Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Gesellschaft & Soziales (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=398)
-   -   Religion & Glauben (http://localhost/forum/showthread.php?t=4272)

wolfspider 28.09.2003 12:08

üffffff....anlamiyacak bu millet!!!!

yahu yaza yaza parmaklarimda tüy bitti....

burasi bir FORUMdur , yani sanal bir toplulugun üyelerinin kar$ILILIkLI olarak KENDI dü$üncelerini, ÖZ fikirlerini sunup beyan edip tartI$maya, diskusyona tabi tutarak bir diyalektik geli$tirdikleri bir yer......

yoksa bir COPY&PASTE yaRI$MA ARENASI DEGiLDiR!!!!!!!!!!!!!

üfffff....sanki fare"nin sag tu$unu kullanmak özel bir mâharetmi$ gibi.......

<a href="redirect.jsp?url=http://www.ilhanarsel.org/Aydin_ve_Aydin/a1403.htm" target="_blank">http://www.ilhanarsel.org/Aydin_ve_Aydin/a1403.htm</a>

28.09.2003 12:46

mmh

was genau ist denn für dich ein "höheres wesen"?

28.09.2003 12:59

eh...

was solls... irgendwie müssen diese menschen ja fleißig sein ...wenn schon nicht in RL, dann hier im forum ...ehuehe

dellymemo 28.09.2003 16:32

na klar...

glaube ich daran!!!
es gibt, finde ich, auch genug beweise dafür,
dass die menschen nicht vom affen abstammen...

dellymemo 28.09.2003 16:35

wer von euch ist religiös ?

also, damit meine ich, günde 5 vakit namaz kilmak, oruc tutmak, kein alkohol, usw...
gibt es doch kaum noch, oder ?

28.09.2003 22:41

o.T.

esseyid (abdülhakim arvasi) hz. mi?.. tam anlamis degilim. nerde ve hangi alakayla bunu söylemis izah edermisin?!

kes 28.09.2003 23:39

hmm...

allah

kardelencilesi 29.09.2003 13:17

Alevi Sünni kavramlarina dair

Türklerin Islam anlayisini irdelerken Sünni bir Pakistanlidan veya Suriyeliden farkli olarak biz Hz. Hüseyin’in (r.a.) katili olan Yezid’e kesinlikle Hz. Kelimesini yakistirmadigimiz gibi Yezid kavramini kesinlikle cocuklarimiza isim olarak vermemekteyiz, cünkü Peygamber Efendimizin (sav) neciz torununun katilini asla tasvip etmemekteyiz. Cünkü Peygamber Efendimizin sevdigini sevmekle ve onun sevmedigini sevmemekle yükümlü oldugumuzun farkindayiz. Oysa bazi degerli alimler haric Pakistanli veya Suriyeli avam tabakasina mensub bir Sünni Hz. Hüseyin’i Yezid’e karsi isyan etmekle sucluyorlarki bunu biz Türkler olarak asla kabul edemeyiz. Hz. Hüseyin kesinlikle asi degildi, fakat Islam’i inandigi gibi yasamak ugruna hayatini bile feda etmeye hazirdi, zira babasi Hz. Ali ve insanligin iftihar tablosu dedesi Hz. Muhammed (sas) ‘den öyle görmüsler ve öyle inanmislardi. Türklerin bu dengeli düsüncelerini misal olarak Suriyeli veya Pakistanlilar duyunca sizler Iranlilardan etkilenmissiniz, veya siz Siimisiniz diye tabirler kullanmakta.
Bu baglamda Seyyid Arvasi Hz. de biz Sünni Türklerin Alevi mesrepli Sünniler oldugumuzu söylemisti.Ama aleviligi kimlik babinda kullanmamisti, aslina inerek anlam olarak “alevi” demek Hz. Ali’yi sevip onun yolunda gitmektir. Sünniyim deyip körükörüne Alevi düsmanligi yapmak degildir, Sünniliktir. Alevilikte kesinlikle Sünni düsmanligi yapilarak taninmamali. Cünkü Hz. Peygamber Efendimizin (sav) bir hadisinde anlam olarak söyle ifade etmekte: “Size iki sey birakiyorum, biri Kuran, digeri ise Sünnetim, bunlara sarilin felaha erin”
Baska bir rivayet de ise anlam olarak söyle dedigi vakiidir: “Size iki sey birakiyorum, biri Kuran, digeri ise Ehl-i Beytim, bunlara sarilin felaha erin”
Ehl-i Beyt ile kasit Peygamber Efendimizin (sav) evine mensub kisiler ve onun soyundan gelenler. Onun nesli ise Hz. Fatma ile Hz. Ali (r.a.) devam edecektir. Olaylari böyle düsünürsek biz Türklerin Sünnilik (Sünnete bagli kalma) anlayisi kesinlikle Ehl-i Beyte saygida icermekle kalmiyor onu el üstünde tutuyor. Bu vakialari Osmanli zamaninda “Seyyid” ve “Serif”lere gösterilen saygi ve verilen konumdan da kolayca anlasilabilir. Seyyid Hz. Hüseyin (r.a.) soyundan ve Serif de Hz. Hasan soyundan gelen sahislara deniliyor.
Binaenaleyh biz Sünni Türkler gercek anlamda Aleviyizde. Hz Aliyi sevmek ve onun yolunda gitmek anlaminda tabiiki.

