Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Unterhaltung & Fun (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=400)
-   -   Türkische Umgangssprache (http://localhost/forum/showthread.php?t=5806)

30.06.2009 18:39

Türkische Umgangssprache

Wer kann so eine liste mit wörtern und sprüchen erstellen? Für deutschländer, die sich damit nicht auskennen und auch für deutsche user.

30.06.2009 18:49

Hallo wie gehts? =Was geht ab alder,alles klar oder was?

Die junge Frau würde ich gerne kennenlernen= Dem Tuss fick isch alder!

Da bin jetzt aber nicht deiner Meinung= Bist du Dumm, oder was?

Mein BMW316i erreicht 190Km/h Höchstgeschwindigkeit= Mein 3ern fährt krasse 320,isch schwör alder!

Es ist mir egal was du dazu zu sagen hast= Scheiss mir egal dem wo du sagst, weisstdu!

30.06.2009 19:48

Gibt´s verschiedene. Einmal die Sprache der ungebildeten Asis und dann noch die Sprache der "gebildeten" Jugendlichen die sich für die modernsten Türken halten .-)

01.07.2009 00:05

das letzte ist natürlich gemeint.

cinayet83 01.07.2009 00:14

Das Wort "LAN" und "HADI" muss natürlich nicht fehlen. :D

Teoman69 01.07.2009 01:55

Zitat:

Zitat von unixxx (Beitrag 1976182)
Wer kann so eine liste mit wörtern und sprüchen erstellen? Für deutschländer, die sich damit nicht auskennen und auch für deutsche user.

sorry unixxx aber ich verstehe beim besten willen deine frage nicht. was für eine liste??? in welcher spracher??? für wen, bzw gegen wen??? und wozu überhaupt???
wenn du deine frage konkreter formulieren würdest bitte (kein angriff,ist ernst gemeint ;) )

03.07.2009 22:21

-Napiyon Olm (oglum) lan :D

-MAL misin lan? :-))

Istanbulda asiri derece de dil kiran (kibar konusan yada konusmaya calisan, türkceyi amerikan ingilizcesi gibi telafuz eden - türkcemi konusuyor ingilizcemi konusuyor diye afallarsin bu dile karsi kulak asinaligin yoksa) insanlara "Tiki" deniyor. Kelimeleride gereginden fazla sündürürler.

Tiki insanlarin konusma seklinden örnekler:

- Ay kal geldi yanee (öff yetti, sabrim tasti anlaminda)

- Ayyy inaaannnnmiyoroooooooom (ay inanmiyorum)

- Öptüüuaam (Öptüm) :-)

- Döncaaam ban sanaa (Dönücem ben sana - az sonra sana yönelecegim anlaminda)

Böyle konusanlar genelde kendilerini sosyetik zanneden kisilerdir :)

Google´den "Tiki´ler" verince karsina bir sürü bilgi cikar :-) Komiktir, bol bol alay konusu olur. Okan Bayülgen´de programinda bu tarz konusanlarla hep dalga gecer :-)

Bu arada Rhizome´un actigi Zitat basligi nerde yaa, aradim aradim bi türlü bulamadim körmüüüm nee :D

03.07.2009 23:01

Okan Bayülgen ist sowieso der coolste Macker :-) Er ist so frech, ich mag das.

Oh man, da kriegt man ja heimweh, wenn man so eine sendung sieht. Vor allem in istanbul, hast du das gefühl, alles findet vor deiner Haustür statt und du bist mitten drin. Mit den leuten zusammen. Hier lebt man echt in exil.

http://vampircik.com/word.php?q=tiki

04.07.2009 01:41

Zitat:

Zitat von Lapeno_ (Beitrag 1976841)
MUHAHAHAHAHAHAHA

nicht mal das kannst du ;-)

Bist du dumm oder was? ;-)

04.07.2009 01:54

Zitat:

Zitat von Lapeno_ (Beitrag 1976863)
diese frage solltest du dir selbst stellen ;-)

Ach man, du kannst ja garkein Kanackisch, ach Mensch wie langweilig!

