Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Aktuelles (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=390)
-   -   Der Mensch (http://localhost/forum/showthread.php?t=14749)

24.11.2021 20:44

Der Mensch

Die Wissenschaft sollte aufhören tierische Intelligenz zu erforschen

und damit beginnen die menschliche DUMMHEIT zu ergründen

24.11.2021 20:47

hinterfragen

Bringe deinen Kindern nicht nur das Lesen bei

Bringe ihnen bei zu hinterfragen WAS SIE LESEN

Bringe Ihnen bei ALLES ZU HINTERFRAGEN

(George Carlin)

19.12.2021 12:34

Kalbimize Dost

Süphesiz ki biz,

cay getirip, kitap hediye edenleri ve

papatya ile gönlümüzü hos edenleri kalbimize dost bildik.

29.12.2021 22:56

Was findest du besonders DUMM an den Menschen?

12.01.2022 22:08

Zitat:

Zitat von Aliya777 (Beitrag 2129491)
Was findest du besonders DUMM an den Menschen?

Insanlar farkli olur. Insanlarin da seytanlari da var, seytanin emirlerini uygulayan. Wer nicht an den Teufel glaubt, der ist ihm schon auf den Leim gegangen. Das sagte mal einst unser Lehrer in der katholischen Grundschule.

Aziz Nesin icin insanlarin esekleri de var. Dört ayaklik eseklerden degil, iki ayakli eseklerden korkmak gerekirmis diyor.

Sah Ismail Hatayi, Alevi edebiyatinin 7 Ulu Ozanlarindan bir olarak kabul edilen, kardesi sünni olan Sah Ismail Hatayi de insani söyle tanimlar.

Bülbül güle hayran olur
Hayran olur seyran olur
Kimi insan HAYVAN olur
Havan ADEM olmaz mis...

Nietsche würden sagen: "Das Leben ist nun einmal nicht von der Moral ausgedacht: es will Täuschung, es lebt von der Täuschung"

oder "Der Mensch ist ein Seil, geknüpft zwischen Tier und Übermensch. Ein gefährliches Hinüber, ein gefährliches Auf-dem-Wege, ein gefährliches Zurückblicken, ein gefährliches Schaudern und Stehenbleiben"

Türk Irkcilarinin ve Ülkücülerinin kilometre tasi H. Nihal Atsiz ne diyor?

Bir düsün insan ne icin yasar
Zevke ve sefaya hayvanlar bile kosar.

Bu arada ben yurdunu seven, kültürüne, örf ve adetlerini kimi zaman cok kimi zaman az bagli olan birisim. (Örnegin Afsar motivli büyüklerimizin elleri ile dokudugu Afsar kilimlerini ve yastik yüzlerini köyde hala saklarim. Dadaloglu'nun ruhunu nefesimde hissederim) aslini inkar etmeyen birisiyim. Ancak irkciliga karsiyim. Tarafimi belli ediyim. Insani Kamil bütün caglara ve milletlere hitab edecek birisine denir. Ancak her insanin icinde bir nukte irkcilik var desem yalan degil gercek. Iste nefsini terbiye etmek burda da baslar. Hz. Ali ne demis? İnsanlar arasında ayrım yapma! Bütün insanlar kardeştir. Bir kısmı yaratılışta bir kısmı ise inanışta kardeştir. Ancak sunu de belirtiyim. Kendini milletinden/irkindan evlenmek ya da tercih etmek irkcilik degildir.

Günümüz de Sivas'in Yildizeline bagli, Banaz köyünde bir zamanlar yasayan Koca Haydar lakapli Insan-i Kamil olan büyük ozan Pir Sultan Abdal da insani söyle tanimlar:

Âdemoğlu şu dünyaya gelince,
Yeni açmış güle benzer misali.
Anasından doğup kırkı çıkınca,
Kalaylanmış taşa benzer misali.

Mushaf alıp hocasına varınca,
Destur alıp mektebinden dönünce,
On yşından on beşine girince,
Yen'aşlama dala benzer misali.