kes 29.09.2003 16:06

hmm...

also moslem sein, wird nicht nur durch *kein alkohol, namaz und oruc* ausgeübt. es gibt noch soooo viele sachen...

ein guten und einen schlechten moslem kann nur gott bestimmen, kein mensch hat zu bestimmen, wer schlecht oder gut ist.

ok ich selber trinke kein alkohol, faste auch, dafür bete ich nicht, dass heisst ja nicht das ich kein moslem bin.

jeder muss sein glauben im herzen haben, und der liebe gott weiss schon wer der gute moselm ist :)

resit23 29.09.2003 19:26

doch gibts

es gibt mehr als genug nur die irren nicht in diskos oder kneipen ab und hängen sie nicht rund um die uhr im internet ab.

hasan7575 29.09.2003 20:41

auch Gott braucht anscheinend

bevormundungen.
wieso will er dass man ihn anbetet?
wieso ist es ihm wichtiger als alles andere,dass man an ihm glaubt?
wieso will er dass man ihm ständig seine dankbarkeit zeigt?
anscheinend braucht er das alles.ne ziemlich menschliche eigenschafft,würde ich mal sagen ;o)

29.09.2003 22:15

o.T.

güzel... kaynak rica etmistim, ama mevcut degilse önemi yok... yalniz bir tehlike seziyorum ve son iki cümlen üzerine yogunlasiyorum... (birsey)cilik ancak ihtilaftan dogar. kavram cambazligini da, islam ideolocyasi icinde (o)cu, (bu)culara da gerek yok. bütün müslümanlarin (ehl-i beyt)e tam saygi ve sevgi göstermesi gerekiyorsa aleviligi fuzuli buluyorum, sürekli kullanilmasini da... son iki cümleni de (yanlis tesvik unsuru olma babinda).

tiegerente 30.09.2003 09:40

Müll! o.T.

ohne Text

tiegerente 30.09.2003 09:40

Tonne! o.T.

ohne Text

tiegerente 30.09.2003 09:58

Islam! Hör gut zu Delly Memo!

Mein Junge der Islam ist wie ein Regenbogen er besteht aus mehreren Farben (Al-Tariqqat),
und Du gehörst einer Farbe aus dem reichhaltigen Spektrum des Islams. Meine Farbe hat einen Namen und der nennt sich Alevî(yye).

Du würdest Fragen: Was für Farben gibt es noch?

Weiter Farben sind: - Mevleviyye, Nakshibandiyye, Halvetiyye, Shazeliyye, Kaadiriyye, Ekberiyye, Saadiyye, Bedeviyye, Dusukkiye, Bektasiyye, Bayramiyye, Yeseviyye, Medyeniyye.

Was vereint denn diese Farben? Der heilige Koran. Der glaube an Allah und an seine Worte die genau in diesem Koran festgehalten worden sind.

Ich würde sagen mit diesen Antworten wären deine Fragen geklärt kleiner Memo!

Es gibt einen Kuran aber viele Auslegungen, sich auf Rituale zu konzentrieren, die uns mal aufgetischt wurden ist reine Dummheit!

