Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Gesellschaft & Soziales (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=398)
-   -   Die schönsten Literaturzitate / Kitaplardan alintilar (http://localhost/forum/showthread.php?t=9284)

08.12.2012 03:04

Die schönsten Literaturzitate / Kitaplardan alintilar

"bir insana bir insan herhalde yeterdi. fakat o da olmayınca? her şeyin bir hayal, aldatıcı bir rüya, tem bir vehim olduğu ortaya çıkınca ne yapılabilirdi? bu sefer inanmak ve ümit etmek kabiliyetini ben kaybetmiştim. içimde insanlara karşı öyle bir itimatsızlık, öyle bir acılık peyda olmuştu k,, bundan zaman zaman kendim de korkuyordum. kim olursa olsun, temasa geldiğim herkesi düşman, hiç değilse muzır bir mahluk telakki ediyordum. seneler geçtikçe bu his kuvvetini kaybedeceğine şiddetlendi. insanlara karşı duyduğum şüphe, kin derecesine çıktı. bana yaklaşmak isteyenlerden kaçtım. kendime en yakın bulduğum veya bulacağımı zannettiğim insanlardan en çok kaçıyordum. “o bile böyle yaptıktan sonra!..” diyordum…"

....
"dünyada bir tek insana inanmıştım. o kadar inanmıştım ki, bunda aldanmış olmak, bende artık inanmak kudreti bırakmamıştı. ona kızgın değildim. ona kızmama, darılmama, onun aleyhinde düşünmeme imkân olmadığını hissediyordum. ama bir kere kırılmıştım. hayatta en güvendiğim insana duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı; çünkü o benim için bütün insanlığın timsaliydi. sonra, aradan seneler geçtiği halde, nasıl hâlâ ona bağlı olduğumu gördükçe, ruhumda daha büyük bir infial duyuyordum."

Kürk mantolu Madonna - Sebehattin Ali

Der_Levantiner 08.12.2012 16:38

Auch eine sehr interessanter Thread, könnte eh nur von dir sein OnMyOwn :D

Af çıkınca Memed de teslim olmayı düşünür. Fakat köyüne geldiğinde Hürü Ana’nın sözleri tokat gibi yüzünde patlar. “‘Memed! Memed!’… ‘Hatçe’yi yedirdin onlara da şimdi teslim olmaya mı gidiyorsun? Abdi Ağa gelecek gene köyde paşa gibi oturacak. Sen teslim olmaya mı gidiyorsun? Avrat yürekli.’” (…) “‘Avrat yürekli Memed! Bak şu kadar köylü, bak şu kadar insan senin gözüyün içine bakıyor. Teslim mi olacaksın? Abdiyi gene başımıza mı getireceksin? Güzel Dönemin kemikleri sızlar mezarda. Güzel Hatçemin kemikleri…’” (…) “‘Git de teslim ol avrat yürekli herif…Af çıkmış.’” (s.433) Bu yürek yakan feryat karşısında fikir değiştiren İnce Memed, Topal Ali’nin yardımıyla Abdi Ağa’yı bulur ve öldürür. “Hürü Ana’ya “‘Hürü Ana! Hürü Ana!... Oldu. Hakkınızı helal edin.’” diyerek atını dağlara doğru sürer.

Ince Memed I / Yasar Kemal

09.12.2012 00:59

Schöne Zitate..

Lev: Danke, simartma beni. ;)

,,Sanki her görüşümde daha da güzelleşiyorsun, ben hayalini kuruyorum, sen hayalden daha güzel çıkıyorsun karşıma."

Basucumda Müzik, Kürsat Baser

09.12.2012 21:23

>> Gemeinsam sind wir stark << lautet die hier die Devise: Eigner Schwachsinn wird umso erträglicher, je mehr Leute ihn ebenfalls betreiben.

Thomas Wieczorek

Der_Levantiner 10.12.2012 12:50

Zitat:

Zitat von OnMyOwn (Beitrag 2051930)
Schöne Zitate..

Lev: Danke, simartma beni. ;)

,,Sanki her görüşümde daha da güzelleşiyorsun, ben hayalini kuruyorum, sen hayalden daha güzel çıkıyorsun karşıma."

