Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Türkei & Reisen (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=413)
-   -   Wo geht´s dieses Jahr hin? (http://localhost/forum/showthread.php?t=5563)

11.09.2014 13:39

Skiurlaub in Österreich :)

SevtapTuran 16.10.2014 03:04

Mystisch, geheimnisvoll: Türkeiinnenland

https://m.youtube.com/watch?v=MP9H21bmiqs

SevtapTuran 03.02.2015 00:38

Gel, Gel artik nisan tatili
https://m.youtube.com/watch?v=bN5j40T2nIw

SevtapTuran 03.02.2015 15:16

Zitat:

Zitat von SevtapTuran (Beitrag 2105031)
Gel, Gel artik nisan tatili
https://m.youtube.com/watch?v=bN5j40T2nIw

Bu Güzel sulara lodos sebebi ile ne kadar pislik varsa sulara karismis.
Maalesef bu sulara giremem artik :(

Tur1 20.05.2015 20:51

Zitat:

Zitat von welle (Beitrag 1969418)
Wo geht´s dieses Jahr hin? Wieder in die Türkei oder vielleicht auch mal woanders hin?

Was das angeht bin ich im moment eher zurückhaltend. Bin vor 4 Wochen in Spanien überfallen worden. Ich möchte nicht ein drittes Mal überfallen werden.

SevtapTuran 21.05.2015 19:23

Selbstverständlich in die Türkei, wohin denn sonst;)

SevtapTuran 29.05.2015 17:38

Zitat:

Zitat von Ask_Sehidi (Beitrag 2092189)
Da war eine Strasse, die heisst dort Isia Doru :D, die Griechen wussten nicht was es bedeutet und speisten mich alle mit der Floskel ab, dass es sich um einen heiligen handeln würde, biss ich ihnen erklärt habe, dass der Name aus dem türkischen kommt etc.

Bis 1975 konnten die allermeisten dort kein Griechisch sprechen, weil die allermeisten der dortigen Einwohner, Aussiedler aus der Türkei waren, zumeist Lasen aus dem Schwarzmeergebiet.
Es heisst die griechische Wirtschaft sei marode und die türkische stark im kommen. Als jemand der von der Wirtschaft tiefgründige Ahnung hat, kann ich nur sagen, dass die griechen den Türken noch um Lichtjahre voraus sind.. Man kann aus Neid die Wahrheit drehen und wenden wie man möchte, aber an der Tatsache, dass die Griechen wirtschaftlich stärker und gesellschaftlich moderner und weiter sind als die Türken ändert das nichts..

Und dann konnte keiner mehr türkisch?

timeraiser 26.06.2015 00:37

Ob dieses Jahr, weiß ich noch nicht... aber der Osten der Türkei steht bei mir noch aus :)

https://www.youtube.com/watch?v=QXvLzDog_D0
Iğdırlı turizm yeşil yol 2+1 Kırıkkale Sivas yolu

Aber nicht im Winter ... hehe

Obwohl, in Ankara landen und dann mit dem Auto hoch zur Küste entlang des Meeres, dann runter nach Igdir, Ararat, Vangöl.

Das wäre eine sehr interessante Route.

02.07.2015 21:54

Antalya... heutzutage,wenn man ein job sucht,in antalya,ist es schon fast vorrausetzung russisch zu können,deutsch wird von zeit zur zeit,unwichtiger.

AntifaUltras 06.07.2015 06:12

Ja, deutsch wird von zeit zur zeit,unwichtiger.
ich bin jetzt nur Afrika.

displayschutzfolie galaxy note 4

20.08.2015 00:42

Ich war dieses jahr sobiel unterwegs, das es wohl leichter wäre zu sagen, wo ich nicht hinfliege..
Frankreich, russland, england, USA, australien, türkei ... Das sind nur einige der Länder in denen ich dieses Jahr gewesen bin.
Und das Jahr ist noch nicht vorbei :)
Allen die sich langweilen, kann ich nur sagen: sucht euch einen job, dann bleibt keine Zeit mehr zum Langweilen...