04.07.2009 02:24

Zitat:

Zitat von Lapeno_ (Beitrag 1976869)
kanaKisch

sana da her zikkimi ögretmek lazim ;-)

Ach was schnickschnack du wusstest auch so was ich meine. Sag mal warum seit ihr beide immer gleichzeitig online? Selber schreibstil mit den großbuchstaben und so. Wie kommts?

04.07.2009 22:50

Zitat:

Zitat von unixxx (Beitrag 1976847)
Okan Bayülgen ist sowieso der coolste Macker :-) Er ist so frech, ich mag das.

Oh man, da kriegt man ja heimweh, wenn man so eine sendung sieht. Vor allem in istanbul, hast du das gefühl, alles findet vor deiner Haustür statt und du bist mitten drin. Mit den leuten zusammen. Hier lebt man echt in exil.

http://vampircik.com/word.php?q=tiki

Ich mag ihn auch aber manchmal ist er auch zu hart.
Stimmt. Istanbula gidince filmlerde gördügün yerlerde gezmezi cok baska bir duygu oluyor :) Cok güzel birsey.

Bu Tiki´ler cok özentiymis. Hakkaten ne kadar özenti insan var yaa

04.07.2009 23:11

Benim kücükken bir teyzem vardi. Hic de kibar konusmuyordu, ama misafir gelince, sosyete konusmaya basliyordu. Ayol filan, böyle abartilmis bir sekilde. Bu simdi tiki mi oluyor?

05.07.2009 01:12

Zitat:

Zitat von Lapeno_ (Beitrag 1976903)
erstmal solltest du dir ans herz legen, mal deine rechtschreibung besser unter die lupe zu nehmen. wenn du schon jeden mist nachgooglest, dann google doch auch mal deine rechtschreibung nach. wir warten schon eh ewig auf deine texte, dann kann man auch eine minute länger warten ;-)

und deine beobachtungsgabe läßt auch zu wünschen übrig. nur weil ich dich mal auf deine fehler hingewiesen habe, hast du wieder irgendwelche falschen vermutungen.

das gleiche könnte man über dich und görenBILMEZ sagen, wenn ich dich angeschrieben habe, hat er darauf reagiert und wenn ich GB angeschrieben habe, warst du der jenige der geantwortet hat ;-)

Du überschätzt die fähigkeiten von Google, was soll ich denn nachgooglen wenn ich mit dir oder deinem Kumpel schreibe? Da kommen doch sowieso nur beleidigungen und Kinderreien bei rum! Mein Vermutungen sind darin begründet das du ein neuer User bist und sofort ins Thema eingestiegen bist. Also schätze ich mal das du ein und die selbe person bist. Aber da du verrückt bist weisst du es warscheinlich selber nicht. Dann seit ihr zur gleichen zeit online. Wie kommts, zu so einer ungewöhnlichen Zeit?

05.07.2009 03:28

"Oha falan oldum yaani!" - ich war/bin sehr überrascht/schockiert.

05.07.2009 06:08

Danke biblo, sowas meine ich. Tiki filan bilmek istememistim, ama yine komik tabii böyle konular.

07.07.2009 09:39

http://www.megabul.com/showthread.php?t=47935

07.07.2009 11:07

hier ein buch, wenig inhalt aber dennoch für den anfang ausreichend :)

Türkisch Slang - das andere Türkisch
von Al Page

07.07.2009 12:15

Teyzenin yaptigina tiki denilmez galiba ama eminde degilim :-)

Normal birsey baskalarinin yaninda daha da kibar konusmaya calismak.

07.07.2009 14:20

konu madem türkce, türkce kullanalim:

slang, yani lehceyi en cok biz gurbetciler kullaniriz. hatta lehceye baska bir boyut getirmis, tarzancayi icat etmisizdir.

örnek:
hey ahmet lan, moruk, benim füra$ayn'i gördünmü?

örnek:
biz bu yaz zommarurlaub'u annemgillerle antalyada edicez.