Der Mensch der Erleuchtung sucht muss mit sich selbst und seiner Umwelt abrechnen!

dellymemo 30.09.2003 15:02

ja, natürlich..

ja, ist ja klar, insanin icindeki inanci, imanin kuvvetli olmasi önemli...
mich hat es halt interessiert, wer auch wirklich seine religion auslebt..
ben mesela icki icmiyorum, orucumu"da tutuyorum, ama namaz kilmiyorum, haftasonlari discolardan"a cikmiyom...
naja...

dellymemo 30.09.2003 15:25

alles schön und gut, aber...

ja du hast recht, islam dininde tarikat"lar (Al-Tariqqat) vardir, ama benim bütün bu tarikat"lar, benim bildigime göre, aleviyye tarikat"i haric, hepsi bir mesheb"e baglidir...
4 tane meshep vardir: hanefi, $afi, maleki ve hambeli (sorry,kenne die arabischen audrücken für diese nicht)
mesela biz türkler cogumuz hanefi"yiz, zaza"lar cogunlukla $afi olur, araplar maleki usw.
bu meshebe bagli olanlar bir tarikat"a bagli olabilirler.
yanliz aleviyye tarikat"i kendi ba$ina kafasina göre gidiyor...

vor allem, soviel ich von meiner umgebung mitbekomme, gibt es versch. alevitischen sitten, bräuche, regeln usw.
manche beten, für manche ist es haram...
anlamadim gitti...

Kur"an-i-Kerim"in icinde bir ayet vardir:
"...allah(c.c.)"in sözün"e bir tek kelime"sine bile inanmayan kafir olur..."

siz aleviler cok $eyine inanmiyorsunuz veya inkar ediyorsunuz (soviel ich weiss)

wenn ich was falsches gesagt habe, korrigiere mich bitte
und klär mich mal mehr über den alevitismus auf, würde mich echt interessieren...
was sit besser bei euch, dass sogar schon teilweise leute zu euch "umsteigen" ?

saygi ve selamlar
kleiner memo

tiegerente 30.09.2003 16:05

Die Philosophie des "wahren" Islam´s

Aleviten sind Menschen...

1. Aleviten glauben an den Koran.

2. Jeder weiß das es verschiedene Auslegungen des Korans gibt.

3. Aleviten sind Moslems und leben die Philosophie des "wahren" Islam"s in dem Menschlichkeik, Gleichheit, Gleichberechtigung und Gutmütigkeit die bestimmenden Punkte sind. Wie bei den Christen gibt es bei den Aleviten die Dreifaltigkeit Allah - Hz. Mohammed (S.A.S) - Hz. Ali (R.A.). Da dieses genannten Personen und Allah Kernelemente des Islams sind, sind auch die Aleviten ein Schicht des Islams.

4. Aleviten glauben aber wie schon gesagt nicht an die sunnitische Auslegung sonder an die schiitische.

5. Aleviten glauben an Allah (=Gott)

Ich empfehle dir das Buch von Dedebaba Prof. Dr. Bedri Noyan "Alevilik Bektasilik nedir?" und das Buch "Haci Bektas Efsaneden Gercege" von Irene Melikoff. Wenn du dich mit der Materie beschäftigen willst, dann leiste auch Deinen eigenen Beitrag dazu!

Wie bereits erwähnt:

Der Mensch der Erleuchtung sucht muss mit sich selbst und seiner Umwelt abrechnen

tiegerente 30.09.2003 16:13

Du muss wirklich noch sehr jung sein!

Deine Umgebung interessiert hier nicht, es geht nur um Fakten und nicht nach Ausnahmen!

Du redest davon dass wir an bestimmtes nicht galuben oder ignorieren und fragst mich warum sich viele grad dieser Galubensgemeinschaft des Islams bekehren!

Es gibt keinen Reinereren muslimischen Gedanken als den der Aleviten, so meine Meinung! Lies die von mir empfohlenen Bücher, Du wirst verstehen was ich meine oder auch nicht!

5. Der Koran ist leider nicht der sogenannte Granitfels in der Meeresbrandung, er wurde einige Male überarbeitet. Also ist er nicht unverfälscht.