04.10.2015 17:32

Mein lieber Gru,

wir können zusammen Urlaub machen, unvergessliche Stunden miteinander verbringen :)

Dein freuriger Engel

Zitat:

Zitat von Gru (Beitrag 2116021)
Ich war dieses jahr sobiel unterwegs, das es wohl leichter wäre zu sagen, wo ich nicht hinfliege..
Frankreich, russland, england, USA, australien, türkei ... Das sind nur einige der Länder in denen ich dieses Jahr gewesen bin.
Und das Jahr ist noch nicht vorbei :)
Allen die sich langweilen, kann ich nur sagen: sucht euch einen job, dann bleibt keine Zeit mehr zum Langweilen...

Smile_Girl 14.10.2015 14:58

Zitat:

Zitat von welle (Beitrag 1969418)
Wo geht´s dieses Jahr hin? Wieder in die Türkei oder vielleicht auch mal woanders hin?

Wieder in die Türkei natürlich ))) Ich möchte noch einmal nach Side fliegen. Ich habe schon Flugtickets und ein Hotel gebucht. Für meinen Transfer vom Flughafen in Antalya werde ich ein Taxi nehmen. Ich möchte es im voraus buchen. Ich habe gegoogelt und einen Anbieter gefunden, also Kiwitaxi: http://kiwitaxi.de/Turkey/Antalya+Airport . Vielleicht hat jemand die Dienstleistungen von diesem Service genutzt, welche Erfahrungen?

Ela08 14.10.2015 16:35

Ich war im Sommer in der Türkei, in Antalya für 2 Wochen. Als nächstes geht es im März nach Barcelona :)

AdaletBey 02.02.2016 20:22

Zitat:

Zitat von TinaBee (Beitrag 2118299)
Das hab ich bei meinem letzten Urlaub auch festgestellt. Das ganze Animationsteam im Hotel konnte Russisch - natürlich nicht perfekt, aber fürs Smalltalk hat es auf jeden Fall mehr als gereicht. Ich war richtig erstaunt...

hallo tina,
bin auch 4-5 mal im jahr in antalya.

wann gehts denn das nächste mal wieder dahin?

AdaletBey 09.02.2016 00:38

Zitat:

Zitat von TinaBee (Beitrag 2118331)
Ach, das ist ja toll...nein, so oft klappt es bei mir leider nicht. :( aber einmal im Jahr, muss schon sein. Im September ist es wieder so weit. ;)

P.S.: Wann bist du dort?

hallo tina,

bin im april an folgenden wochenenden dort:
15.04.-17.04.
22.04.-24.04.
29.04.-01.05.

wenn du lust hast können wir uns gerne im september dort treffen.

kann dir antalyas bezauberndste plätze zeigen und würde dich auch auf eine cola einladen. :)

AnnaV 26.02.2016 22:40

Wir wollen nach Dänemark, Legoland :)
In die Türkei geht es ja sowieso, aber das ist mehr Verwandtschaft besuchen als Urlaub :D

20.07.2016 23:50

Zitat:

Zitat von AdaletBey (Beitrag 2118380)
hallo tina,

bin im april an folgenden wochenenden dort:
15.04.-17.04.
22.04.-24.04.
29.04.-01.05.

wenn du lust hast können wir uns gerne im september dort treffen.

kann dir antalyas bezauberndste plätze zeigen und würde dich auch auf eine cola einladen. :)

Lol, er schreibt: ich bin im April da, lass uns im September dort treffen :)
Entweder das ist ne abfuhr, oder der gute mann kann die monate nicht :)

blood_orange 27.07.2016 02:22

nach 2012 zuletzt ..
Izmir/Ce$me ist ein heißes Pflaster ..

würde ich eigentlich eh alles vom Dad gesponsert bekommen ,
aber trotzallem

NEIN

mit jedem TL was ich dort ausgebe ,würde ich Erdolf in seinem Regime
unterstützen ..

deswegen warte ich auf den nächsten "Umsturz" in meinem geliebten
"Feriendomizil"

herkese güzel izinler ..