Yirmisinde kara sakal getirir,
Otuzunda bağdaş kurmuş oturur,
Kırk yaşında sohbetleri yetirir,
Önü bendli göle benzer misali.

Ellisinde kara sakal bozarır,
Altmışında dinlenmekten haz alır,
Kalbi dıkızlanır, aklı azalır,
İçi çürük koza benzer misali.

Yetmşinde deve gibi mozular,
Sekseninde ilik, kemik sızılar,
Doksanında yol göründü gaziler,
Gazel olmuş güle benzer misali.

Pir Sultan'ım bunu böyle buyurdu,
Müminleri Hak kendisi kayırdı.
Yüz yaşında talan geldi savurdu,
Uçup gider kuşa benzer misali.

Insani insan yapan erdemler nedir? Hüseyni ahlaktir! Ölüme bir sevdali gibi sarilip bas egmemektir zülümün önünde. Bir insanin özü sözü ne kadar bir olursa o kadar da erdemligi yükselir. Nefsini terbiye edene insanlar derim ben!

Insan olabilimek örnegin bir erkege, kadinlari sirf cinsel objekt olarak görmek degil, onlarin da insan oldugunu, duygulari ve korkulari oldugunu, onlara empati göstermektir. Kadinlar icin de insan olmak erkek cocuklarini sirf erkek gibi degil "insan gibi yetistirmektir!

Unutmayin anneler:" Erkek adam degilse, suc anadadir" Kendinizin asik olmak istedigi bir erkek cocugunu hemcinsinize armagan edin. Insanlik nanima.

Bir daha dünyaya gelme sanisim olsaydi, ki olmayacak. Insan dünyaya da ahirette de bir defa geliyor. Yine Afsar Türkmeni, yine alevi kökenli ve yinde dünyayla barisik insanlarin farkligini güzellik olarak algilayan. Hz. Ali'nin deyimi ile aslini inkar eden haramzadedir. Aslini inkar etmeyen, ama netice aslinin Ademoglu oldugunu kabul eden birisi olarak gelmek isterdim.

Muhabettim insana insan olana
Ne mutlu ki bize insan olmussuz...

derdi Ruhi Su.

Neyse insan olmak olmak sadece insan dogmak degildir. Nefsi terbiyedir, daima kendini ilerletmektir ve gelistirmektir. Af etmektir am namusuza boyun egmemektir.

Bu kadar milletin hakkın alanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar
Diplomayla olmaz hakim olanlar
Suçsuzun başına çöktüm ise yuh...

derdi Maras Elbistan'in Bercenek köünden gelen Asik Mahzuni Serif.

Ama dplomasiz hiyarlar, anayasal düzene aykiri bir sekilde cumhurbaskani bile olabiliyorlar.
Insanlik buna da karsi durmaktir. Haram yiyenleri, milleti soyup sogana cevirenleri "calmak günah" deyipte gecirmektir. Hesap sormaktir.

Insan olmak inanci hür, düsüncesi hür olmaktir. Kur'an'da bile anana baban bile olsa kayirmaycaksin. Hakki savunacaksin diyor Yüce Yaratan.

Bu arada escinsel sapik Devlet Bahceli'nin pesinden giden, vur de vuralim, öl de ölelim, dur de duralim, otur de oturalim diyen ülkücülere sorum var. Dur deiyince duruyorsunz, vur deyince vuruyorsunz, otur deyince oturuyorsunz. Siz insan müsveddesi misiniz yoksa iyi egitilmis köpemisiniz.
Kurtlar doga da özgür yasar, asla egitilemezler. Ama siz egitiliyorsunz. Dur deyince duruyorsunz, vur deyince vuruyorsunz, otur deyince oturuyorsunz. Inanin hakaret amacili sormuyorum merak ettigim icin soruyorum? Siz köpekmisiniz? Sizin beyniniz yok mu? Akliniz yok mu, vicdaniniz yok mu? Adalet duygunuz yok mu? Ne diyecegimi sasiriyorum dogrusu. size köpek diyen yüzüklerin efendisine "reis" diyecek kadar alcaliyorsunuz. Insanlik onurunuz ve gururunuz nerde?

