela Türkiye, bütün Türk cumhuriyetlerini temsil edebilir. Hepsinin abisi pozisyonunda.

-3-

‘Erdoğan’ın vizyonu olsaydı yeni bir dünya kurardı’

Refahyol Hükümeti’nde Başbakanlık Başmüşaviri olan Gündoğan, AKP’nin D-8 gibi büyük bir projeyle ilgilenmediğini belirterek “Tayyip Bey bu işe sahip çıkabilseydi, yeni bir dünya kurardı. Ama kendisinde o vizyon yok” diyor.

*G-7 ile D-8 masaya oturacak ve dünyayı adil temeller üzerine yeniden yapılandıracak. G-7, zaten adil davranmıyor. O halde inisiyatif D-8’de mi olacak?

G-7’ler adil davranmıyor, evet. İnisiyatiften ziyade istiyoruz ki dünyadaki tüm insanlar saadet bulsunlar. Şu anda bakıyorsunuz. Mesela dünyada yüz milyonlarca aç var. Resmen ölüyor. Açlıktan ölüyor adam. Bunların açlıktan kurtulması için ihtiyaç olan para yaklaşık 200-300 milyar dolar gibi bir şey. 300 milyar dolar dediğin para gülünç. ABD’nin yıllık milli hasılası 5 trilyon dolara yakın. Yani zekatını ortaya koysa bunu çok rahat karşılar. Mesela yani. Çok cüzi bir para. Verilmiyor. Bu kadar insan aç kalıyor. Dünyada savaşlar oluyor, insanlar zarar görüyor. Halbuki bu dünya küresel ve küçük bir şey oldu. Adil bir şekilde yaşayalım. Şimdi yeni niyetleri ortaya çıktı; Yeni Dünya Düzeni. Adam, ‘Seni sömürgeleştireceğim’ diyor. Biz bir araya gelirsek ‘Sen, beni sömürgeleştiremezsin’ diyeceğiz. Şu anda tek başımıza diyemiyoruz. Şu anda tek tek ağlıyor bütün memleketler. Afganistan gitti. Irak gitti. Suriye, Mısır, Suudi Arabistan, İran sırada. Zalimler, dört aşamalı bir harekat yürütüyorlar. Önce çağırıyor idareciyi ve ona ‘Tam istediğim gibi olacaksın’ diyor. Yani işbirlikçi olacaksın diyor. Olmazsa kadife devrimler organize ediyor. Olmazsa içinden bazı fraksiyonlar çıkarıp saldırıyor. Afganistan’daki Kuzey İttifakı gibi. Olmazsa Irak’taki gibi işgal ediyor. İşte buna karşı, ‘Adil bir dünya kuralım’ dedik. Zalimler bunu niçin kabul etsin? Onlar bunu kabul etmezler. Çünkü ‘Güç bizde’ diyorlar. Ancak, D-8 olunca sizin dediğiniz gibi olur. O zaman inisiyatif sizde olur. O zaman diyorsunuz ki: ‘Ben bu kadar güçlüyüm ve şu ilkeler üzerine yeni bir dünya kurmak istiyorum’. İşte o zaman paşa paşa kabul edeceklerdir.

*Öncelikle 8 ülke. Ardından da 150 kadar ülke dahil edilerek bir birlik oluşacağı belirtilmişti…

Tabi tabi. Gelişmekte olan ülkeler. Hepsi dâhil olacak buraya.

*Bütün bu oluşumun kurucusu ve koordinatörü Türkiye oldu. Başkanlığını da Erbakan Hoca yaptı. Bu nasıl karşılandı?

Başkanlığı rotasyonla yapmayı düşündük, öyle de gidiyor zaten. Ben Pakistanlı, İranlı, Nijeryalı yetkililerle konuştuğumda dediler ki ‘Bu Erbakan Hoca’nın girişimidir. Türkiye öncü olursa olabilecek bir şeydir.” Yani bir ülkenin inisiyatifi ele alıp ormanda yol açar gibi her şeyi göğüsleyip yolu açması lazım. Bunu Erbakan Hoca yaptı. Bütün insanlığın saadeti için kendini feda etti.

*Bugün D-8, Türkiye önde olmadığı için mi bu halde?

Türkiyesiz başsız kalıyor. Başı var ama böylesine güçlü olabilecek bir örgüt, basit bir lobi faaliyeti olarak kullanılıyor şimdi. Mesala Cumhurbaşkanı Sezer, zirvelere gitti.

*Neden gitti? ABD’nin işgal politikasına bir tepki miydi?

Öyle yansıtıldı. Aslında gitme sebebi, biz biliyoruz ki, Dışişleri Bakanlığı’nın ve devletin bir çok yetkilisinin D-8’e sahip çıkılmasını istemesidir. Ancak, daha da etkin olunması için buna sahip çıkacak vizyon sahibi bir Başbakan’ın olması lazım. Mesela Tayyip Bey bu işe sahip çıkabilseydi, yeni bir dünya kurardı. Ama kendisinde o vizyon yok.