01.09.2016 22:53

war schon dieses Jahr 2 mal im Sommer in der Türkei:

-Marmaris-Daca Bluecruise - Teknenin ismi: Eymen Kaptan - Turgay ve ailesi süper
-Marmaris-Fetihye Bluecruise - Teknenin ismi: Eymen Kaptan - Turgay ve ailesi süper
-Kemer-Kekova(mavi yolculuk) - Teknenin ismi: Selim Kaptan - Selim bey hat too mutch probleme und kümmert sich deswegen nicht um seine Gäste. Er spart am Essen für die Gäste und ist auch Faul zum Ankern an einer Bucht, stattdessen Ankert Er mitten auf dem Meer - Haifische nah erleben und füttern könnt Ihr definitiv mit diesem Wichser!
-Kemer Kiris Hotel Urlaub in 3 Wochen am 23.09. Funf * All Inclusive mit Meerblick - ich kannst kaum abwarten Gleitschirm zu fliegen :D

Und an alle die von Westlichen Medien beeinflusst sind und glauben die Türkei sei ein Unsicheres Land wünsche ich auch einen tollen Urlaub für das 4xFache und mehr... dessen was man in der TR bezahlt hätte... Ich selber habe nur einmal das was Du bezahlt hast bezahlt und werde 3 mal insgesammt im Sommer Urlaub haben...Ätsch und geflogen bin ich XXL Sitz immer bei Sunexpress mit gerade mal meinen Ein Meter Fünfzehn!

Kümmert Euch um Eure eigene Politik bevor Ihr Euch um die Politik von anderen Ländern kümmern wollt.
Ich wünsche mir auch das Irgendwann mal Erdogan mit nacktem Oberkörper auf einem Pferd reiten kann. Insallah sehen Wir auch diese Tage...Ja und dann wünsche ich Dir noch einen angnehmen Siktir lan

KOJAK86 08.11.2016 23:47

Zitat:

Zitat von AngelaM (Beitrag 2119225)
Wenn ich ehrlich bin, bin ich mir dieses Jahr etwas unsicher. Ich liebe die Türkei und seine Menschen, aber ich habe auch etwas Angst

und ıch hab angst das dıe menschen so medıenbehındert und Bıld zeıtung abhaengıg werden wıe du

Lara__ 27.01.2017 23:57

schön

Zitat:

Zitat von giottoo (Beitrag 2120351)
Meine Frau ist Türkin also gehts wieder mal nach Türkei :)

Man merkt, das Du ein Möchtegern-Deutscher bist .Das heisst in die Türkei ..

yasemenseda 28.01.2017 19:49

:D

Zitat:

Zitat von Lara__ (Beitrag 2120357)
Man merkt, das Du ein Möchtegern-Deutscher bist .Das heisst in die Türkei ..

Man merkt, dass Du...
dass mit 2 s :)

also erst deutsch lernen, dann das deutsch von anderen kritisieren. außerdem sagt er ja lediglich, dass seine frau Türkin ist.. dieser satz sagt über seine eigene Herkunft gar nichts aus :)
also: zuerst grammatikfehler, dann Denkfehler :)

dikkatimi cektide ondan yazdim..
imza: eine germanistik-absolventin :)

yasemenseda 28.01.2017 19:52

:D

ich und mein schatz fliegen in die USA.. to make Amerika great again! :D

Lara__ 06.02.2017 02:03

Istanbulda yapilan saldiri sonra ölen 4 $ehitten 1'in Kürt ,diyerinin Alevi 2'nin de sunni oldugu aciklandi bombanin üzerine yatan kürt polis olmasaydi,halk sever alevi ve diyer 2 sunni binlerce insan ölebilirdi...kafa yerine saksi tasiyan yobazlara ibretlik olay

rhizome 25.04.2017 23:14

Zitat:

Zitat von Journalist007 (Beitrag 2120795)
Hallo Zusammen,

trotz oder gerade wegen den politischen Unruhen besuche ich Euer Land,
Die jahrzehntelange Verbundenheit zu Eurem Volk wiegt mehr als der Versuch
Einzelner ein diktatorisches Regime zu errichten.

Letztlich hat es die Bevölkerung im Rahmen der Wahlen in den Händen
richtungsweisend abzustimmen.

Einen Gruß an Alle die mich Kennen sollten.

Peter

Danke, oh erhabener Deutscher, dass du dich herablässt "unser Volk" zu beehren. Wir hoffen, dass sich "unser Volk" dir weiterhin würdig erweist.

Ich werde vorerst einen großen Bogen um die TR machen ... stehe da vermutlich ohnehin auf der roten Liste für Silivri.

