Vaybee! Forum

Vaybee! Forum (http://localhost/forum/index.php)
-   Gesellschaft & Soziales (http://localhost/forum/forumdisplay.php?f=398)
-   -   Religion & Glauben (http://localhost/forum/showthread.php?t=4272)

01.10.2003 14:33

sana bos vermemek elde mi o.T.

ohne Text

01.10.2003 16:22

Yapma bee sivri zekali

Neyi yazmami istiyorsun, celi$kileri mi? Inan bana bundan basit birsey yok bu dünyada benim icin. Hele Sen kurt gibi sivri daglarin tepesine cik, aksini belgeleyecek olan bir seyler dökte makalene gerisini ben yaparim vaybee"nin küflü tüfegi.

Iddiada ben bulundum bazi dü$ünceleri yaziyada getirdim. Sira Sen"de Börtecine Kurt.

01.10.2003 18:30

:O) ARTIK BURAYA EL ATMANIN ZAMANI GELDI

-----&gt YAKINDA

KAMA SIZLERLER !!!:o)

01.10.2003 18:31

:O) ARTIK BURAYA EL ATMANIN ZAMANI GELDI

-----&gt YAKINDA

KAMA SIZLERLER !!!:o

roman 01.10.2003 20:34

!

Daha taşak sorununu aşamamış, çözememiş kişiliğin yazılarınında, rumuzu kadar farklı olacağını sanmıyorum, yorma kendini, kız tavlamak daha uygun sana, iki kilo boyalı olanlarından.

roman 01.10.2003 20:40

o.T.

kusura bakma yazım sana değildi ama sıralamada, senin rumuzunun altına aktarmışım, güzel yazıniçin teşekkür ederim, değinmek istediğim 1824 tarihselliği ile bir alakası yok yazdıklarının, o soruyu kükreyen, titreyen ve kendisine dönüpte, tekrar uluyan finoya sordum.

Varsa bilgisi orurup yanıtlasın soruyu!

Yoksa öğrensin, öğrenmek intenette çok ucuz, insanın başına magnum markalı tanancayı dayayan, insan canını tanrıdan önce almaya iştahlı yaratıklarda bulunmuyor.

Kendine iyi bak ...

G...

01.10.2003 22:25

Selamlar Galvani (roman) arkadasim !

Selamlar Galvani arkadasim !

Valahi insanlari sen hangi kriterlere göre katagorize ediyorsn bilmiyorum ama, kamasutranin galiba ne anlama geldigini bilmiyorsun ! Olay sadece senin deyiminle "TA$AK" ile bitiyorsa yorum yapmayacagim ! Ama bunu yazdigina veya en azindan hatirlattigina göre o "ORGANSAL" sorunu kendinin cözemedigi belli oluyor.

Selametle !

Not: Lütfen bu konu hakknda biraz oku ve kulaktan duyma duyumlar ile yorum yapma !

tiegerente 02.10.2003 09:10

Unfehlbar ist das Wort Allahs!

der heillige Koran! Das allerdings das Original verbrannt wurde ändert doch nichts an der Allmaht!

Das erste Original des Korans, waren auf verschiedene Objekte niedergeschrieben worden, also ungeordnet. Die Ayet sind auf Lihaf (kleine Steine, Rika (Leder, Holzblätter) Ektaf (Kamel und Schafsknochen, Usub (Holzstücke) niedergeschrieben worden!

Die Ayet des Koran sind in den Anfängen nicht wie im jetzigen Koran niedergeschrieben!

Abgesehen von Übersetzungsfehlern gibt es auch Ayets die fälschlicherweise in den Koran kamen. Sogar der Koran selbst ist in zig verschiedenen arabischen Dialekten geschrieben, der Prophet Mohammed konnte nur Quraisch. Dann fragt man sich natürlich ob der Koran denn noch Original geblieben ist.

Hadithsammlungen betrugen anfänglich mehrere Tausend.
Um der Wahrheit möglichst nahe zu kommen, hat man dann Zwei wesentliche Kriterien zugrunde gelegt.

1.Die Überlieferungskette musste "wirklich" bis auf den Porpheten selbst zurückreichen.
Es war also nicht ausreichend, wenn man die Überlieferung von jemanden hatte, der von A gehörte was der Prophete sagte, ohne ihm jemals selber begegnet zu sein.