Yeni yil Nutuk'ugum su an bu kadar.

15.01.2022 14:18

Diploma degil, erkek gibi erkek lazim, kisacasi Ask lazim Ask

"Üc tane üniversite diplomasi yapmis kadinlarin sadece dogum sertifikasi olan adamlarla ask yasamalarini sacma buluyorum ... Akil var, Mantik var ..." iliski_kocu Adil yildirim

Bu söz sadece bir boynuzlu hayvana (=Oglak burcu erkegine) ait olabilir :D´

Eger bir erkek kibirinden bir kadini tavliyamiyor/elde edemiyorsa isterse Oxford-mezunu olsun bir ise yaramaz, gönül islerinde diploma ise yaramaz :)

Diploma degil heycan, adrenalin, erkek gibi erkek lazim, kisacasi ASK LAZIM ASK!!!

15.01.2022 15:36

Konumuz ne? Konumuz Libido sorununu cözememis erkekler mi? Ki ben bunlari erkekten bile saymam! Eger öylese yanlis yerde yaziyorum.

Iki! Bir insan en cok neyi konusuyorsa o seye en az sahib oldugunu gösterir. Burasi cöpcatanlik yeri mi yoksa online türk community mi? Hormonlarinin kurbani ergenlerle ve ergen kalmis profili düsükler örnegin Binali Yildirim gibi, yazismak istemiyorum.

Zitat:

Zitat von Diverss (Beitrag 2129510)
"Üc tane üniversite diplomasi yapmis kadinlarin sadece dogum sertifikasi olan adamlarla ask yasamalarini sacma buluyorum ... Akil var, Mantik var ..." iliski_kocu Adil yildirim

Bu söz sadece bir boynuzlu hayvana (=Oglak burcu erkegine) ait olabilir :D´

Eger bir erkek kibirinden bir kadini tavliyamiyor/elde edemiyorsa isterse Oxford-mezunu olsun bir ise yaramaz, gönül islerinde diploma ise yaramaz :)

Diploma degil heycan, adrenalin, erkek gibi erkek lazim, kisacasi ASK LAZIM ASK!!!

19.03.2022 18:03

Pir Sultan Dedemi gördüm düşümde
Öptü gözlerimden "Can"
Dedi bana

El bağladım varip darına durdum:
"Bizim canlardansın, sen"
Dedi bana

Dedim:
"Pirim gönül düştü sevdaya"
"Daha hamsın oğul, yan"
Dedi bana

Lokma sundu aşk doldurdu badeye
Uzattı bir dolu
"Kan" Dedi bana

Gerçeğ hü dedim, içtim doludan,
"Özünde benliği yen"
Dedi bana

Dedim "Yolum erenlerin yoludur"
"Elden, belden, dilden yun"
Dedi bana

Ey Pir Dedem, gönül arar menzili
"O zaman kendine dön" Dedi bana

Dedim:
"İnsanda mı her sırrın dili?"
"Hakk insanda, kitap nen" Dedi bana

"Pirim"
"Hak yolunda dar var sicim var"
"Gerekirse başın sun" Dedi bana

Dedim "Ölmezler mi Haktan olanlar?"
Güldü...
"Hiç öldüm mü, Ben" Dedi bana

Kızılgülüm bir sevdayla tütmede
"Öyleyse tarihi an"
Dedi bana

Dedim "Pirim, daim canlar gitmede"
"Canlar ölmez, ölen ten"
Dedi bana...

Kızılgül

20.03.2022 21:34

Insanlar söylediklerinizi ya da yaptiklarinizi unutur,

ama onlara neler hissettirdiginizi asla unutmazlar.

21.03.2022 22:32

Cay

Zitat:

Zitat von Diverss (Beitrag 2129481)
Süphesiz ki biz,

cay getirip, kitap hediye edenleri ve

papatya ile gönlümüzü hos edenleri kalbimize dost bildik.

Bizim bir cayimiz

birde cay icerken düsüngümüz insanlar var ...

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 20:47 Uhr.