Hijazkar 09.06.2017 00:25

Jetzt hast du es ihr aber gegeben :)

Zitat:

Zitat von yasemenseda (Beitrag 2120359)
Man merkt, dass Du...
dass mit 2 s :)

also erst deutsch lernen, dann das deutsch von anderen kritisieren. außerdem sagt er ja lediglich, dass seine frau Türkin ist.. dieser satz sagt über seine eigene Herkunft gar nichts aus :)
also: zuerst grammatikfehler, dann Denkfehler

dikkatimi cektide ondan yazdim..
imza: eine germanistik-absolventin

Jetzt hast du es ihr aber gegeben :)

25.08.2017 18:35

Dahin geht die Reise

26.08.2017 01:54

SeyranGay

Efenim Merhabalar

Yazi yazma islerini bu aralar biraz aksatinca “editorumuz ” nazim beyden inceden hicivle karisik bir uyari aldim. Bildiginiz gibi bir sonraki yazi icin balina kopekbaliklarini yazmaya soz vermistim. Gecikince Nazim balina kopekbaligini izgara yapip rakinin yaninda yedin mi diye bodoslama gimis konuya. Zaten yarim sise rakimiz kaldi Fevzi ile, gidim gidim iciyoruz, ona da taa Kanada`dan goz koyup cok gormeyiniz nazim efendi. Zaten aslen whale shark denen mahlukatlarin ismini turkceye cevirmek ve cumle icinde kullanmak yeterince zor. O yuzden bu yazida da ne yazik ki balina kopekbaliginin (BKB) balinalik kopeklik ve baliklik unsurlarina deginemeyecegim. Bu aralar Utila Adasi civarinda pek goremiyoruz kendilerini zaten.

Basliktan da goruldugu uzere bu yazida daha cok gerzekliklerden bahsetmeyi uygun gordum musaadenizle. Gerzeklik derken aslen bir seyi herkesin yaptigi gibi yapmama halinden bahsediyorum. Ama “gerzek!” vurgusu daha cok bu farkliligin absurdlugu konusunda bir uyari, sosyal rot balans ayari naminda bisey. Meydan larusa ayrica bakip yorumlara ekleyebilirsiniz tabi. Benim icin gerzek kelimesi oldukca olumlu anlami olan bir kavram. Aklima ilk gelen sey ise George Perec`in “Yasam Kullanma Kilavuzu”. Yazar aslen Fransızca’nın en çok kullanılan sesli harfi olan “e”yi kullanmadan kaybolus isimli bir roman yazdigindan beri benim obsesif kompalsif yazarlar listeme girdi. Buradan kitabi 5 yil once bana hediye eden Ertan ustadimiza entel bir selam cakalim hizlicanak. Baskisi tukenmis ona gore. “Parçaları yerleştirenin her hareketi, bu parçaların üreticisi tarafından kendisinden önce tekrarlanmıştır; eline aldığı, incelediği, okşadığı her parça, denediği, bir kez daha denediği her kombinasyon, her dokunuş, her sezgi, her umut, her cesaretsizlik bir başkası tarafından kararlaştırılmış, hesaplanmış, incelenmiştir.” demis yazar kitabin bi yerinde. Yazarin aslen ne demeye calistigindan bagimsiz olarak ben; ne zaman zihinsel uretim cabasina girissem, bu denenmislik halinin golgesi altinda ezilmekteyim. O yuzden kurtulusu gerzeklikte yani parcalarin ureticisi olmakta goruyorum.

Yanildiniz kitap da tanitmiyorum. Gerzeklikten bahsediyorum hala. Gerzeklik tabi ne dedigini dosdogru dolandirmadan bildigin gibi soylemek demek ayni zamanda. Politik olmaya calismadan, elestirilerin onune onceden nasil gecerim diye dusunmeden. Soz agizdan cikarken dert sudur: “arkadasim ben buna baktim, bunlari gordum, bana degisik geldi, bi de sana deyim dediydim kelamimi, belki sen de katarsin ustune bisey”. Bu anlamda blogumuzda bu ayin gerzeklik odulunu incelikli bakisina bir kez daha saygi duydugum kayahan kardesime vermeyi dilerim ben. Yazisinin altindaki yorumlari okuyunca tartismanin biraz daha gorsel iletisim uzerine odaklanmadigina uzuldum acikcasi.