örnek:
sükran, haydarberk'te (heidelberg) kauflar (alisveris yerleri, lidl, aldi, vs.) kacta kapaniyo?

gurbetci türkiyeye tatile gittiginde aninda siritir. kot pantolon altindan muhtemelen adidas superstars'lari vardir, marlboro icer ve merakli bakislari vardir. en fazlada lehcesi ile belli eder kendini (bkz. yukaridaki örnekler).

almancilar, bilhassa almanyanin güneyinde yasayanlar, her cümlenin sonuna "weisch" eklerler, isvicreliler "oder", batisindakilar "na, ne" ve berlinliler "wa". en vahim durumdakilerde fransada yasayan gurbetcilerimizdir. ah canim, hicte dönmüyo dilcegizleri.. almanyanin dogusunda yasayan türk sayisinin bir hayli az oldugundan onlari konumuzun disinda birakiyorum. dresdende dogup büyüyen bir türkün, memlekette tarzanca konustugunu hayal edemiyorum bile.

tarzancanin ana sebebi, ana dilimizi tümü ile ögrenmeden, yabanci dil ögrenmeye tesebbüs etmemizden kaynaklanir, zira yabanci dili en güzel konusmanin yolu, ana dilini mükemmel konusmaktan gecer.

ilginc insanlardir gurbetciler. cartel'in bir parcasinda gectigi gibi, vataninda almanci, orada yabancidir. genelde sicak kanlidir, avrupa görmüstür, genis bir yelpazesi vardir, töleranslidir, memleketinden uzak kaldigi icin, milli duygulari pek agir basar, en ufak bir olayda gaza gelir, genelde galatasaraylidir (aslanlarim benim), arabayla izine gitmek en büyük zevkidir, arabasini cok sever, bilhassa mercedes veya bmw ise toz kondurmaz, en hizli araba onundur, biraya cola karistirip icer, onun döner anlayisi türkiyeli türklerden farklidir..

bu böyle gider beyaa, önünü kesemezsin! :)

ps. olayda ismi gecen kisiler kesinlikle hayal ürünü degildirler, bizzat benim'dir, sensin'dir, o'dur ve onlar yani bizleriz'dir!

son olarak, gurbetci vatan hasreti ile gurbette 11 ay hayvan gibi calisip, silada birkac hafta insan gibi yasayan'dir..

dipnot. bende bir gurbetciyim..

07.07.2009 15:10

Aynen üstadim(Meister)güzel anlatmissin. Anadili 'boru degil' ve (nicht zu vernachlässigen) babalara gelmemek lazim (nich über's Ohr gehauen werden) degil mi ?!

07.07.2009 15:58

evet, babalara gelmemek lazim! hahahaha, uzun zamandir duymamistim bu lafi! :)

noch ein paar schöne beispiele für die TR-umgangsprache:

soteye gelmek / dü$mek: bsp. bei snooker die eigene kugel nicht versenken können und dann die weisse kugel so schön vor der kugel des gegners landet und er sie mit einem simplen stoss versenken kann..

zulaya indirmek: beschlagnahmen

indiregandi: beschlagnahmen ohne dass jemand davon ne ahnung hat oder bemerkt, etwas ähnliches wie stehlen

araklamak: stehlen

okutmak: gestohlene ware aufm schwarzmarkt verkaufen

arazi olmak: der bevorstehenenden arbeit davonlaufen, verschwinden

killanmak: allergisch (nicht medizinisch) auf irgend etwas sein

bitte ergänzen..

07.07.2009 16:09

Ay alder ich klapp auf wie ein butterfly und greif dich an wie ein Hammerhai! Yea!

(Jugendliche Umgangssprache Türkischer Jugendlicher im alter von 14- 35 Jahre)

08.07.2009 08:33

Danke Verda. Bugün aldim. Acayip sövüyorlar cd de. :-) Bilgi az olsa bile. Adamin türkcesi o kadar iyi degildi.

08.07.2009 09:28

das hab ich letzes jahr gehört:
adamin götkapagi kaydi----er hatte Angst

09.07.2009 00:30

"Ödüm koptu!" - "ich hab mich zu Tode erschreckt!" (wörtlich: Meine Galle ist gerissen!)

