Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Liebe, Flirt & Partnerschaft (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=393)
-   -   Evlilikte sadakatsizliği en çok kimler yapıyor? (http://localhost/forum/showthread.php?t=12785)

02.12.2014 10:36

Evlilikte sadakatsizliği en çok kimler yapıyor?

Evlilik ilişkisinde aldatılmaktan korkmayan var mı? Peki, aldatma eğilimi hangi durumlarda ortaya çıkıyor biliyor musunuz?

Evlilik, farklı olanla birlikte yaşama ilişkisidir. "Ben"i ve "Sen"i muhafaza ederek "Biz" olabilmeyi başarma halidir aynı zamanda. İyi bir evlilik için sağlıklı bakış açısı ve bazı konularda duyarlı eşler olmayı başarmak gerekiyor.

Günümüzde kadın olsun erkek olsun farketmez, evlilik ilişkisinde yaşanan sadakatsizlik sorunuyla bol miktarda çalışıyoruz. Danışmanlık hizmeti almaya gelen çiftlerden çoğunda "öteki" ilişkisi gelişiyor.

Kadınlarla erkeklerin, evliliklerinde sadakatsizlik yapmalarına vesile olan durumları tespit edebilirsek, bunların tedbirlerini almaya çalışarak, olası üzücü durumlara engel olabiliriz diye düşünüyorum.

Seans pratiklerimden klavyeme takılanları aktarayım istiyorum sizlere...

Öncelikle peşinen söyleyeyim, iyi geçinen çiftlerde, ruhsal/ duygusal ve tensel ilişkinin kalite sınırları içinde yaşandığı evlilik ilişkilerinde aldatma fiili olmaz. Giden, olabilecek tüm yolları denediği için gitmiştir emin olun. Ve her gidişin bir açıklaması, kendine göre nedeni vardır.

Aşağıya sıralayacağım cümleleri uyarı olarak okumanızı tavsiye ediyorum. Zira, okuduklarınızdan yola çıkarak evlilik adımı atarsanız, yuvanızı daha sağlam temeller üzerine atma ihtimaliniz olabilir.

1. Aldatma/aldatılma sorunu yaşayan çiftlerde en fazla dikkat çeken cümle; "Aslında eşimi hiç sevmedim Mehtap Hanım. Ailemin zoruyla evlendim. Çok ısrar ettiler, evlenirsem zamanla seveceğimi söylediler..."

Farklı hayatlarda farklı tecrübelere vesile olur bu durum. Kimi insanlar evlenince sever gerçekten. Kimileri evlendikten sonra asır geçse üzerinden bir türlü sevemez! Hatta eşi dünyanın en iyi adamı/kadını olsa yine de sevemez. Eşini, karşı cins ve özlenen kişi olarak algılayamaz.

Dolayısıyla ne diyoruz? Mümkünse, evlilik öncesi kişilerin kalbinde bir kıvılcım olsun istiyoruz. O midede az da olsa kelebekler kanat çırpmalı bence. Tamamen künt yapı içinde evlilik yapmayın.

2. Eşi tarafından aşağılanan, kadınlık/erkeklik gururuyla oynanan kişiler aldatmaya meyilli oluyor. Bu kişiler eşlerine kendilerini kanıtlamak veya eşlerinden intikam almak için aldatma eylemi gerçekleştiriyor.

Dolayısıyla ne diyoruz? Aman ha birbirinizi aşağılamayın! İnsanız, her anımız birbirini tutmaz, her günümüz laylaylom geçmez elbet. Ancak sorunlar konuşulabilir, bağırıp çağırmadan, hakaret etmeden çözümlenebilir. Evlilikte bazı zorlukların yaşanması, birbirimize hakaret etme hakkını hiçbirimize vermez.

3. Size ilginç gelebilir, çok duyduğum bir aldatma öyküsü; "Benim hiç sevgilim olmadı. Gözümü açtım eşimi gördüm. Zamanla sevdim evet. Ama ilk kez birine aşık oldum. Kalbim onun için heyecan yaşadı. Bu duyguyu hiç yaşamamıştım."

Bazı kişiler evleneceği kimsenin, kendisinden önce hiç kimseyle arkadaşlık veya flört ilişkisi yaşamamış olmasını talep ediyor. Uzaktan bakınca kulağa hoş gelen bu durum, yukarıdaki açıklamalarla kıyaslanınca insanı sarsıyor ne dersiniz?

Dolayısıyla ne diyoruz? Evlenmede önce önemsediğimiz bazı durumların, evlendikten sonra başımıza bela olabileceğini aklımızda tutmamız gerekiyor. Kimseyle görüşülmemesi iyi bir alternatif gibi görünüyorken, aynı durum aldatma ilişkisinin faturası halini alabiliyorsa, eş seçme kriterlerinin tümünü çöpe atma vakti gelmiş demektir. Çok stres yapmayın. Hakkınızda hayırlı olanı dileyin.

4. Seanslarda duymaya alıştığım başka bir gerekçe şu; "Eşim birkaç yıl önce beni aldattı. Çok incindim. Üzerimden atamadım. Aynı acıyı onun yaşaması istedim."