Yine yorumlarla baglantili olarak, Greenpeace insanlarinin (sanirim ben de hala bu insanlardan birisi sayilabilirim) surekli bir savunma ve greenpeace hakkindaki yanlis anlasilmalari (o kadar cok ki!) giderme gibi bir refleksi var biraz da hakli olarak. Diger yandan her elestiri de yanlis anlasilmadan kaynaklanmiyor. Bu elestirileri alip (yes publicly) uzerine greenpeace`in bakis acisini ekleyip bir de ozelestiri koydugunuzda dadindan yinmez bana kalirsa. Kurumsal kimligin nufus edilemez pembeliginden kurtulursun bir. Fikri sermayeni dusunce borsasina yatirmis olursun, dusunce yatirimcilari olumlu olumsuz yonleri birlikte tartar ve dusunce hisselerin daha da bir deger kazanir, iki. Insanlar Greenpeace`in sokakta para toplayan insanlardan ve yerden bitiveren eylemcilerden ote bir yuzu oldugunu gorur bu da uc.

Yani aslinda Greenpeace`te kimsenin bu soylediklerimin aksine bir dusuncesi oldugunu sanmiyorum. Asil sorun su. organizasyon turkiye`de buyurken iki ana kafa karisikligi ortaya cikti. Bilgiyi uretip yayarken neyin ozel, neyin umumi (ey okur!bak kamusal demiyorum burdan dalma bana) oldugu konusunda bir fikir birligi hala olusabilmis degil. Bu da orgut ile ilgili entellektuel tartismalarin gereksiz sekilde dar bir sinirda kalmasina sebep oluyor. ikinci kafa karisikligi ise greenpeace`in taban orgutlenmesi mi yoksa tepeden orgutlenme modelini mi benimsedigi. bu tartismaya hic girmiyorum ama tartismanin yarattigi kafa karisikliginin sonucu sudur: greenpeace`in internet veya diger toplu iletisim kanallari ile kitleleri kendiliginden harekete gecmesini saglamasi zorlasiyor. Hem de cok zorlasiyor. Iletisim kampanyasi yuruturken bilgiyi ve gorsel ogeleri belli paket formatlardan sunmak gibi bir zorunluluk var. Ama internet iletisiminin sagladigi imkanlar ve olusmakta olan yeni kultur, bu gazete televizyon formatinin otesinden bir iletisim taktigi gerektiriyor. Ve bu taktikleri oturup bu blogda ya da baska umumi sanal ortamlarda neden tartismiyoruz, arkadaslar buyrun demek istiyor ben.

Aman tanrim, yine buyuk buyuk laflar etmisim kendimi kaptirip. Ama bu yazinin konusu Greenpeace de degil. Bildiginiz gibi hondurastayim bu aralar. E domuz gribi de malum. Meksikaya cok yakin oldugumuzdan dunyanin cesitli yerlerindeki tanis ve dostlardan uyari mesajlari geliyor. Sagolasiniz ben domuz gibiyim ve hic biyere gitmeye ya da donmeye niyetim yok. Bu uzakta bir felakete tepki gosterme halinin “turk”e has bir durum olmadigina sahit oluyorum. tam aksine bu medya manipulasyonuna gelip paniklemenin doruk noktasi sanirim amerika. ama tabi turke bisey olmaz sktiret olm geyiklerini de yapmakta ihmal etmiyoruz fevzi ile. Meraklananlara tek bir dusunce noktasi veriyorum: kus gribi sirasinda turkiyeyi neden terketmediniz? Turk gerzekligi ve yaraticiligi benimle birlikte honduras topraklarinda dolasiyor merak etmeyesiniz. Ama bu arada memlekette hala bir islam alimimiz cikip “domuz yiyenler allahin gazabina ugradi iste” demedi ise de ben burada cig cig domuz yiyecegim.

Benim bu aralar ugrastigim daha buyuk gerzeklikler var. Pasaportumun suresini konsoloslukta ucuza uzattiririm dusuncesiyle turkiyeden ayrildim. Ama bizim disisleri her ulkede konsolosluk acmiyor haliye. Orta amerikada meksika buyukelciligi 10 ulkeye birden bakiyor. Ben de mecburen amerikan hizli posta sirketiyle pasaportumu konsolosluga gondermek zorunda kaldim. Damga vurup geri gonderecekler. Simdi mal gibi yolda kaybolmasin diye dua ediyorum. Ama proseduru de iyice ogrenmis oldum. Hani buyukler ders olsun diyo ya…

Adadaki birinci ayimda super bir zula mekan ogrendim. Adadaki su deposu. Harika manzarasi oldugunu soyluyorlar. Tarifini de 2-3 kisiden ayri ayri aldim. Bu yoldan yukari dogru yuru, bir adet kesinlikle girilmez tabelasi var, ordan gir. curuk bir merdiven var, tepesine tirmanip manzarayi izleyebilirsin. Bunu cok fazla turiste soylemiyorlar. O yuzden gurur duydum kendimle. Gerzek gerzek gidip keyif ilen inceden ufka bakip pasaportumun gelisini beklemeyi dusunuyorum dalmadigim gunlerde.