30.09.2003 17:44

hadis: dogruyu bilenler bildirsin

hakikatten de kendini bilmek ve bulmak aydinlanmanin basidir; ama ne bir adim ilerisi, ne de bir adim gerisi... ve hersey islamin, dolaysiylada hakikatin ölcülerine baglidir. ne (alevi)si, ne (sünni)si veya bilmem (neci)si uyduruk ölcülerle kendine, rahat hareket edebilecegi, (tampon bölgesi) yaratma hakkina ve ehliyetine sahiptir. olayi gökkusagina benzetemeyiz, zira onun renkleri birbiriyle zitlasmadan ahenk icindeler... okadar kolaydi sanki: sen mavi, ben yesil, ötekide gri müslüman. böyle düz mantik varmi?.. (popülist) yaklasimlarla hakikat bulunamayacagi gibi bir takim tarikatlar arasinda gökkusagi renklerinin ahenginden söz etmek mümkün degil. bu konuyla alakali üstad (kisakürek)in (dogru yolun sapik kollari) eserinden birkac pasaj:

(gulat) kadrosunun en ileri kolu türlü subeleriyle (alevi)lerdir. mutedil, ölcülü ve sinirlara riayetkar siiler bunlari kendilerinden kabul etmezler... (imam-i rabbani) hz. bunlar icin kaleme aldigi bir risalede söyle buyuruyor: (bugün siilerin en azgin firkasina alevi deniliyor. cogu okuma yazma bilmeyen din ve dünya cahilleri bunlar)... ve meseleye su hadis ile cevap veriyor: (fitneler, bidatler ortaya cikip sahabilerime dil uzatildigi zaman dogruyu bilenler onu bildirsin! eger bildirmezlerse, allahin, meleklerin ve insanlarin laneti bildirmeyenin üstüne olsun! allah, böyle bilginlerin, ne farz, ne nafile, hicbir ibadetini kabul etmez!)

öbürlerinden farkli olarak sahabiliginin inkari küfre varici, nebilerden sonra insanoglunun en büyügü hz. (ebu bekir)i kötülemeye kadar giden (rafizilik) de cevabini bu hadisten alsin: (son zamanlarda rafizi diye isimlendirilen bir topluluk türer. bunlar islami terkederler. onlari öldürün, cünkü sirktedirler!)

hz. (ali)ye hitap eden bir hadis daha: (benden sonra bir topluluk gelir. onlara rafizi ismi verilir. sen onlara yetisirsen, ya ali, onlari yasatma! onlar müsriktir!)... hz. (ali) buyuruyor: (bu emir üzerine sordum: alametleri nedir, ey allahin resulü?).. dediler ki: (sende olmayan seylerle seni medh ve sena edecekler ve evvelkileri kötüleyecekler!)

ve (alevi)lik hakkinda nihai huküm:
eger (sii)lik hz. (ali)yi sevmek saniliyorsa, tersinden, aldatici mantik oyunlarinin en hain ve habesine kurban olunuyor demektir. yaratici hakikatten - yaratilmis hakikatlere kadar herseyi inkar edip hepsini birden hz. (ali)ye baglamak, onu, cimbizla etinin her zerresini kopararak öldürmeye kalkismaktan farksizdir. hz. (ali) sevgisi (sünnet ve cemaat ehli) ölcüsüne baglidir; ve tipki (musa) ve (isa) peygamberlerin gercek kiymet ve hakikatlerini bulmak isteyenlerin, bunu yahudilerde ve hiristiyanlarda bulmak yerine islamda görmek mevkiinde olmalari gibi, topyekün (sii) ve (alevi)lerin de hakiki (alevi)ligi, asli mezhepte gerceklestirmeleri icap eder... (alevi)lik, aynen (imam-i rabbani) ölcüsüyle din ve dünya cahili ellerde, kutusunun ici bos bir etiketten ibarettir; ve ne sünnet ehlinin üzerine yürüyen, ne üzerine yürünülen ve ancak (hic) kelimesiyle belirtilebilecek pasif, fakat her an ve her türlü din aleyhtari cereyanlara istismari mümkün bir manzara arzetmektedir.