2.Die Überlieferer mussten glaubwürdige Personen sein.
So wurden Hadithe deren "Teilüberlieferer z.B. Alkohol tranken oder anderweitig als nicht rechtschaffen oder zuverlässig galten, waren ebenfalls nicht akzeptiert.

So kam es letztendlich dazu, dass wennich mich jetzt nicht irre nur noch ca.800-1000 Hadise als wahr "bezeichnet" bzw. als sehr glaubwürdig angesehen wurden.

Es gibt mit Sicherheit viele gebildete und rechtschaffene Menschen und gute Kommentatoren des Koran und Entstehung des Koran,
aber bringen alle unabhängig davon, egal ob es Sunnitische oder Alevitische Dr. oder Prof. Titelträger sind, ihre eingen Ansicht oder Spekulation mit ein.

tiegerente 02.10.2003 09:49

Zevzekligi simdi bir kenara birak!

Hadi, wir warten auf Deine geistreichen Kommentare, die alle unsere Argumente zerschlagen werden!

02.10.2003 11:54

o.T.

Bir kalem var yazi tutmaz elimden
Okumu$um dört kitapin dilinden

Liebe Tiegerente, gewiss gibt es Dinge, wo Du mir Ratschläge geben kannst, aber auf diesem Gebiet ist es nicht jedermanns Sache, mit mir einen rhetorischen Schlagabtausch abzuliefern.

Eigne Dir zunächst erstmal historisches Fachwissen über den Islam an und werde frei von subjektiver Meinungsbildung und lerne die Dinge in Ihrem puren Kontext objektiv zu betrachten.

Es gehört mehr dazu, als nur ein paar eingedrichterte Schlagwörter, um mir eine Lektion in Sachen Politik und Religion zu erteilen.

Wichtig ist, das die Meinung die Du vertritts, keine Angriffsfläche für Deinen Gegner darstellt. Um Deinen Gegner zu überzeugen musst Du bereits von dieser Sache überzeugt sein. Du musst wissen wie er denkt, wie er fühlt und warum er gerade so struktruiert ist.

Dann kannst Du mit Ihm nach belieben schalten und walten und wenn es sein muss dem üblen Spiel mit durchdachten Zügen per Schachmatt ein Ende bereiten. Einen Schlag den man kommen sieht, kannst Du ausweichen, aber unerwartete Schläge sind nun mal schwer zu konntern.

Dir fehlt nun mal das Fachwissen auf diesem Terain, Du marschierst unbewaffnet und ohne Schutz durch Feindesland. Be careful.

Ich könnte Dir nur ein paar Fragen stellen und einige geschichtliche Ereignisse auflisten, die die Aleviten dieser Tage in schwere Nöte bringe könnte, bringe mich bitte nicht dazu.

Denn im Grunde werdet Ihr von den Teufelsanbetern den selbsternannten "ehli" sunnet vel cemaat schon fertig gemacht.
Ben Istanbul-Bagadt tren hattini $eytan icaati ilan eden Saad-i Nursi"lerin (aslen Said-i KURDI) ve onlari deha olarak görenlerin boylarinin ölcüsünü eger gerekirse vermek isterim.

Ben Külahlari Islam"i maneviyatindan yoksun ve yoksula$stirip ilkel Arap-bedevi adetlerine cevirenlerle digi$mek isterim

tiegerente 02.10.2003 12:27

o.T.

Dein unparteiisch sein in allen Ehren, aber fang jetzt nich an erbärmlich zu werden in dem Du Dich in die Reihe derjenigen einzugliederst, die die Aleviten schlecht machen!

Wenn es etwas geben sollte wovon ich überzeugt bin dann ist es MEINE Religion!!!!!!!

Was mein Fachwissen angeht. Vaybee icin yeter hata artar!

02.10.2003 13:31

:)

Zavalli kardesim, benim senin gibi "cok uzun i$emeye" niyetim yok...!

tiegerente 02.10.2003 13:42

soysuz olmaktansa zavalli olalim dimmi

Ja hem suclusunuz hem güclü olmaya calisiyorsunuz... bundan iyi ahmaklik olur mu? Bence olamaz.

02.10.2003 13:54

sadece gülünür yazdigina....

senin gibi "SCHEIN_ALIM" olan birine hic bu hakaret yakistimi.