Dalis isleri de yavasladi bu ara. Insan yogun calismadigi zaman gerzeklige ve eglenceye daha fazla zaman kaliyor. Dalis sonunda teknenin altindan yukselirken, yuzeyde iseyerek gevseyen bunyelere regulatorle jakuzi yapmakta huzuru buldum ben. bi anlik saskinlik ve yuzerken sicrama hali cok eglenceli bir gorsel. bu eylemin bi amaci anlami var mi yok tabi. Fevzi ile de bol bol bomba atlayisi yapip herkesi islatarak dunya aleme turkun gucunu gostermek mesguluz anlayacaginiz.

Her yazida bir tarif vermeye calisiyorum. Gelenegi bozmayalim. Bu haftaki favorimiz pratik cikolatali dondurma. bakkaldan cikolatali sut alinir. bi yudum alip, buzluga sogusun diye konup unutulur. donan sut iyice bir ezilir. bildigin super dondurma olur. ama bu tarif turkiyede calisir mi bilmiyorum. sutte cok su olunca buz kristallerinin sayisi artiyo. olay baska bir seye donusuyor.

Mektubumu bu paragraf ile noktalarken herkesin 1 mayis bayramini kutlarim. ucuncu dunya ulkesi falan diye hor goruyosunuz ama 1 mayis burada resmi tatil naber. Hatta bizim patrondan baska herseye benzeyen patron, evinde bize barbeku partisi veriyor. Ben simdiden herkese 1 mayis marsini ogretiyorum. Buradan taksime dogru yuruyuse gecicez ada halki ilen.

biz geliyoruz! acin taksim meydanini, bizim hondurasli arkadaslara ayip olmasin. 😀

30.08.2017 18:57

31.08.2017 01:14

Soysuz SeyranGay

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Gerçekler

Yüzyılın en büyük emperyalist yalanlarından biri şüphesiz Ermeni soykırımı yalanıdır. 1915 olaylarının üstünden 100 yıl geçmesine rağmen hala batının Türkleri köşeye sıkıştırmak için kullandığı en önemli tarihi silahtır. Hiç bir belgeye dayanmayan, tamamen siyasi nitelikte olan iddialar ile yıllardır Türkiye savaş tazminatı ödemeye zorlanmaktadır. Ermeni meselesi siyasete alet edilmeden , tarihçilerin konuşması gereken bir meseledir. Gerçekte 1915 yılındaki olaylarda ne olmuştu? Ermenilere iddia edildiği gibi soykırım uygulandı mı? Ermeni tehcirinde gerçek amaç neydi? Kaç bin Ermeni tehcire tabi tutuldu? Tüm bu soruların cevabını tamamen tarihi belgelere dayanarak kısaca vereceğim fakat önce Ermeni meselesini anlamak için 19. yüzyılda Osmanlı devletindeki Ermeni sorununu anlamamız gerekiyor.

Ermeniler, Selçuklu’dan beri 850 yıl Türklerle beraber barış içinde yaşamış, Osmanlı döneminde millet-i sadıka yani sadık millet ismini almıştır fakat 1877-78 Osmanlı- Rus savaşı Türklerle Ermeniler arasındaki ilişkide bir dönüm noktası olmuştur. Ayestefanos anlaşmasının 16 maddesi ve Berlin Anlaşmasının 61. maddesinde yer alan Ermeni ıslahatı,ilk kez Ermeni sorununun uluslararası bir kimlik taşımasına neden olmuştur. Bu tarihten sonra Osmanlı tebaasında yaşayan Ermeniler arasında ayrılıkçı çeteler birer birer örgütlenmeye başlamıştır.