(dogru yolun sapik kollari, s. 76-78)

bektasilik mevzuunda söylenilebilecek en tesirli sözü, asrimizin büyük kutbu, (abdülhakim arvasi) hz. birakiyorum: (mevlevinin gururu, bektasinin de küfrü olmasaydi!..)

evet, konuyu (alevi)lik de odakladim. müslümiyye, huremiyye, babekiyye, maziyariyye, mukannaiyye, nusariyye, dürüzziyye, hassasiyye, sabahiyye, talimiyye, fidaviyye falan filan... sayki say, sapik kollar saymayla bitmez. onlarida, sadece kaba cizgileriyle bile, izah etmeye kalksaydim inan ortaya cok korkunc tablo cikardi... hayret ediyorum; insanlarin bu denli sapik fikirler pesinden kosmasi yüregime sigmiyor... aklim zaten almiyor.

ama renk olarak tanimladigin bir yol var ki hakikatin ta kendisi, bütün renklerin karisimi, aslinda tek renk, ak isik, sonsuz nur, peygamber nuru. (sah-i naksibend muhammed bahaüddin)... üstad, (basbug velilerinden 33) eserinde özetiyle onu söyle tarif ediyor:

(sah-i naksibend), (sah-i naksibend); dudaktan dökülürken insani, raselere bogan bu isim, yola tarikate alem oldu. (sah-i naksibend), maddede ve manada seyyid; hem zarf, hem mazruf yoliyle, kainat sirrinin kaynagindan geliyor... veliler ordu ordu olsa. bunlarin basbuglarindan da ayri bir ordu kurulsa... ona basbug olacaklardan da bir ordu... son basbug kim olurdu?.. dereceler sonsuz; fakat bizim bilis ve bildiris vasitalarimiz sinirli, kiyas basamaklarimiz sayili... hayatin son basamagiyle (sah-i naksibend) hazretlerinin ayak parmaklarina bile yetisemeyecegimizin aczi icinde bildirelim ki, son basbug kendileri olurdu. böyleken son basbug bir tane degil... her biri her birinden ayri üstün... yalniz bir nevi bedahet duygusiyle sezebiliriz ki, kemal fezasini dolduran manzume manzume yildiz arasinda günesler, bu günesler arasinda da, insanin, isigina takat getiremeyecegi merkezler vardir; ve iste (sah-i naksibend) hazretleri böyle bir merkez günesidir. allahin lütfu bu... verdigini ve erdirdigini sinirlandirabilmek kimin iktidarina?... düsünün (sah-i naksibend)i...

(basbug velilerinden 33, s. 87,88)

hakikati birbasimiza bulmamizin ihtimali yok denecek kadar az olabilir, ki öyledir. ohalde, herseyi hak ölcülerinde kistasa vuranlara uymaliyiz... türk-islam alemine sonsuz sevgi, saygi ve en derin muhabbetlerimle, vesselam...

dellymemo 30.09.2003 19:36

.

ok, aleviten glauben an den koran, aber an welchen denn?
du sagst es gibt mehrere auslegungen des koran (was niergendswo bewiesen ist!!!), welche auslegung des korans liest ihr denn?
also, ich kenne nur EINEN koran...
wir glauben auch an hz.ali(r.a), sind wir jetzt alle aleviten?
ich hatte dir ein paar fragen gestellt, aus reiner interesse, warum umsteigen, wie ist es bei euch mit beten usw.
kannst du mir es erklären?
wenn du willst kann ich dir auch einige bücher empfehlen, in diesen büchern stehen wahrscheinlich nur gegensätze zu deinen empfohlen büchern...
verstehst du was ich meine?

dellymemo 30.09.2003 19:37

super beitrag....

wenigstens einer, der mich unterstützt...

dellymemo 30.09.2003 19:43

das war kein antwort!

weisst du, es gibt bei euch nun mal sehr viele ausnahmen...
warum beten manche und manche nicht?
manche sagen, fussball ist bei euch nicht erlaubt
für euch aleviten ist alkohol und schweinefleisch erlaubt, kein fasten, usw...
ich kann mir nicht vorstellen, dass dies der wahre islam ist!
versteh mich bitte nicht falsch, aber
wer oder was ist hz.ali(r.a) für euch ???

30.09.2003 22:52

hmmmm!!!

gene i$kembeden atmacalar. Bidat üstünlük kazanmis hak batil olmus.

Alevi"leri de Sunni"leride bilirim. Alevi"ligi ele$tirenler aceba ne kadar müslümanlar ki, bu soruya cevap vermeye yeltenmek istemiyorum zaten kerhen bu makaleyi yazmakta bulundum.

Adina Ehli Sünnet vel cemaat denen topluklarin vaybee alimlerine bir sorum olacak.

Dört mezhep nereden cikti? Kim demis bunlarin hak oldugunu? Allah mi? Peygamber mi? Yoksa Kuran"da geciyorda ben mi yanlis okudum?