02.10.2003 14:11

amada sacmaladin haaa!!

Beni nerdeyse Alevi düsmani ilan ettin. Eger Tarkan gibi bir yamuk tutupta ben aleviyim diyorsa ona agir ele$tirlerde bulunurum. Eger yosmanin teki, ben özgür yeti$tim, bir kac arkadasim oldu ve bir ili$ki ne gerektirirse herseyi onun ile yasadim gibisinden konusursa diyecek bir sey yok ama ben Alevi"yim bizlerde baska derse, iste o zaman geli$igüzel konsurum ama bunu sunnilerde de yaparim ve özü sözü bir olmayan herkeste yaparim.

02.10.2003 14:15

Überlieferungskette...

selam!

hallo tigerente (&lt--- hast du diesen term von darwins "spezies der arten", oder ...??)

find ich zwar "schön" dass du eine überlieferung sogar (oohhooo) mit quellen angibst... nur ist das ein weg, welcher konversationstechnisch dich in den abgrund treiben würde.

fühl dich damit bitte nicht angegriffen!!

ich meine nur, schau dir mal die überliefeurngsketten an, wie in jenem falle "ibn ömer".

ist er wohl jemand der als vertrauenswürdig gilt?

wenn das wirklich der fall ist (dass also imam ali (a.s.) einen eigenen mushaf besitzt), warum kann man dies nicht im "nechul belaga" vorfinden?

noch mal zum punkt hadith-überlieferung o.ä.:
als alevitin ziehe die überlieferungen von den 12imamen vor, und nicht ibn ömer oder ebu hureyre und des gleichen gesindels!

MfG

KOCSEYIT

tiegerente 02.10.2003 15:48

Bist Du noch nüchtern??????

Ich glaube du solltest für Dich sprechen. Du läufst mit Scheuklappen rum. Siehst nur das was Du sehen willst!

Wenn euch nix mehr einfällt kommt ihr mit vorurteilen oder was?! bei mir sind es vorurteile bei dir sind es tatsachen!

tiegerente 02.10.2003 16:07

Hadise

sind sehr wichtig im Islam, sind natürlich zu kritisiren und nicht als unfehlbar zu betrachten!

02.10.2003 16:07

/ig Tigermi Entemi ne oldugun belli...

olmayan mahlukati....!

tiegerente 02.10.2003 16:18

Die Faust aufs Auge ;0)

Esek hosaften ne anlar! Pass wie die Faust aufs Auge, genau zu dir ehmm zu Deinen Kommentaren yani!

02.10.2003 16:24

VirtualReality arkadasimiz sana....

...verilmesi cevabi gectigimiz bir makalede vermis. Ama bana yazdiklarina bakilirsa, bir konu hakkinda akil hocalarindan kopya cekip yazilari yazamadigin takdirde SEVIYEN bayagi düsüyor arkadas !

Lütfen bu sacma yazismaya bir nokta koyalim ve sen bildigin saxofonu (veya kavali) öttürmeye devam et !

tiegerente 02.10.2003 16:25

Wer säht der erntet mein ....... und

das ist Altersunabhängig ;0)

streiten wir uns nicht wie kleine Kinder, ich hab wohl Deine Drohung nicht ganz ertragen können!

tiegerente 02.10.2003 16:48

Was für ein Vorsprecher!!!!!

Mir ist gar nichts klar, je mehr ich mich mit Dir unterhalte, desto weniger verstehe ich dich

Das anstelle einer Diskussion, leider eine unzivilisierte Unterhaltung mit sinnlosen Inhalt entstanden ist, ist mir durchaus bewusst, ich wollte eigentlich nur einen geistreichen Beitrag von Dir, nach dem Du Dich hier so verhärrlicht hast und was war die Antwort .... siehe oben im Verlauf.....

Und dies ist keine willkürliche Interpretation, sondern eine klare Feststellung!

Bana agzini torba haline getir ve SIKI tut hatta topla diyorsun. Terbiye nagmina bisey ögretmemisler sana diyorsun! Asli bunlar senin icin gecerli!

02.10.2003 17:00

""zevzek"""

zevzek

yavsak anlaminda da kullanilan bir sifat..

kiciyla dusunup konusan insan modeli..

sağdan soldan duyduğunu başka sağ ve sollara satmaya çalışan; bilmediğinin fazlasını anlatan;laf cingenesi.

pek bilinmesede..bir ce$it kedi ismi..

salak salak konuşma ,zevzek herifdiyebilmek için gerekli olan kelime.ne dediği belirsiz,belirli olsa da anlamsız,anlamlı olsa da gereksiz olan kimse.