1878 yılında Van’da kurulan Kara Haç, 1881 yılında Erzurum’da kurulan Anavatan müdafileri (Pashtpan Haireniats) ve 1885 yılında Van’da kurulan İhtilalci Armenekan partisi ayrılıkçı Ermeni örgütlerinden bir kaçıdır. Bu örgütlerin ortak özelliği sözde Ermenileri koruma adı altında Ermenileri silahlandırıp isyana hazırlamak, bağımsız büyük Ermenistan’ı kurmaktı.

Bağımsız büyük Ermenistan hayalini kuran sadece Osmanlı yönetimindeki Ermeniler değildi. Yurt dışında da İngiltere, Rusya gibi büyük devletlerden güç alan ayrılıkçı Ermeniler örgütlenmeye başladılar. 1887 yılında Cenevre’de marksist Ermenilerin kurduğu Hınçak partisi, 1890 yılında İhtilalci Hınçak partisi adını almıştır. Partinin amacı Ermenileri isyana teşvik etmek, devlete karşı kışkırtmak, ayrılıkçı propagandalar yapmak suretiyle bağımsız Ermenistan’î kurmaktı. Hınçak dışında 1890 yılında Tiflis’te Ermeni İhtilal Federasyonu (TaşnakSutyun) kurulmuştur. Bu cemiyetin amacı da Hınçak ile aynıdır. Amaç önce Anadolu’daki Ermenileri bağımsızlığına kavuşturmak, sonra İran ve Rusya Ermenileri ile birleşip ”Büyük Ermenistan” federatif devletini kurmak…

1895 yılındaki Sason isyanı uluslarası boyut kazanan büyük Ermeni isyanıdır fakat bu isyanda Ermeniler tam anlamıyla hayal kırıklığına uğramıştır. Çünkü kurulan uluslararası tahkim komisyonunun 20 Temmuz 1895 yılında yayınladığı raporda Ermeniler suçlu bulunmuştur. Bu isyanda aradığını bulamayan ayrılıkçı Ermeniler ülkenin çeşitli bölgelerinde isyanlar başlatmıştır. İstanbul, Divriği, Trabzon, Eğin, Develi, Akhisar, Erzincan, Gümüşhane, Bitlis, Bayburt, Urfa, Erzurum, Diyarbekir, Siverek, Malatya, Harput, Arapkir, Sivas, Merzifon, Maraş, Muş, Kayseri, Yozgat ve Zeytun ayrılıkçı Ermenilerin isyan çıkardığı yerlerden bazılarıdır.

Görüldüğü üzere Ermeni meselesi 1915 yılında birden patlak veren bir mesele değildir. En az 25-30 yıllık geçmişi olan bir meseledir. Bu hususu göz önünde bulundurmadan yapılan her yorum eksik ve hatalıdır. Ermeni meselesini anlamak için öncelikle meselenin tarihsel geçmişini çok iyi analiz etmek gerekiyor. Peki ama Ermenilerin isyan etmiş olması 1915 yılında soykırım olmuşsa bunu haklı gösterir mi dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi meselenin can alıcı noktasına, 1. Dünya savaşındaki Ermeni meselesine göz atalım.

Öncelikle tehcir kelimesinin ne mana ifade ettiğini doğru anlamamız gerekiyor. Tehcir, bugün Ermeni diasporasının ve batının ifade ettiği gibi Ermenilerin yurt dışına sürgünü değildir. Osmanlı toprakları içinde bir bölgeden başka bir bölgeye zorunlu göçtür. Yani 1915 yılındaki Ermeniler, Osmanlı topraklarından sürgün edilmemiştir. Doğu Anadolu’dan bir başka Osmanlı toprağı olan Suriye’ye tehcir edilmişlerdir. Zira 2. Dünya savaşında da ABD, Japonya ile savaş halindeyken, hiç bir tehlike arz etmemesine rağmen Pasifik kıyısında yaşayan Japonları, Missisipi’ye tehcir etmiştir ve binlerce Japon’un ölmesine neden olmuştur. 1944 yılında Stalin’in Kırım Türklerine uyguladığı tehcir, 20. yüzyılın insanlık adına utancıdır. Söz konusu kendileri olunca uyguladıkları zalimliği görmeyen batı 1915 yılındaki zorunlu tehciri ısrarla soykırım olarak göstermeye çalışmaktadır.