Acıyı dindirmenin yolu olarak deneniyor sadakatsizlik. Ve inat uğruna devreye girebiliyor. İnadın işe yaradığı yer var mıdır bilinmez ama bu algı şeklinin iyi bir yöntem olmadığını söylemek gerekiyor. Birinin yaptığı davranışın aynısını ona yapmak, onunla aynı şeyi yapmak anlamına gelmez, unutmayın! Zira onun şartlarıyla sizin şartlarınız aynı standartları karşılamayacak, dolayısıyla siz yaptığınız sadakatsizlikle vicdan azabı yaşayıp gideceksiniz. Bence denemeyin bile!

5. Eşi cinsel ihtiyaçlarına cevap vermeyen, cinsellikle cezalandıran, kendisine dokundurmayan ve yatağını ayıran kişiler aldatmaya meyilli oluyor. Evlilik, ülkemizde duygusal ve fiziksel ihtiyaçların legal ve çoğu kişi tarafından haram olmayan yollarla karşılanması için yapılıyor. Evlilikte iyi gün olur, kötü gün olur. Bu iyi ve kötü arasında gidip gelen süreçte, mahrem ihtiyaçların silaha dönmesi, ceza için kullanılması, çiftlerde öfkeye dönüyor ve sadakatsizlik için iyi bir altyapı oluşturuyor. Günlük sorunlarla, mahrem ilişkileri birbirine bağlamaya meraklı bir halk olduğumuzu düşünürsek, birilerinin esirgediğini başka yerden alma çabasına da hak vermemiz gerekir. Bence gün içinde sorunlarınız olabilir, bu normaldir. Ancak akşam olunca sarılıp yatmanın bir yolunu bulun. Sofrada yaşadığınız tuz uzatma meselesini, yatak odanıza taşımayın! Bugün yemek, yarın çocuğun okulu, öbür gün akraba düğünü derken yaşadığınız sorunları sürekli mahrem ilişkinize taşırsanız tabii ki koparsınız. Bir sorunu, başka bir alanda sorun oluşturarak çözümleyemezsiniz. Çözümlemeye çalışırsanız, aldatan eş için iyi bir altyapı hazırladığınızı hatırınızdan çıkartmamalısınız.

Evlilikte sadakatsizliği en çok kimler yapıyor diye soranlar için yazmış oldum. Aslında yazacak daha çok başlık var ama yazı uzamasın diye şimdilik bu kadar diyelim. Yazmaya devam edeceğim merak etmeyin.

Sevgiyle kalın...

Mehtap KAYAOĞLU (Psikolojik Danışman &Psikoterapist)

02.12.2014 14:16

Hmm, yaziyi cok begendim, böyle psikolojik seyleri ben okumayi severim ;););)
ama bence bir sey unutulmus, kadinin dirdiri da cogu zaman erkengin eve gelmemesine neden oluyor !!! Bazen az konusmakda fayda var....

Ve birde su var, bir kadin kendini konusmakla ifade eder, erkekse kendini daha fazla geri cekmekle ve hatta böyle bir problemi cözmeye calisir.
Yani konusmak tabiki de iyi, ama bazen yapi farkinida unutmamak gerek....

Insanlar konusarak anlasir. Sen bir sey demezsen karsindaki senin ne düsündügünü ve hangi problemin oldugunu nerden bilsin, dimi ama !!!
Baskasinin düsüncesini okuyabilmek gibi bir kabiliyetimiz yok zaten....

02.12.2014 15:53

1. Aldatma/aldatılma sorunu yaşayan çiftlerde en fazla dikkat çeken cümle; "Aslında eşimi hiç sevmedim Mehtap Hanım. Ailemin zoruyla evlendim. Çok ısrar ettiler, evlenirsem zamanla seveceğimi söylediler..."

Also egal ob Liebes- oder Vernunft-Ehe, man sollte von Anfang an sich für eins der beiden Alternativen entscheiden. Okay, dass mit dem sich später noch ineinander verlieben können, ist eine andere Sache, aber niemand garantiert, dass das auch passieren kann.
Deshalb sollte man schon seiner Prioritäten bewusst sein und nichts auf Später und ins Ungewisse verschieben.

Was wäre wenn, hätte sollen sein...

2. Eşi tarafından aşağılanan, kadınlık/erkeklik gururuyla oynanan kişiler aldatmaya meyilli oluyor. Bu kişiler eşlerine kendilerini kanıtlamak veya eşlerinden intikam almak için aldatma eylemi gerçekleştiriyor.

Hier, finde ich, ist eine Scheidung die bessere Alternative... :(

4. Seanslarda duymaya alıştığım başka bir gerekçe şu; "Eşim birkaç yıl önce beni aldattı. Çok incindim. Üzerimden atamadım. Aynı acıyı onun yaşaması istedim."