Basucumda Müzik, Kürsat Baser

Gern geschehen, aber das was kein Kompliment sondern eine Tatsache ;) Bi seni simartiyom zaten. Seni simartmayim da kimi simartiyim, degil mi ama :D

Ne demişler? "Aşk da yeşeren otlara benzer, günü saati bilinmez!" demişler. Her ne hal ise... Bilal, Yakup Ağa'nın konağında kaldığı süre içinde, birkaç kez daha gördü Telli Senem'i. Her görüşte de daha bir vuruldu, daha bir yandı. Hani, ocağa her odun atışta yalım nasıl çıkar? Bilal'dan da öyle yalım çıkıyordu sanki her görüşte Telli Senem'i. Öte yandan da kendi kendiyle savaşıyordu Bilal. "Olacak şey mi? Sürmeli amcam oğlu, Telli Senem onun nişanlısı... Vay başıma ki vay başıma!" diye. Bir yandan da, "Acep nasıl etsem de, Sürmeliyi Telli Senem'den soğutsam? Aralarına kara kedi soksam?" diye düşünüyordu. "Sürmeli bey’i Telli Senem'den soğutsa bile, bakalım Telli Senem'in gönlünü çelebilecek mi?" derseniz, haklısınız. Kolay mı Telli Senem'in gönlünü çelmek? Onu Sürmeli bey’den soğutmak?

Sürmeli Bey ve Telli Sanem / Ali Püsküllüoğlu

Ah ah iste zaman meydan okuyan asklardan birisidir Sürmeli Bey ile (nam-i diger Yozgat Sürmelisi) Telli Sanem'nin asklari. O cografya nice asklarda sahit oldu. Bir kac km ileride de Ferhat daglari deliyor ve Sirin'siz bir dünyada mutlu olamayacagi icin astesten köynegi gibiyik ask narina yaniyor... Ama bu da ayri ve bir kac kelimeyle ifade edilemeyecek ayri bir ask destani...

10.12.2012 14:40

"Hier sträuben sich die Katholiken heftig dagegen. Der biblische Fluch, der über der Frau hängt, heißt unter Schmerzen zu gebären, Mr.Todd."

"Finden Sie das nicht ungerecht, meine Herren? Der Fluch des Mannes ist es, im Schweiße seines Angesichts zu arbeiten, aber in diesem Salon, da braucht man gar nicht weit zu gehen, verdienen sich die Herren ihren Lebensunterhalt mit dem Schweiß anderer", entgegente Miss Rose und errötete tief.

10.12.2012 23:36

Zitat:

Zitat von Der_Levantiner (Beitrag 2052056)
Gern geschehen, aber das was kein Kompliment sondern eine Tatsache ;) Bi seni simartiyom zaten. Seni simartmayim da kimi simartiyim, degil mi ama :D

Ne demişler? "Aşk da yeşeren otlara benzer, günü saati bilinmez!" demişler. Her ne hal ise... Bilal, Yakup Ağa'nın konağında kaldığı süre içinde, birkaç kez daha gördü Telli Senem'i. Her görüşte de daha bir vuruldu, daha bir yandı. Hani, ocağa her odun atışta yalım nasıl çıkar? Bilal'dan da öyle yalım çıkıyordu sanki her görüşte Telli Senem'i. Öte yandan da kendi kendiyle savaşıyordu Bilal. "Olacak şey mi? Sürmeli amcam oğlu, Telli Senem onun nişanlısı... Vay başıma ki vay başıma!" diye. Bir yandan da, "Acep nasıl etsem de, Sürmeliyi Telli Senem'den soğutsam? Aralarına kara kedi soksam?" diye düşünüyordu. "Sürmeli bey’i Telli Senem'den soğutsa bile, bakalım Telli Senem'in gönlünü çelebilecek mi?" derseniz, haklısınız. Kolay mı Telli Senem'in gönlünü çelmek? Onu Sürmeli bey’den soğutmak?