1. DÜNYA SAVAŞINDA ERMENİLER

Osmanlı devletinin 1914 yılının sonlarında Almanya ile aynı safta savaşa girmesinden sonra Rusya, İngiltere ve Fransa, Ermenileri kullanmak istemişlerdir. 30 Kasım 1914’te Tiflis’teki Ermeni bürosunun yayınladığı bildiride Rus ordusuna Ermenilerin gönüllü olarak katıldığı, Rusların yardımıyla Anadolu’da ezilen Ermenilerin bağımsızlığa kavuşacağı, Rus bayrağının Çanakkale ve İstanbul boğazlarında dalgalanacağıvurgulanmıştır.

15.01.2021 09:32

Unterwasser reisen. Es ist eine andere Welt.

Da kann ich nur zustimmen - Habe letztens ein gutes Angebot auf gefunden für eine Unterwasserreise.

Tommy9 01.06.2021 20:06

Wir haben geplant, einen großen Urlaub zu machen aber werden es doch nicht tun. Irgendwie sind wir uns noch unsicher, aus dem Grund werden wir schauen, dass wir hier in DE bleiben.
Da haben wir auch schon tolle Reiseziele gefunden.
Konkret haben wir tolle Ferienwohnungen in Hameln gefunden. Bei habe ich mich auch informiert.

Da freuen wir uns wirklich drauf, einfach nach dem ganzen Corona Stress abschalten zu können :)

Aber natürlich entscheidet jeder für sich.

Ich jedenfalls bin echt erfreut, dass es irgendwohin gehen kann.

21.07.2021 12:24

Ah Rhizome,

nun habe Dich nicht so. Wenn Du Erdogan schachmatt setzen möchtest, dann frage einfach laut nach seinem Uni-Abschluss, der Voraussetzung dafür ist, um Präsident in der Türkei zu sein. Er zeigt jeden an, sogar Simit verkaufende Kleinkinder, nur bei diesem Thema verschlägt es ihm die Stimme :)

Alle Schwerbrecher laufen in der Türkei frei herum und laut irgendwelchen Reporterstellen, sind die meisten Reporter in der Türkei inhaftiert. Bald läuft da alles aus dem Ruder. Seid darauf gefasst.

Und bereitet euch auf das allerschlimmste, einem Bürgerkrieg, vor. Und wenn ich sage, bereitet euch darauf vor, dann meine wirklich mit allen Mitteln und Wegen.
Alle Diktatoren erleiden irgendwann einen Realitätsverlust. Bei Recep ist das auch der Fall.
Er möchte nicht gehen, dass hat er durch die Blume angedeutet. Doch er wird gehen müssen. Und wenn er es darauf ankommen lässt, dann Gnade ihm Gott, denn das Volk wird keine mit diesem grössten Dieb aller Zeiten und seinen Schergen haben. So wir er auch nicht bei seinen Bombenanschlägen in Ankara und anderswo, wo hunderte von unschuldigen Menschen ums Leben gekommen waren, damit er sich als Stabilitätsfaktor in einem vom ihm künstlich herbeigeführten Chaos inszenieren konnte..

Schluss mit lustig!

Gecmis olsun Recep. Gecti Bor'un pazari, sür esegi Nigde'ye. Bu millet bu numarali yutmaz. Hamsi kavaga cikarsa, ancak o zaman bir daha yutar.

Von daher. Du weisst Bescheid.

Bu arada Kurban bayramin mübarek olsun. Saglik, mutluluk ve basarilar dillerim sana yüce Allah'tan :)

Zitat:

Zitat von rhizome (Beitrag 2121027)
Danke, oh erhabener Deutscher, dass du dich herablässt "unser Volk" zu beehren. Wir hoffen, dass sich "unser Volk" dir weiterhin würdig erweist.

Ich werde vorerst einen großen Bogen um die TR machen ... stehe da vermutlich ohnehin auf der roten Liste für Silivri.

21.07.2021 12:40

Am liebsten wieder in die Türkei. Nicht ans Meer oder so, sondern nach Cankaya Ankara.
Da fühle ich mich dem grössten Revolutionär, den das Türkentum im Namen der Menschheit je hervorgebracht hat, am nächsten :)

_Sessiz 15.06.2022 23:04

Türkiye

kusu altin kafese koymuslar

yine de "VATANIM" demis ...

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 12:13 Uhr.