çılgın bediş´teki dedenin sık sık kullandığı laf.

bir nevi mundarcı. kendini bilir gibi yapıp bilmeyen kişilik.

ne dediginin farkında olmayan kimselere verilen isim

ZEVZEK kelimesinin bazi arkadaslarca aciklanmasi ! Yorumunu sana birakiyorum :(((

BAK ARKADASIM ZEVZEK KELIMESININ ACIKLAMASINA ! BENIM YAZIMIN BIR DEFA MUHATABI SEN DEGILDIN VE ILK BANA HAKARET EDEREK SEN BASLADIN OLAYA ! BENIM 3 YILLIK BIT VAYBEE MAZIM VAR BENI SEVEN SAYAN TANIYAN ARKADASLARIM VAR ! BEN O BURAYADA EL ATALIM CÜMLESINI ONLARA EPSRI MAHIYETINDE YAZDIM ! AMA ZEVZEK HAKARETINE MARUZ KALMAZ BENI BAYAGI BIR KIRDI ! Gerisi malum.....

tiegerente 02.10.2003 17:06

Hab ich Dich also empfindlich

getroffen und es net gemerkt! Das stärkere Geschlecht schwächelt! Demek hersey göründügü gibi degilmis ;o)

02.10.2003 17:09

ruhlarin CINSIYETI varmi ?? o.T.

ohne Text

roman 02.10.2003 17:21

o.T.

Halen bir düşünce, fikir ve ıdee bekliyorum, inan bana ben düşüncelere aşık bir insanım.

Yakında diye başlık attın, sanıyorum o yakında geldi, lütfen araya parça koymadan, chatt leştirmeden aktar düşüncelerini, kısaca iki noktayı değinmek isterim,şahsıma bu forumda yazdığın yazının aynısını lütfen konuk defterime aktarma,hint sex alimlerinin bilgilerini ben çok genç yaşlarda okudum, ama anlıma yazarak dolaşmayı, inan bana kendime yakıştıramıyorum, çünkü öyle bir sorunum olsaydı yüreklice yazardım, fakat ne kadar sexi olduğumu birilerine göstermek için değil, hani sexistliği yaşam felsefesi yapanlarıda hiç sevmem.

Tekrar yazıyorum dinsellik, ruhbanilik, ruhsallık ile değişik konuların varsa, hangi dinsellik olursa olsun zevkle okurum.

tiegerente 02.10.2003 17:23

Onu Cahillere sorr!

Ist doch nicht meine Behauptung dass Männer, das stärkere und Frauen das schwächere geschlecht sind, meist hört man das von den Männern, das siedas stärkere Geschlecht es sind!

Herneyse billiyorsun Aff yazasi cahiller icinde gecerli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

02.10.2003 19:26

o.T.

biz dünden bugüne: (ey vatan... dur, gittigin yol ucurumdur!) diye haykirdigimizda boynumuza (bu bir fasistdir!) yaftasini asanlar, bir anda bizden fazla (türk), hemde öyle türk ki, (oguzhan)in soyundan(mis), kesildiler... tabiki onlar böyle olunca, hemen boynumuzdaki yafta da degistiriliyor ve bizler yine tersi ilan ediliyoruz: (bu bir yabancidir!)... istismar dehasi (komünizma)nin carklari güya takir takir islemeye basliyor. güya diyorum, cünkü hep ayni hastaligin ayni semptomlari; hastalarin üzerinde bir göz gezdirmekle keskin ve kesin teshis koymak mümkün... eski topraklar bu tiplemelere haysiyetsiz, riyakarlar vs. derlerdi, artik (komünist), (sosyalist) veya türkcesiyle (devrim)ci (yenilik)ci bazende (insanci) diyoruz.

bir arkadasin, megersem o hakiki (islam davasi) cengaveriymis, makalesi tersinden cok hosuma gitti; benzerlik oldugu icin kisa deginecegim... iste öyle okurken birden aklima (erman hoca) geldi. o da onun gibi anlatirdi: (defansda saglam duracaksin, santrada calisacaksin, forvetle bastiracaksin, gördügün pozisyonu cekinmeden calacaksin, sakkk! diye sari-kirimizi karti cekeceksin, oyundan atacaksin - yok atmayacaksin falan filan)... futbolla hasir mesir olanlar (erman hoca)nin hakemlik döneminde ne (mal) oldugunu iyi bilirler... hani sözüm o, kendi dar ve hasis yalan-yanlis hakikatini bile hatir ve gönül cercevesi disinda tutan, akil-fikir-strateji nasihatlerini hic kendine yönlendirmeyen cüceye...