Sürmeli Bey ve Telli Sanem / Ali Püsküllüoğlu

Ah ah iste zaman meydan okuyan asklardan birisidir Sürmeli Bey ile (nam-i diger Yozgat Sürmelisi) Telli Sanem'nin asklari. O cografya nice asklarda sahit oldu. Bir kac km ileride de Ferhat daglari deliyor ve Sirin'siz bir dünyada mutlu olamayacagi icin astesten köynegi gibiyik ask narina yaniyor... Ama bu da ayri ve bir kac kelimeyle ifade edilemeyecek ayri bir ask destani...

Eksik olma...
Bu hikayeyi tanimiyordum. Vaktim oldugunda bulmaya calisicam.

Benim en sevdigim hikaye Yusuf ile Züleyla. Nazan Bekiroglunu biliyor musun? Klasik bir hikaye aslinda bilmeyen yoktur fakat Nazan Bekiroglunun siirsel ve masalsi tarziyla cok zevkli olmus.

http://farkindasizkafe.in/wp-content...-bekiroglu.jpg

Yusuf seni sevdiysem, dedi Züleyha, hükümdarın tahtına hükümdardan başkası oturamayacağından. Şehzade için saklanan giysiler ancak şehzadenin bedenine uyacağından. Padişahların ülkeler fethettiği görülmüştür de, kölelerin ülkeler fethettiğine bir Yusuf’ta tanık olmuşuzdur. Görüyorsun ya Yusuf, seni sevdiysem yazgım bana yapacak başka bir şey bırakmamış olduğundan. Senin güzelliğin gibi benim de muhabbetimin nedenin olmadığından.

Seni sevdiysem, seni her görmemde ikinci kez görmediğimden. Her görmemde seni yenidenmiş gibi değil, yeniden gördüğümden. Odama her girişinde ilk kez girdiğinden. Kendi kendinde bile tekrarlanmadığından sen.

Sevdim seni, seni sevdiysem, bir eşikten geçtiğimdendir. Bir kentin içine düştüğümden ve bir kenti içime düşürdüğümden. Ben ki tüm savaşlarımda hem kumandan hem neferdim. Ürkektim, delişmenliğimi (güçlü, yapılı, çılgın, hercai) korkumun rengindeydi. Bu yüzden seni sevdim.

Ellerim toprağın derinliklerinden çıkarılmış çok asırlık bir tütsü kabına aniden değiverdi, gözyaşı şişesi kırıldı birden, başkalarının olan acı kalbime giriverdi. Yusuf ben seni, sevmiş ve sevecek bütün kalplerin sırrına ortak olarak sevdim.

Ve biliyor musun ki, seni sevdiysem

Bütün ruhların yaratıldığı ve henüz ruhlara cesetlerin biçilmediği o mecliste, senin yanında yer almış olduğumu hatıramda taşıyor olduğumdandır bu. Bunca kolay terk ediyorsam varlığımı senin varlığına o şimşek parıltısı anın anısını göz bebeklerimde sakladığımdandır.

Bu kadar tanıdık buluyorsam kalbimi kalbine, bu kadar tanıdık ses veriyorsa kalbim kalbine, o ezeli uğultuyu hala kulaklarımda taşıdığımdandır. Seni bu kez hatırladıysam Yusuf, o kez unuttuğumdandır.

Seni sevdiysem hatıram olduğundandır. Bilmediğim bir şeyi hatırlamam zor, unuttuğum bir şeyi hatırlamamsa kolaydır benim. Bu yüzden ey benim kentimin sokaklarında gezinen baharat tüccarı, ey beni unutmuş olan büyücü, senin için hazırladığım simanın karışımı ilk günün hatırasındandır. Beni hatırla. Hatırla ki senin hatırlaman da benim hatırlamam kadar kolaydır.

Yusuf, dedi Züleyha, seni sevişim, ilk anda hem kendi başımı verdiğim hemen senin başını götürdüğüm bir ihtilal olacak. Ama yazgı, kan’ı ihlal edilmiş bu ihtilalı bozacak ve her şey güzel olacak. Zaman geçsin, her şey sonra olacak. Çok yakında bir bela örtüsü örtülecek üzerine senin. Ama aşkın hülasası, çok geçmeden varlığın nizamında anlam kendisini bulacak.

Der_Levantiner 11.12.2012 15:43

Zitat:

Zitat von OnMyOwn (Beitrag 2052131)
Eksik olma...
Bu hikayeyi tanimiyordum. Vaktim oldugunda bulmaya calisicam.