Anla$ilan önce insanlar mezhepleri uyduruyorlar ve sonrada bunlarin Hakk olduguna iddiada bulunuyorlar.
Allah bir, Kuran bir, eh peygamberler zira dahada fazla ama genede son peygamberden var sayim yaparsak peygamberde bir, o zaman yol niye dört degil. Ehli Sünnet ve cemaat denen topluluk buna bir cevap verebilir mi aceba?

Bir den fazla dogru olabilir mi aceba?
Eger bir Hanefi mezhebine mensup bir $ahis Allah katinda 40 $afii"nin bir Hanefi kadar degeri yok diye biliyorsa buna neye dayandirarak diyebiliyor?

Cevaplarinizi bekliyorum

Saygilar ve sevgiler

30.09.2003 22:55

Düzeltme!!

yol niye bir degilde dört?

30.09.2003 23:00

Der Tiefengang fehlt!!

Nach welcher Kuranauslegung machst Du denn Deine Interpretationen oder fügst Du Dich dieser Behauptung deiner "alimcikler" das nicht jeder den Kuran interpretieren darf?

PS: Bemächtige Dich Deines Verstandes

30.09.2003 23:23

;->) Kleiner Deli Memo heheh!!

Sen"in dinden ciktigini ispat edersem nickini degistirirmisin?

roman 30.09.2003 23:27

1824 sana ne hatırlatır magnum???? o.T.

ohne Text

roman 30.09.2003 23:33

Allah Allah ne hikmet !!!!! o.T.

ohne Text

roman 30.09.2003 23:40

Boş ver be Magnum !!!

Gel şu başbuğluğu ve din milliyetçiliğini bir kenara bırakta, 1824 Anadolusundan başlada, ben senin ve sülalenin, ne zaman Anadoluya geldiğini anlatayım, hani o ideoloçyandan başlayarak.

Galvani...

roman 30.09.2003 23:51

Allahta Arama dertlerini

Anadolu geçmişinde hepsi var, otur ve oku, araştır, bir dost sözü, 1824 e kadar Anadolu dinselliğinden bul sorununu...

G...

roman 30.09.2003 23:59

!!!! o.T.

ohne Text

01.10.2003 00:01

Sen neyi kast ediyorsun Galvani?

1824 deyince aklima tek gelen $ey Padi$ah ikinci Mahmut"un Türkiye’de zorunlu ilköğretim uygulamasıdir. Galiba Sen"in ne demek istedigini anliyorum ama yorumunu, kendi yorumunu birde Sen"in yazindan okursam Sana minnetar kalirim. Bu arada bir Av$ar kökenli birisi olarak, ba$ka bir beylik olan al-Osmanli"lara fazla ragbet göstermedigimi bilmeni isterim.

Zira Osmanli kiraldan daha cok kralci idi.

1534 olsa gerek, Malazgirt meydan muharebesinde $ii kökenli Sah Ismail Hatayi ile sava$an Yavuz Sultan Selim"in $iirleri farz-i tarzdadir, ve Iran $ahi olan Abbasi lideri, Azeri kökenli $ah Ismail Hatayi"de Türkce $iirler yazmi$tir. Osmanli"nin Türk ve Anadolu milletlerine ettikleri hizmet birak Tanri dagi ve Altay Daglar"ini, Kardak kayalari kadar bile degil.

Sira Sen"de yorumunu Sen"den bilmek isterim

01.10.2003 00:17

derd-i derman

Mevlana Celaleddin Rum"i nin bir sözü vardi, mamasi $öyle idi yanilmiyorsam eger:
Derdime derman arardim,
Meger derman derdim imis
;-&gt)

tiegerente 01.10.2003 13:49

Du Keim!

In Vorwürf verteilen seid ihr einfach einzigartig!

Du intepretierst hier die Dinge so wie es dir in den Sinn kommt bzw. so wie es dir deine Lehrmeister (Taliban bzw. Milli Görüs) beigebracht haben.

Alevi bedeutet:
Anhänger Ali"s, bzw. die welche aus dem Geschlecht(Familie) Hz. Ali"s kommen.

Alevitismus ist eine Religion. Welche Religion hat keine philosophischen Ansätze?!?