üstadim (kisakürek)den bütün hastalara ilac mahiyetinde gercek nasihat:

su hadiste toplanmis tüm hikmet ve tüm gercek:
(hesaba cekilmeden kendini hesaba cek!)

türk-islam alemine sonsuz sevgi, saygi ve en derin muhabbetlerimle, vesselam...

02.10.2003 22:41

Kemik mi, polemik mi?

Kendimi bildim bileli Atatürk Milliyetci"liginin yilmaz savunucusu olarak algilardim. 6 oku her türlü bagnazligin gögüsüe saplardirm.
Meger memlekete ne milliyetciler var mis, Abdullah Catli denen mafya babasi var mis o bir hayat kadinina carpiyor kamyon da onlara. Kazalari mübarek olsun. O"nun arkadaslari varmis, bir tane surati kadar kendiside cirkin olan Haluk Kirci, adamcagiz tecavüzlere mi yeltenmedi, adam mi öldürmedi, ama mahkemede askere bile gitmemis olan bu sahis, ne yaptimsa "vatanim ve milletim icin yaptim" degimleri kullanir VaTaN-MiLlEt-SaKaRya naralari atar dururdu.

O Simdi bile asker degil. Cumhuriyet Ordusu"nun peygamber ocagi olarak görmezler 4 bacak hayrani birbirine zit olan fikirlerin sözde ülkücüleri.
Ankara Kocatepe camiinde, 1978 Alevi"ler katli vaciptir diye ahkamlar keserlerdi, ve her Sunni CHP"lilerde tabii ki. ;-&gt)

Kendileri ülke icin neler yapmislar neler, Corum"lari, Sivas"lari, Maras"lari hepsinde ülkenin cikarlari icin mücadelede bulunmuslar. Universteleri bilim yuvasi degil kan gölüne cevirmediler mi? Ama provokasyonu baskalari ederlerdi, onlar sirf vatanlarini korumak ile mesgul idiler.
Bir varmis bir yokmus... Ve onlar ermediler muradina...

Egitilmis dört bacaklilarin davranislarindan görüyorum ki, ülkede sagda ve solda tek tip insan modeli yaratilmistir. Orta da Atatürkcüler. Yukari tükürsek biyik asagi tükürsek sakal misali kimseye yaranamadik.

Burda Baris Manco"nun bir anekdotunu anlatmadan gecemeyecegim. "Solcular biyiklarima bakarlar beni sagci zanederlerdi ve tehditlerde bulunurlardi ve sagcilar benim saclarima bakarlar ve solcu zanederlerdi ve onlardan da nasipimi alirdim. ;-&gt)

Bani solculuk ile suclayana bak, kendisi milliyetci olsa birsey dememde..neyse..

Bir daha söylüyorum ben solcu degilim. Atatürk milliyetciligine kanin son damlasina kadar bagli birisiyim. Menemem Sehidi Ast. Tegmem Kubilay gibi, yani Sen"in o deha diye adlandirdigin sahis var ya, $eriaat isterükkk diye Türk Bayragi indirip yerine Suudi Arabistan Hava Yollarinin bayragini dikmek istemislerdi. O da Türk Bayragi"nin indirilmesine karsi koymust ve ve Naksibendiler tarafindan hunharca katl edilmisti, kafasini testere ile kesmislerdi...Iste öyle bir milliyetciyim ben.

Oguz boylarina gelince, Av$ar"lilar göcebe Oguzlarinin Türkmen boylarina mensupturlar. Sen kendini milliyetci zanediyorsun diye aslimi mi inkar edecegim?

Alemde $er tükenmez, Oguz"da er tükenmezimiz ;-&gt))

Bu Sana son yazimdi, ciddiyeten uzak polemiklere tuzak makalelere cevap vermeye düsünmüyorum. Ben ki$ilerle degil kurumlarla ugrasirim.