"Manitan var mi?" - "Hast Du einen Freund/Geliebten?" (Frage ist an die Frau gerichtet)

"Ciks" - Ein Neologismus für das Wort "aufgebrezelte Tussie"

"Paranla rezil oluyorsun!" - "Du schmeißt das Geld aus dem Fenster!" Umgangssprachlicher Ausruf bei einer Unternehmung, die ihr Geld nicht wert war. (wörtlich: Du blamierst Dich mit Deinem Geld)

"Canimin ici" - "Mein/e Liebste/r" (wörtlich: mein/e Innigste/r/s)

"Cigerimin kösesi" - etwa: "Mein Lebenselexier" (wörtlich: Die/Du Ecke meiner Leber) :D

"Her salataya Maydonoz olma!" - "Misch Dich nicht überall ein!" (wörtlich: Sei nicht für jeden Salat die Petersilie!)

"Zeytinyagsi gibi üste cikma!" - "Versuch nicht (ständig) Oberwasser zu gewinnen!" (wörtlich: Steig nicht immer empor wie Olivenöl!" :)

Birini bir kashik su da bogmak - jemanden auf den Tof verabscheuen (wörtlich als Ausruf: "bir kashik su da bogabilirm! - ich könnte sie/ihn in einem Löffel Wasser ertränken!)

07.08.2009 21:57

Sahan Tikilerle iyi dalga gecmis :)

http://www.youtube.com/watch?v=Qotut1fO8nY

10.08.2009 19:24

3 örnek

"Hayvan terli " = yerinden kalkmayan agir bir yükü kaldiramayinca, ya da, atilacak kazigi birinin kolayca yemeyecegini anladigimiz zaman " hayvan terli" deriz. Kisaca yorgun ve gücten düsmüs terlemis at, beygir ve eseklerin halini en yakin arkadaslarimiza yakistirmaktan kacinmadigimiz, ve arkadasligmizi pekistiren cici ve seker bir tabirdir.

"Yiyen bilir" = argonun en suni örneklerinden birisidir, cay ve kahve sunusunda "sana da koyayim mi?" gibi , abesligi absürdce ve yerine göre orgazm siddetindeki cinsel altyapisiyla bildigimiz bu sorudan hemen sonra gelen "yiyen bilir"i de, genelde erkekler kullanir.

"Mezarci" = Uzatmaya ne hacet, kendisinden en az 25 yas büyük kadinlari kisa bir süre mutlu edenlerin diger adidir. Örnek A-1 "Kim götürdü abi o ablayi dün gece? Hasan!..Ha mezarci Hasani diyon! Evet o..." seklinde kullanilir.

11.08.2009 12:25

"agzina göre vermek" - Tabii o ilk akla geleni kastediyor-musch-tschasina gibi görünse de, medeni acilimi: "bir kisinin söyledigine uygun bir sekilde, cevap uyarlamak"
Jemandem nach dem Mund reden.
-

18.08.2009 02:01

eine wahre geschichte

Eine deutschtürkin im Urlaub mit ihrm Kind (keine ahnung ob junge oder mädchen) sie wollen eine friteuse kaufen.

Mutter zum Kind: "Cocugum dükkanda sen hic konusma almanyadan geldigimizi duymasinlar yoksa bize kazik atarlar."

Kind: Ok

Sie betreten den Laden und die Mutter fragt den Verkäufer :

POMMESTENCERENIZ VARMI ??? :D

18.08.2009 20:31

Zitat:

Zitat von Serhatx1970 (Beitrag 1981814)
eine wahre geschichte

Eine deutschtürkin im Urlaub mit ihrm Kind (keine ahnung ob junge oder mädchen) sie wollen eine friteuse kaufen.

Mutter zum Kind: "Cocugum dükkanda sen hic konusma almanyadan geldigimizi duymasinlar yoksa bize kazik atarlar."

Komikti :) Agiz aliskanligi iste...