Und das ist der größte Fehler den es gibt.
Denn wer denkt, wie du mir so ich dir, der hat in der Ehe eh nichts verloren.
Leider ist das bei vielen Beziehungen die Realität und ich bezweifle, ob das tatsächlich eine gute Reaktion ist.
Eine solche Ehe ist von Anfang an zum Scheitern verurteilt.
Da solch ein Handeln eher kindisch ist und mehr vernichtet, als dass es Fortschritte hinsichtlich des eigentlichen Problems bringt.
Ich weiß nicht, ob ein Verzeihen und Vergessen überhaupt möglich ist, denn eins ist klar, es wird nie so sein, wie es vorher mal war !!!
Das ist traurig aber wahr. :(:(:(

5. Eşi cinsel ihtiyaçlarına cevap vermeyen, cinsellikle cezalandıran, kendisine dokundurmayan ve yatağını ayıran kişiler aldatmaya meyilli oluyor. Evlilik, ülkemizde duygusal ve fiziksel ihtiyaçların legal ve çoğu kişi tarafından haram olmayan yollarla karşılanması için yapılıyor. Evlilikte iyi gün olur, kötü gün olur. Ancak akşam olunca sarılıp yatmanın bir yolunu bulun. Sofrada yaşadığınız tuz uzatma meselesini, yatak odanıza taşımayın! Bir sorunu, başka bir alanda sorun oluşturarak çözümleyemezsiniz. Çözümlemeye çalışırsanız, aldatan eş için iyi bir altyapı hazırladığınızı hatırınızdan çıkartmamalısınız.

Ja, dem schließe ich mich genau so an !!!

02.12.2014 16:55

Oooo lessons in love.
Dieses thema is auch mein lieblingsthema.

Alsoo demin dirdir yapan kadindan okudum.
Eger kadin zaten dogusadan dirdirci degilse kocasiyla
Istedigi sekilde konusamayan kadindir. Sie bekommt nicht die ausreichende
Möglichkeit sich mot ohm auszutauschen. Irgendwas stimmt dann in dieser beziehung nicht. Adam kadina yetersiz mi desem.
Aber ich habe auch gelernt das man bei maennern in der beziehung nocht immer uum umfallen ausdiskuttieren soll. Ausserdem sind wir frauen verdammt hart nachtragend. Maenner koennen und tuen es auch im naechsten augenblick es zu vergessen. Aber wir frauen schmiern dem armen mann sachen von vor 5 jahren aufs brot. Wird allea schoen akribisch buch gehalten.

02.12.2014 16:58

Zitat:

Zitat von Pleasuree (Beitrag 2100979)
Oooo lessons in love.
Dieses thema is auch mein lieblingsthema.

Alsoo demin dirdir yapan kadindan okudum.
Eger kadin zaten dogusadan dirdirci degilse kocasiyla
Istedigi sekilde konusamayan kadindir. Sie bekommt nicht die ausreichende
Möglichkeit sich mot ohm auszutauschen. Irgendwas stimmt dann in dieser beziehung nicht. Adam kadina yetersiz mi desem.
Aber ich habe auch gelernt das man bei maennern in der beziehung nocht immer uum umfallen ausdiskuttieren soll. Ausserdem sind wir frauen verdammt hart nachtragend. Maenner koennen und tuen es auch im naechsten augenblick es zu vergessen. Aber wir frauen schmiern dem armen mann sachen von vor 5 jahren aufs brot. Wird allea schoen akribisch buch gehalten.

Da könnte was wahres dran sein, also weder etwas Tod-diskutieren noch nachtragend sein, das stimmt ;););)

02.12.2014 17:31

Jaa beyaz die maenner sind allesamt mimosen.
Und wir frauen wollen immer reden. Es ist wirklich so. Ich habe sehr viel ueber das thema mann/frau gelesen.

Frau soll auch ueber vieles hinwegsehen. War bisher fuer mich
Schwer nachvollziehbar. Die langlebigen ehen resultieren daraus
Das die frau vieles uebersieht.

Die klobrille oder die zahntube die in der der mitte gequetscht wurde.
Alles humbuk, soll frau alles nicht zum thema machen aber ehrlich mal
Jheute lach ich ueber solche sachen. Frueher bin ich auf die palme gegangen.

ghettosexual 02.12.2014 17:37

Zitat:

Zitat von Pleasuree (Beitrag 2100985)
Jaa beyaz die maenner sind allesamt mimosen.
Und wir frauen wollen immer reden. Es ist wirklich so. Ich habe sehr viel ueber das thema mann/frau gelesen.

Frau soll auch ueber vieles hinwegsehen. War bisher fuer mich
Schwer nachvollziehbar. Die langlebigen ehen resultieren daraus
Das die frau vieles uebersieht.

Die klobrille oder die zahntube die in der der mitte gequetscht wurde.
Alles humbuk, soll frau alles nicht zum thema machen aber ehrlich mal
Jheute lach ich ueber solche sachen. Frueher bin ich auf die palme gegangen.

Sen eskiden Ağaca tırmanan kedimiydin :D

02.12.2014 17:56

Jaa war ich Wie viele ehefrauen. Warum

ghettosexual 02.12.2014 18:03

bist auf einer okzidentalen Linie...........

02.12.2014 18:08

Hast du eine ahnung

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 10:55 Uhr.