Üstadin Muhsin Yazicoglu"nun cikarabilirsen cikar karsima ayak takimi ile ugrasmam

roman 03.10.2003 01:54

o.T.

Sen gerçekten pisliksin ya, ne Anadoluyu biliyorsun, ne Aleviyi ne yörüğü, ne Osmanlı tarihini ne bir boku.

Hani Oguzların Şamanizmini de hiç duymadın, sandınki üç kuruşluk gerzek zekan ile, Oguzlarıda Türk İslam Faşistti Yaptın çıktın, ne deyeyim allah belanı versin senin, kaçkın it.

Sen futbolculuk ile uğraş, Evren baban sana bu puştluğu ve bu kariyere layık görmüş.

Allah, Allah ne manyak,ne sapık ve zır cahiller var şu garip dünyada.

Galvani...

roman 03.10.2003 02:19

Ek Olarak!!!

Sana sorduğum sorumu geriye aldım, ezilip, büzülme, hiç sevmem öyle yaratıkları, gıcık kaparım.

Ben insanı severim görüşü Faşist, ırkçı ve milliyetçiliği taşımadığı sürece.

1824 bir gün sana ne olduğunu, ne bok olduğunu öğretirde, tekrar insanlığın erdemleri ile belki buluşabilirsin, yada gerzek beynin ve yüreğin, seni aşarda tekrar insan olursun.

G...

roman 03.10.2003 03:01

o.T.

Bilemiyorum Atatürk milliyetçiliği ne anlamı taşımakta günümüzde ve onun yaşadığı dönemden bu güne kalmış değerlerinden.

Atatürk döneminde bir kuvayi millicilik vardı ve olmak zorundaydı belki!

Bakma yukarıdadaki gerzek Oguzları bilmez, Oguz boylarının anadoluluğunun Yörükler olduğunuda bilmez, Yörüklerin çeteler, efeler olduğunu kuvayi miillilikte ön cephede savaştığınıda bilmez, Yörük Alileri Mustafa Kemalli destek ve teşekkür mektuplarınıda bilmez, bir yeşil orduyuda hiç duymamıştır, amacım Balkan mucahirlerini rencide etmek asla değil,o mucahirlerden şu an türkiye sivilliğinin oluşabilmesi için kelle koltukta düşünürlerin varlığını bilen ve büyük saygı duyan bir kişiyim ben.

ama aslını inkar eden namert olsun ben oğuz boyundan bir türkmen yörüğüyüm ve yörüğün hasıyım. bilirim ki benim atalarım bu anadolu topraklarında sünni değildiler, balkan savaşlarına kadar bu bütün anadoluda bu böyleydi, yok değildi derseniz açın doğup, büyüdüğünüz topraklardaki atalarınızın tarihini internet sayfalarından bir daha okuyun.
Taki Balkan sünni ve Alman milliyetçiliği ile anadoluya gelen genç türklere kadar bu böyledir.

Hani ben atalarımı ve kendimi biliyorum ne oğuzlarda ne selçuklulularda milliyetçilik yoktu. milliyetçilik ve ırkçılık balkan ırkçılığını savunanlar ile geldi, işin en üzücü yanı, bizdeki hoş görüyü çalarak bizden fazla türk oldular bu balkan ırkçıları ve faşistleri, bu tarihin nasıl oluştuğunu ve tüRkmen son dergahının ne zaman kapatıldığını öğrenmek için açın tarihinize bir daha bakın.

GALVANİ...

ataturk 03.10.2003 10:14

MILLIYETCILIK

AtaTürk Ilkeleri arasinda son derece önemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle bütünlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir. Milliyetcilik ilkesi, ulusal savasimin cikis noktasini olusturmus ve tüm tutsak uluslarin kurtulus hareketlerine isik tutmustur.

Atatürk"ün türlü demec ve söylevlerinde aciklik kazanmis olan bu ilke, Fransiz devriminden sonra dünyaya yayilan özgürlük düsüncesinin tarihsel gelisimi icinde her ulusun kendi kaderini cizme inancinin dogal bir sonucu olmustur.