19.08.2009 10:16

Zitat:

Zitat von Serhatx1970 (Beitrag 1981814)
eine wahre geschichte

hahahahah, pommes tenceresi!

türkiye tatillerimizde genelde beyaz spor ayakkabi ve günes gözlüklerimizle göze batariz. tabi esnaf cakal, ne desen yutmazlar. cocuklugumun cogunlugunu türkiyede gecirmem hasebi ile, türkcem bir hayli düzgündür. gurbetci oldugumu genelde belli etmem. esnaf genelde spor ayakkabilarima takilir.

burda bunlardan yok, sen di$ardan geliyon dimi?

ben: yok be aga, teyzem alamanyadan getirdi, nerde bizde o $ans anasini satiyim!

türkcen düzgün, üniversite okuyon dimi sen, buralarda görmedim seni derler akabinde. bende, hee yaa, ankaradan dün geldim, daha 2 yilim var derim! :)

niehehhe, genelde yerler bu numarayi ve SIKI bir pazarliga otururuz.

19.08.2009 14:07

Bazi kelimelerin türkcesini söylemek zor gelirdi cocukken. Eis alalimmi? bunlara eklenebilir.

Dondurma ist ein langes Wort. Eis dagegen ist kurz und hört sich süßer an :)

26.11.2009 09:30

Komik modern deyimler

* Ne oldum degil oha falan oldum demeli.
* Haci haciyi mekkede, tikky tikkyi caddede bulur.
* Ortama akacak tikky caddede durmaz.
* Geçti mango indirimi sür porsheyi converse'e.
* Tikkyyi kesseniz kani lacivert,kirmizi,beyaz akar.
* Cadde'nin düşkünü, barbour giyer kis günü.
* Solaryum girmeyen eve doktor girer.
* Ameleyi solaryuma sokmuslar yine de amele yanigi demis.
* Pantolonum dieselden, clubberim ezelden.
* Acele giden oha falan olur yane.
* Ne insan gördüm üstünde tommysi yoktu,ne tommy gördüm içinde insan yoktu.
* Her basarili tikky'nin arkasinda oha falan olan zengin bir baba vardir.
* Puma balçıkla sivanmaz.
* Tikkyi rockistanbul'a koymuslar yine de club'im demis.
* Kal geliyorum demez.
* Cluba gitmek ibadetin yarisidir.
*Gucci'den babam çıksa giyerim.
* Bir armani'nin nesi var, iki armani'nin cok strong bi presence'i var.

27.11.2009 12:15

Komik Deyimler

- ak akçe kara para aklamak içindir!
- gülü seven dikenine epilasyon yaptırır!
- üzüm üzüme baka baka solarium!
- kızını dövmeyen karısıyla yetinir!
- erken öten horozu yazı dizisi yaparlar!
- bal tutan parmağını özelleştirir!
-
- insan insanın imajmaker'ıdır!
- öfkeyle kalkan reality show oturur!
- kaz gelecek yerden enkaz esirgenmez!
- tatlı dil milli irade'yi deliğinden çıkarır!
- akılsız başın cezasını tetikçi çeker!
- bir fincan nescafe'nin hatırı bir gecelik'tir!
- garip kuşun yuvasını veli göçer yapar!
- ucuz etin yahnisi sürümden kazandırır!
- sabreden derviş anılarını yazmış!
- bir elin nesi var iki elin kelepçesi var!

- her misyon komisyona tabiidir!
- denize düşen koli basili'ne sarılır!
- sütten ağzı yanan yoğurdu pipetle içer!
- temizlik imaj'dan gelir!
- politikacıların ömrü lak lak'la geçer!
- yalancının mumu yatsıdan sonra jenarötöre bağlanır!
- nerde beleş orda özelleş!
- kedi uzanamadığı ciğer hakkında şok açıklamalar yapar!

- davulun sesi uzaktan pop görünür!
- iki gönül bir olunca üçüncüye gizli kamera düşer!
- birimiz hepimiz hepimiz en irimiz için!
- ne kadar sallarsan salla dona düşer bir medya!
- bütün yollar yolsuzluğa çıkar!
- kırk yıllık kâni estetik ameliyatla olabilir yani!
- olmaya devlet cihanda bir nefes rating gibi!
- tebdil-i mekanda torpil ve kadrolaşma vardır!
- ölüm allahın emri yargısız infaz olmasaydı!
- düşünüyorum o halde uzar siyaset meydanı!
- eski tas eski hamam yeni dünya düzeni!
- ne oldum dememeli ne olacak bu memleketin hali demeli!
- dost başa düşman imaj'a bakar