*AKP, AB’ye girebilmek için çaba sarfeden bir parti. D-8’i devam ettirseydi, kendisini inkar etmiş olmaz mıydı? Çünkü, Milli Görüş’ü reddediyorlar artık.

Evet. Doğru. Eğer, diye söyledim, dikkat ederseniz. Onu yapacak bir vaatleri de yok zaten. Milli Görüş, 270-280 kişi ile tek başına iktidara geldiği takdirde, bu iş tamam demektir. D-8 çok çabuk canlanır.

*1997’den bu yana stratejik olarak ne değişti?

1997’den günümüze üç şey oldu. Bunlar önemlidir. Birincisi, D-8’e katılan ülkelerin devlet ve hükümet başkanları bir bir yerlerinden edildi. D-8’e gönül vermiş ve her şeyi göze alabilecek liderler, mesela General Abhacha (Nijerya) yatağında ölü bulundu. Benazir Bhutto da Navaz Şerif de (Pakistan) yerinden edildi. Şeyh Hasine (Bangladeş) gitti. İran’da Rafsancani gitti. Endonezya’da Suharto da Habibie de gitti. Bunların hepsi yerinden oynadı.

*Malezya istisna galiba

Malezya’da da kriz çıkarıldı. Ama hükümet çok radikal karşı tedbir aldı. Mahathir Muhammed, Enver İbrahim ve ekibini harcamak zorunda kaldı. Çok ciddi bir operasyon yapıldı. Ona aynı şiddette cevap verildi. Sadece Mısır’da bir şey olmadı. O da Mısır’ın devlet başkanının şahsi ilişkilerinden (Hüsnü Mübarek) kaynaklanıyor. İkinci gelişme zamana yayıldığı için millet pek fark etmedi. Bu zaman zarfında Hindistan İKÖ’ye gözlemci üye olarak katılmak istedi. Pakistan ve Bangladeş lobisiyle reddedildi ama yine de bir statüsü var. Yani, Müslümanların olduğu bir örgüte müracaat ediyor. Aynı şekilde Çin de müracaat etti. Yanlış hatırlamıyorsam en son Kasım 2003’te Malezya’da Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘Bizi de İslam Konferansı Örgütü’ne gözlemci üye olarak alın. Şu anda size terörist diyorlar. Biz olunca kolay kolay diyemezler’ mealinde bir konuşma yaptı. Bu arada Brezilya’da büyük, Yahudi fonları dev sanayi yatırımları yaptılar. Sırf Brezilya yönünü Müslüman ülkelere çevirmesin diye. Bu ne demektir? Sen şimdi konuşuyorsun ya, bunu herkes dinliyor. Erbakan Hoca çıkıyor ya da biz çıkıyoruz diyoruz ki ‘Bu oluşuma Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan’ı da katacağız.’ Bu onların kulağına gidiyor. Adamlar oturdu, bu zaman içerisinde bir analiz yaptı ve ‘Hakikaten bunlar bizi istiyor. Bizim buraya girmemiz hem bizi güçlendirecek hem de bunları” diye düşündüler ve çözüm olarak bu projeyi kabul eder hale geldiler. İşte onun için de gittiler İKÖ ile iyi münasebetler kurmaya başladılar. Düne kadar bu ülkeleri (Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya) buraya almakta zorlanabilirdik ama bugün D-8’in ikinci aşamasını çok süratli gerçekleştirebiliriz. Çünkü temelleri atıldı. İKÖ bağlantılı olarak atıldı. Adamlar mesela D-8’e bakmadılar. Daha geniş bir platform olarak İKÖ’ye baktılar. Çünkü menfaatleri burada. Mesela adam petrol ithal ediyor. Bir de bakıyor ki petrol bunların elinde, hammaddeler bunların elinde, iş gücü bunların elinde, cesaretli insanlar ve genç nüfus bunların elinde. Yani gelecek görüyor. 1997’den bu yana gerçekleşen üçüncü stratejik olay ise negatif bir olay. Sadece devlet başkanlarının öldürülmesi, ülkelerin karıştırılması, kriz çıkarılması falan olmadı. Bunlar devam etti. Rusya’yı, Hindistan’ı vs katacağımızı belirttiğimiz için kadife devrimler de aslında D-8 sonrası batının yaptığı operasyonun devamıdır. D-8’e nazire olsun diye yapılıyor. Yönetimleri kadife devrimlerle yıkmaya çalışıyorlar. Neden? Bütün dertleri, ‘Türkiye’nin başına Milli Görüş vizyonuna sahip biri gelirse gidip de tokalaşacak bir lider bulamasın’dır. İşte bu üç ana eksenli operasyonlar yapılmıştır.

Yarın: “Diyelim ki, Amerika mallarını almıyoruz...”

<a href="redirect.jsp?url=http://www.milligazete.com.tr/index.php?action=show&type=report&topicid=23" target="_blank">http://www.milligazete.com.tr/index.php?action=show&type=report&topicid=23</a>

donpepelino 20.06.2005 12:20

ahaaaa o.T.

ohne Text

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 13:47 Uhr.