Osmanli Imparatorlugunun cöküs döneminde, ulusallik niteligini yitirmekte olan dilimizin sadelestirilmesi ve dünyaya yayilmis Türk toplumlarinin arastirilip incelenmesi hareketlerinin ortak adi olarak TÜRKCÜLÜK akimi biciminde belirmistir. Zaman zaman bütün Türk toplumlarini birlestirmeyi amaclayan TURANCILIK, zaman zaman da ISLAM BIRLIGI kurmak gibi bir amaca yönelik Islamcilik akimlariyla karistirilmaya baslanmisti...!
Bügün anayasamizda da yer alan MILLIYETCILIK kavram bir ilke olarak, Türk ulusunun egemenligini kendi iradesine aldigi sürec icinde gercek anlamini kazanmisti.

Akilci, gercekci, barisci ve cumhuriyetci bir nitelik aldiktan sonra Atatürk tarafindan "TÜRK MILLIYETCILIGI" deyimiyle bütün aciklik ve kapsamini, gercek anlam ve kilavuzlugunu bulmustur.

Bugün Atatürk ilkeleri arasinda yer alan milliyetcilik, cagdas anlamiyla siyasal, ekonomik ve kültürel bir devlet sistemi olmustur. Milliyetcilik ilkesine göre, Türk ulusu büyük insanlik ailesinin yüksek onurlu bir üyesidir.

Bu bakimdan bütün insanligi sever; ulusal onur ve cikarlarina dokunulmadikca baska uluslara karsi düsmanlik beslemez ve asilamaz.

Milliyetcilik ilkesi, bütün cagdas uluslarla uyum icinde yasamakla birlikte, Türk toplumsal varliginin özel karakterini ve baslibasina bagimsiz kimligini sakli tutmayi esas sayar. Bu bakimdan kendi özune aykiri akimlarin ulkeye girmesini ve yayilmasini istemez.
Atatürk milliyetciligi, gerek bagimsiz, gerek baska devletlerin uyrugu olarak yasayan bütün Türkleri, hangi dinden olurlarsa olsunlar derin bir kardeslik duygusuyla candan sevmek ve onlarin refah ve gelismesini candan dilemekle birlikte, siyasal sinir olarak Türkiye Cumhuriyeti sinirlarini tanir.
Milliyetcilik ilkesine gore, Türkiye Cumhuriyeti icinde, Türk dili ile konusan, Türk kültürü ile yetisen, Türk ulusunun her yönden yükselmesi düsüncesini benimseyen her birey, hangi dinden olursa olsun Türk"tur.
Milliyetcilik ilkesini, ulusal bilincimize Kurtulus Savasi ile percinleyen güc, Türk toplumunu birbirine baglayan en yuce bagin uluscu bag oldugu inancidir. Bu uluscu bagin en ozlu deyisi "Ulusal Birlik Duygusu"dur.
Milliyetcilik ilkesi ozet olarak: "Türk ulusunun yüksek karakterini, yorulmaz caliskanligini, dogustan gelen zekasini, bilime bagliligini, guzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusunu araliksiz olarak ve her turlu arac ve önlemlerle besleyerek gelistirmek"tir.

Milliyetcilik ilkesi, Türk ulusunun " bütün bireylerini, kaderde, kivancta ve tasada ortak bir bütün halinde ulusal bilinc ve ülküler cevresinde toplamak" inancidir.

03.10.2003 11:24

o.T.

gayretmek bizden, hayretmek allahdan... okurken biraz da anlamak lazim: makalemin ilk bölümü sana ait degil. ilk bölümle ikinci bölümün arasinda ki benzerligi samimiyetsizlikte buluyorum. yani diger arkadas insanliktan, hakiki türklükten bahsederken rastgele salladigi gibi, sende mesela hakiki (islam davasi)ni bedevilerin yozlastirmasindan kurtarmak istedigini söylerken ayni stratejiyi uyguladin... gerci sende simdi türklük konusunda kesenin agzini actin ama konuyu uzatmak istemiyorum, bu ayri mesele. zannerdesem senin basin bedevilerin elindeki islamiyetle degil de, hepten islamiyetle belada. (lüpcü)lük ile (atatürkcü)lügü karistiriyor olmayasin sakin?

tabiki bu makaleyi de anlamakta zorlanabilirsin, ama ihtimaller dahilinde, olurya belki anlarsin... diger konulari tebessümle gectim.

not: bir gün bekleseydin, atilan kursunun nasil adres sormadan hedefe vardigini görürdün.