Motzki 01.12.2009 13:02

Du fühlst Dich im Moment sicher wie Alice im Wunderland

Zitat:

Zitat von unixxx (Beitrag 1993274)
Komik Deyimler

- ak akçe kara para aklamak içindir!
- gülü seven dikenine epilasyon yaptırır!
- üzüm üzüme baka baka solarium!
- kızını dövmeyen karısıyla yetinir!
- erken öten horozu yazı dizisi yaparlar!
- bal tutan parmağını özelleştirir!
-
- insan insanın imajmaker'ıdır!
- öfkeyle kalkan reality show oturur!
- kaz gelecek yerden enkaz esirgenmez!
- tatlı dil milli irade'yi deliğinden çıkarır!
- akılsız başın cezasını tetikçi çeker!
- bir fincan nescafe'nin hatırı bir gecelik'tir!
- garip kuşun yuvasını veli göçer yapar!
- ucuz etin yahnisi sürümden kazandırır!
- sabreden derviş anılarını yazmış!
- bir elin nesi var iki elin kelepçesi var!

- her misyon komisyona tabiidir!
- denize düşen koli basili'ne sarılır!
- sütten ağzı yanan yoğurdu pipetle içer!
- temizlik imaj'dan gelir!
- politikacıların ömrü lak lak'la geçer!
- yalancının mumu yatsıdan sonra jenarötöre bağlanır!
- nerde beleş orda özelleş!
- kedi uzanamadığı ciğer hakkında şok açıklamalar yapar!

- davulun sesi uzaktan pop görünür!
- iki gönül bir olunca üçüncüye gizli kamera düşer!
- birimiz hepimiz hepimiz en irimiz için!
- ne kadar sallarsan salla dona düşer bir medya!
- bütün yollar yolsuzluğa çıkar!
- kırk yıllık kâni estetik ameliyatla olabilir yani!
- olmaya devlet cihanda bir nefes rating gibi!
- tebdil-i mekanda torpil ve kadrolaşma vardır!
- ölüm allahın emri yargısız infaz olmasaydı!
- düşünüyorum o halde uzar siyaset meydanı!
- eski tas eski hamam yeni dünya düzeni!
- ne oldum dememeli ne olacak bu memleketin hali demeli!
- dost başa düşman imaj'a bakar

Du fühlst Dich im Moment sicher wie Alice im Wunderland :D

01.12.2009 13:22

@Motzki: Mal wieder totaler schwachsinn den du behindertes arschloch von dir gibst!

02.12.2009 10:06

Ich bin das mittelpunkt in seinem universum. Er hat es sich zur Aufgabe gemacht mich mit verschiedenen Nicks zu verfolgen. Diese Stalker ist krank in der Birne.

02.12.2009 10:45

Zitat:

Zitat von unixxx (Beitrag 1993637)
Ich bin das mittelpunkt in seinem universum. Er hat es sich zur Aufgabe gemacht mich mit verschiedenen Nicks zu verfolgen. Diese Stalker ist krank in der Birne.

Das der Krank ist hat hier gaube ich jeder schon mitbekommen.
Aber er scheint ja Kontakt zu dir zu suchen.
Ich denke das er dich in wirklichkeit nett findet, es aber aus mangel an erfahrung mit frauen dieses nicht umsetzen kann. Und sich deshalb nicht altersgerecht verhält.

Ich gebe ihm einen kleinen Tip, sich vor dem Spiegel zu stellen und zu üben.
In der zweiten Stufe sollte er fremde Leute ansprechen und sie fragen: Nach der Uhrzeit oder nach dem Weg zum Ort xy.
Das stärkt sein selbstbewusstsein und hilft ihm seine Komplexe zu überwinden.

04.12.2009 10:49

Zitat:

Zitat von unixxx (Beitrag 1993637)

Paranoide Persönlichkeitsstörung. Nicht er sondern Du bist krank in der Birne.

Gegen Deinen Juckreiz müsstest Du in der Apotheke was bekommen, aber wegen der Störung solltest Du dringend zum Pschologen !

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 15:58 Uhr.