Benim en sevdigim hikaye Yusuf ile Züleyla. Nazan Bekiroglunu biliyor musun? Klasik bir hikaye aslinda bilmeyen yoktur fakat Nazan Bekiroglunun siirsel ve masalsi tarziyla cok zevkli olmus.

http://farkindasizkafe.in/wp-content...-bekiroglu.jpg

Bence bu hikaye, yani Sürmelibey ile Telli Senem'nin ask hikayeleri en güzellerinden birisidir. Cocukken anneannem bana hep kurban olurum Sürmelibey, Sürmelibey diye hitap ederdi, galiba o zamandan kalma bir ani mi dü$ mü bilmiyorum, hep oglum olsa adini Sürmelibey koyacagim ve kizim olursa da adini ya Sanem ya Senem koymak istiyordum. :D
Hem böylelikle cocuklugumun en güzel anilari olan tatillerde köyde gecirdigim günlerim ve o anilarimda en önemli yer alan anneannem ve dedelerimin hatiralarini yasatmis olurum.

Hani bir söz var, insanlar ölünce degil unutulunca ölürler derler ya, iste o bakimdan yani..

Ali Püsküllüoglu'nun anlatitigi aslinda bir neyi hikaye idi. Daha ayrintili ve bir o kadar güzel okumak istiyorsan Sürmelibey ile Telli Sanem'nin askini o zaman R. Kazım Mete'nin kaleminden yazilmis "Sürmeli bey ve Telli Senem" adli kitabi okumalisin.. Annem hatta Sürmelibey ile Telli Senem'nin bütün kitaplarini ve siirlerini ezbere bilir :D

Yusuf ile Süleyha'nin kitabini Oberstufe'de Türkce dersinde okumustum ama yazarin adini unuttum dogrusu. Ben böyle ask hikayelerine bayilirim, bir vakit Ankara'da kitap pazarina ugrayacagim zaten Nazan Bekiroglu'nun kaleminden yazilmis Yusuf ile Züleyha'nin kitabini da alir okurum ;) Nasihattin icin tessekürler..

Aşk tam teslimiyet ister. Kendini aşkın kollarına ya bırakırsın ya da bırakmazsın. “Bir yanım dışarıda kalsın” dediğin noktada aşkı boğarsın.Yok edersin o güzelim duyguyu.
Bu yüzden hep cesurların işidir aşk.

Kaçışları, yalanları, aptalca oyunları kabul etmez. Aşk; saf, duru insanları sever.
Kafasında binbir tilki dönenler aşkı yaşayamaz. İsteseler de yaşayamaz. Arınmalısın,en saf, en duru haline dönmelisin ki yaşayabilesin aşkı.

Sen Git Aşk Bana Kalsın'' / Mehmet Çoşkundeniz

Der_Levantiner 11.12.2012 18:23

Zitat:

Zitat von architektonik (Beitrag 2052287)
anne kargaya sormuslar en güzel kimdir diye.

anne karga ogluna isaret etmistir.

karga iste :D

Keske bunu zitat bölümünde yazsaydin. Du legst ja soviel Wert auf neue Themen oder so...

Annene gelince, cidden üzüldüm.. Ne deneyimleri vardir ki bu zavallanin, icinde tutuklari ve daha sana söyleyemedikleri... Ona gecmis olsun dileklerimi ilet... Karga burunlumusun? :D

Der_Levantiner 11.12.2012 18:51

Zitat:

Zitat von architektonik (Beitrag 2052304)
karga dedik hemen üstüne alindin.

ne kadarda aptalsin levos, kendini belli ediyorsun. sözlerim derinden vurmuski aileyi karistirmak deneyimindesin.

senin gibi ciziklere sokak agziyla orospu cocugu derim ama terbiyem buna müsade etmiyor :D

geri zekali, sen birseyleri karistiriyorsun. Senin OnMyOwn'nun threadini kirledigin icin senin tüyleri yoldum... kitap zitati ile cecap veremeyecek kadar acizsin iste...

Isten gücten biraz usandim, catacak yer aradim masum insanlari kiracagima dedim bir kelin kafasini kiriyim. :D

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 10:24 Uhr.