03.10.2003 13:16

o.T.

Türk-Islam sentezi ÖRTÜLÜ FASIZM`DIR...

anlayan anladi....

03.10.2003 14:27

yaniliyorsun magmum!

Benim derdim din ile degil. Dinsiz toplumlarin yikilmaya mahkum oldugu bir gercektir. Kommunizim ve diger maddiyata dayanan görüsleri ret ederim. Ancak din duygulari suistimal edilmesin diye din tüccarligina da karsi cikarim. Din temeli üzerine kurulan devlet yikilmaya mahkum olmustur. Tarih bunun kanitlar.

resit23 03.10.2003 16:04

Hab gerade gelesen

das laut studie nicht mehr viele auf die jungfräulichkeit bestehen? was soll denn die beschissene studie? ich glaub die studie ist von frauen gemacht worden die keine jungfrauen mehr sind und nun sich glücklich reden wollen und dann noch sollen es kaum noch jungfrauen geben? wie lustig. es gibt genug religiöse

03.10.2003 18:00

o.T.

o halde tasi gedigine oturtalim:

- (meteryalizma)yi reddediyorsun
- (islam davasi)ni benimsiyorsun
- (atatürk)e sahip cikiyorsun
- istismara karsi mücadele ediyorsun

okudun mu, veya okuduysan anladin mi bilmem ama, bana ve üstadlarima ait makalelerde zaten hep bunlar vurgulaniyordu; ki bu mevzuular zaten davamizin temel taslari. simdi bana söylermisin uzlasamadigimiz konu nedir?

04.10.2003 10:00

Ben sunun kanaatindeyim!

Devlet ile din i$leri ayri olmasi lazim. Devlet laik (gercek anlamda) laik olmasi lazim. Allah"in kanununlarini ancak O uygulaya bilir. Bir be$er-i fani"nin görevi degildir. Bak Sana bir örnek vereyim. Safii mezhepinde dinden cikan bir kimseye mürted derler ve ona 3 gün mühlet tanirlar, ancak bu Kuran"i Kerim"in hükumleri ile celi$mektedir. Kuran"da Allah belirtiyor ki, böylelerin cezasini O"nun verecegini.

Yöentim $ekli olarak Cumhuriyet Kuran anlayisina en uygunudur. Bence dogrusuda budur, eger zorlama yoksa dogal bir seleksyon uygulanir ve herkes hür iradesi ile diledigini uygular. Ta$ima su ile degirmen dönmez ve dindarlar bu i$ten dünyevi cikar elde edemezlerse o zaman din tüccarlarina bu i$ caiz gelmez ve inananlarin imanin süphe duyulmaz. $evki Yilmaz gibi mecliste icraat yapamayan ama mecliste "duali $ov" yapanlarin yelkenlerinden yeleri alinir. Dinin manasi iki bacak arasina sIkI$tIlan bir sey kalmaz ve ufku acilir.

Bunu Sen"de bilirsin Magnum Türk"lerin tarihinde kadina özel bir yer ayirirlardi, kadinlara saygi gösterirlerdi. Sünnet diye bize yuturulmaya cali$an hadiseler, dolayli bir Arap Milliyetciligi"dir. Bu konuda Nusret Demiral belki biraz hak veriyorum. (Ayri bir konu ayri bir mesele.)
Dine gelince, Islam"in etrafinda tel örgüler ile cevrili olan bidatlar, hurafeler, ve mukallitler duvarini yikmak lazim ve gercek Islam"a yönelmek lazim. Gercek Islam Kuran"da gecer. Allah"u Teala"nin sözleri esastir ve ebedidir. Allah ve peygamberden onay almami$ olan be$erlerin sözleri dinin temelini olu$turamaz. Mustafa Kemal Atatürk bo$una demedi:"Ey efendiler, Türkiye Cumhuriyeti $eyhlerin, dervi$lerin ve meczuplarin ülkesi olamaz diye" Daha ba$ka seylerde söyledi ama buraya "söylev"i aktarmaya niyetim yok.

Yoksa i§imiz ya$, Islam Kerimov"larla, Haydar Aliyev"lerle, Sefermurat Niyazov"larla (Türkmenba$i) muasir medeniyetlere yeti$emeyiz.

Alle Zeitangaben in WEZ +2. Es ist jetzt 21:34 Uhr.