Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 09.03.2013, 23:53
Cakabeyy

Standard "Müslümanlar da bankalar kadar doğru olsa!

1976 senesinde hacca gidecektim; döviz lazımdı. Bankaya girdim. İlgili memur, döviz olmadığını, bir başka bankadan getirteceğini söyledikten sonra, "Paranızı bırakın, üç saat sonra gelip dövizinizi alın." dedi. Ben de parayı verdim ve bankadan ayrıldım.

Yolda düşündüm, "Ben ne yaptım! Bu şahıs verdiğim parayı inkâr edebilir. Aksini ispat için elimde bir makbuz veya yazı yok. Bir avuç dolusu parayı hiç tanımadığım bir adama verdim, gidiyorum!" Sonra düşündüm; bankalar hatalı iş yapmaz, çünkü bankalar İTİMAT üzerine kurulmuştur. Rahatladım. Gerçekten de üç saat sonra gelip dövizi aldım. İster istemez şu cümleler ağzımdan çıktı, "Müslümanlar da bankalar kadar doğru olsa! Faiz yönüyle İslam'ın karşısında olan banka, İslam'ın temel prensiplerinden olan itimada layıksa ve İslam'dan yana olan bir Müslüman itimada şayan değilse, banka muvaffak olur, Müslüman kaybeder. İslam'ın her emrinde hayat vardır. İslam düşmanları dahi, hayat haklarını İslam esaslarından alacaktır ve alıyor da. İşte İslam'ın Allah nizamı olduğu ve insanları kurtarmak için gönderildiği burada belli oluyor:

Düşmanları dahi, onun esaslarını yaşadıkça güçleniyor!
Elimdeki banka defterinin birinci sayfasına baktım, "Her türlü hizmetlerimizde; güvence, gizlilik, kolaylık ve doğruluk ilkelerini benimseriz" diye yazılı.

Bu prensiplere her Müslüman sahip olmalıydı. Her Müslüman'a güvenilmeli, her Müslüman sır taşıyabilmeli, her Müslüman kolaylık göstermeli ve doğru olmalıydı.

İşte İslam'ı yaşamayanlar, İslam prensipleriyle başarılı olan faiz müesseselerinin artmasına sebep olurlar.

Müslümanlar da Müslümanlık kadar doğru olsaydı, bankaların topladığı paralardan daha fazlasını toplar, o büyük paraları piyasada çalıştırır, imalat yaparlar, işsize iş verirler, doğru olmanın sevabını alırlar, kâr içinde kâr ederlerdi.

Almanya'da bir otomobil üretim firmasında iki milyon insan ortak olup çalışırken Türkiye'de iki kişinin ortak olması dahi problem oluyor.

Yabancı sermayeye düşman olanlar duymasın ama Türkiye'deki bir fabrikalarına girdim, kapısında şöyle bir yazı, "İnsanın hayırlısı insana faydalı olandır."

Bazılarının gâvur fabrikası dediği o yerde çalışanlara sordum, "Nasıl, memnun musunuz?" Dediler ki, "Adamlar Hıristiyan, ama işleri Müslüman. Yöneticilerimizden çok memnunuz."
Halimiz sebebiyle saçlarım diken diken oldu. Hıristiyan yöneticiden memnun olanlar, Müslüman yöneticiden memnun değil.

İslamiyet, Müslümanları kurtuluşa çağırıyor. "Haya ale'l-felah" Haydin kurtuluşa... Fakat asırlardır kurtulamayan millet Müslümanlardır. Neden Müslümanlar kurtulamamış? Neden üç asırdır bu çağrının mânâsı anlaşılamamış? Neden ezan okuyan, ezanın mânâsına yabancı kalmış? Bunun cevabı şudur:
İlme, tekniğe önem vermemek, muamelat ve ukûbatı tatbik etmemek.

İslamiyet'i Hıristiyanlık gibi ele aldık. Namaz kıldık, oruç tuttuk, İslamiyet'in muamelat, ukûbat gibi kısımlarına pek bakmadık. Baktık ise onları da ibadet kastıyla yaptık, tatbikatını düşünmedik. Kur'an-ı Kerim sadece duadan, namaz ve oruç gibi ibadetlerden ibaret değildir. Bir Müslüman, namazda okuduğu ayeti, hayatında yaşamak zorundadır.

Hekimoglu ismail
Alt 10.03.2013, 13:17
OnMyOwn

Standard

"Bankalarin topladigi paralardan daha fazla para" topladilar zaten "müslümanlar", bu kombassan holdingte (ve digerleri) tam müslüman bir holdingti. Milleti güzeelce dolandirdilar. Insanlarin emeklerinin üzerine oturdular, insanlarin iyi niyetli dini inanclarini suistimal edip magdur ettiler. Yuvalar yiktilar, hayat söndürdüler.