Alevitismus beinhaltet sowohl islamische Elemente besonders dem Schiitischen Islam nahe als auch vorislamisch schamanistische Elemente(Zarathustra[türk. Zerdüst]).

www.alevi.com

Es wird nicht unterschieden zwischen Muslimen und Aleviten sondern zwischen denen die die Lehren der Alevitischen Pir kennen und denen die es nicht tun. Der Begriff Eller bedeutet die Fremden nicht die Moslems bzw. Muslime.

Aleviten glauben aber wie schon gesagt nicht an die sunnitische Auslegung sonder an die schiitische

es ist eine Glaubensgemeinschaft, eine von vielen Gruppierungen innerhalb des Islam, Du Keim verstehst es einfach nicht , selbst wenn ich hier wirklich Vorsichshalber Idiotensicher schreibe!

und zu Deiner dämlichen Frage warum Aleviten dies und das nicht tun! Aus dem selben Grund weil es auch Süniten nicht tun!

Aleviten sind einfach nur Menschen wie du und ich .. müßt ihr alles so eng sehen warumn beten die nicht da wo wir betenßßß warum fasten die nicht dann wann wir fasten??? warum tragen die kein Kopftuch wie wir?? warum warum warum???
Werdet erwachsen und vor allem bildet euch selbst eine Meinung seid nicht irgendwie voreingenommen und versucht nicht alles in eine Schüssel zu werfen..
Jeder Mensch ist anders jeder lebt seine Religion anders aus.. und wie jeder weiß ist nicht jeder Haci ein moslem...

Wir sind eine friedliche Glaubensgemeinschaft im Islam! Bunu anlamiyor zavalli Memocan ;0)

tiegerente 01.10.2003 13:53

An Memocan

Ist schon komisch dass die einige auf einmal nach 50j. Moscheebesuche dies dann jedoch nicht ausreicht um ihre Angst zu bewältigen.. denn die Sünden waren ja groß :=) später dann noch Hacis werden...indem sie Reise dorthin also das Pilgern hoffentlich mit Ehre und dem Stolz verdientem, nicht dreckigem Geld nach Mekka finanzieren...

tiegerente 01.10.2003 14:04

Wer kennt hier nur einen Kuran?

Der jetzige Koran ist nicht der gleiche wie der zur Zeit des Propheten, denn Ibn Ömer sagt:
„Niemand von euch kann sagen, dass er den gesamten Koran besitze. Denn er/sie weiß nicht, die Mehrzahl des Korans ist auf ewig verloren gegangen.“
(Suyuti, el Itkan, 2/32)

Ausser dem Exemplar(=Mushaf), das sich Ali’s Mushaf nennt (an dem die Aleviten glauben) gibt es noch ein weiteres Exemplar in Indien. Also insgesamt drei Mushaf.

Kennst Du die Entwicklungsgeschichte des Kurans bzw. hast Du schon mal davon gehört?

tiegerente 01.10.2003 14:08

unten ist die Antwort auf Deine

dämliche Frage, warum wir dies und das nicht tun!

01.10.2003 14:22

Das würde die Allmacht Allah"s aber

arg in Frage stellen. Im Kuran steht geschrieben, im idiomatischen Sinne jetzt, das dies jene Worte des Schöpfers sind und er über sie wacht bis dass das Jüngste Gericht über den Menschensohn richten werde.

Und halte Dich mit Erzählungen und Aphorismen und Zitate, deren Richtigkeit eigentlich kein Mensch auf dieser Welt eindeutig definieren kann, nicht unnötig auf.

Es gibt nur einen Kuran

01.10.2003 14:32

o.T.

islami yeni kesfetmiyoruz, en azindan birtakim temel bilgilere sahip olman gerekiyor. filancanin mensubu sunu demis, bunu demis, herhaliyle bunun illada hakikat olmasini bekleyemezsinya... dogru yol yine bir ve öyle kalacak. mezhepler arasinda farklilik sünnet yorumlarindan kaynaklaniyor ve (islam davasi)yle hicbir zitlik teskil etmiyor. dogruluguna gelince: ele alirsin, carparsin hakikat tasina, izlersin neticeyi. ona buna aklini kullanmasini nasihat edecegine birazda kendin kullansana... bildigin bir konu varsa yaz, okuyayim, ögreneyim; yoksa, semavi ülkelere ucayim derken ayaklarin yerlerdeki gölgelere takilacaksa hic fazla kurcalama bence... vaybee gerizekalisi.

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 10:53 Uhr.