Ahh Cakabey kardes, iyi insansin belli ama biraz fazla karistiriyorsun herseyi birbirine. Bazi seylerin icinde dinin yeri yoktur. Olunca da ortaya böyle dolandiricilik cikiyor.
Alt 10.03.2013, 14:10
Cakabeyy

Standard

Zitat:
Zitat von OnMyOwn Beitrag anzeigen
"Bankalarin topladigi paralardan daha fazla para" topladilar zaten "müslümanlar", bu kombassan holdingte (ve digerleri) tam müslüman bir holdingti. Milleti güzeelce dolandirdilar. Insanlarin emeklerinin üzerine oturdular, insanlarin iyi niyetli dini inanclarini suistimal edip magdur ettiler. Yuvalar yiktilar, hayat söndürdüler.

Ahh Cakabey kardes, iyi insansin belli ama biraz fazla karistiriyorsun herseyi birbirine. Bazi seylerin icinde dinin yeri yoktur. Olunca da ortaya böyle dolandiricilik cikiyor.

Yanlisimiz var, dini iyi bilseler insani din ile kandiranlarida bilirler ve baslari derde girmezdi...
Biz meseleleri din ile yorumluyoruz dogru ama yorumlamasak yine din ile alakasi olmayan birileri gelip bizi dini inancimizdan dolayi kandiriyor...
bunun iki zarari var; birincisi; kandiriliyoruz, maddi ve maneyi zarar görüyoruz. ikincisi; din ile yorumlamaktan ve yorumlayanlardan uzak duruyoruz...Dindar ile Dinciyi birbirine karistiriyoruz ve istemeyerek din kardeslerimizden uzaklasiyoruz..

bunlari kimse tamir etmesin mi?

Bediüzzaman'in kitaplari 50 dil'e cevrildi herkesi kendine kardes yapti, Hapishaneye attilar o orada bile bos durmadi, Katil adamlarla, Kogusta birbirlerini sisleyen adamlarla ilgilendi, insan saydi ve kardesim dedi.. hepsine Tövbe ettirdi..biz böyle adamlari tanimazsak tabii ki sahtekarlar, bizi dolandiranlar yüzünden böyle dost olacagimiz kisilere uzak dururuz

Islamiyet bize geri kalin dememis, Ülkemizi batililara devretmeyede niyetimiz yok, batililara özenenlere de devredilmez, e madem hic bir seyden vazgecmiyoruz o zaman isimizi nasil kolaylastiracak seyleri bulmamiz lazim...
Islam zoru zoruna yasanmaz, kolayliklarini, lezzetli yasam bicimini bulmaliyiz..

Bana basaramayiz demeyin lütfen
Alt 10.03.2013, 16:15
Benutzerbild von Billy73
Billy73 Billy73 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Cakabeyy Beitrag anzeigen
Yanlisimiz var, dini iyi bilseler insani din ile kandiranlarida bilirler ve baslari derde girmezdi...
Biz meseleleri din ile yorumluyoruz dogru ama yorumlamasak yine din ile alakasi olmayan birileri gelip bizi dini inancimizdan dolayi kandiriyor...
bunun iki zarari var; birincisi; kandiriliyoruz, maddi ve maneyi zarar görüyoruz. ikincisi; din ile yorumlamaktan ve yorumlayanlardan uzak duruyoruz...Dindar ile Dinciyi birbirine karistiriyoruz ve istemeyerek din kardeslerimizden uzaklasiyoruz..

bunlari kimse tamir etmesin mi?

Bediüzzaman'in kitaplari 50 dil'e cevrildi herkesi kendine kardes yapti, Hapishaneye attilar o orada bile bos durmadi, Katil adamlarla, Kogusta birbirlerini sisleyen adamlarla ilgilendi, insan saydi ve kardesim dedi.. hepsine Tövbe ettirdi..biz böyle adamlari tanimazsak tabii ki sahtekarlar, bizi dolandiranlar yüzünden böyle dost olacagimiz kisilere uzak dururuz

Islamiyet bize geri kalin dememis, Ülkemizi batililara devretmeyede niyetimiz yok, batililara özenenlere de devredilmez, e madem hic bir seyden vazgecmiyoruz o zaman isimizi nasil kolaylastiracak seyleri bulmamiz lazim...
Islam zoru zoruna yasanmaz, kolayliklarini, lezzetli yasam bicimini bulmaliyiz..

Bana basaramayiz demeyin lütfen
bence türkiyenin duruma fena degil. hepimiz biliyoruz nasil yasama düzen getirmeyi. calismaklan. eh eger calismassan ve ac gözlü isen tabiki kandirilirsin cünkü isin kolayina gitmeye baktigin icin.

ama bence genelde az calisan ama kendisi ac gözlü olmayan cabuk kanmiyor. cünkü bilmedigi ve tecrübesi olmadigi ise baslamadigi icin. yani kandirilanlarin hepsi hak ediyor.

ne demis hegeldi galiba. olabilecek dünyalardan en iyisinde yasiyoruz .
--
dinlen bunun ne alakasi var. belkide yok.
--
hem müslüman kandirilmis, ona hic problem olmamasi lazim, cünkü cennet daha mühüm degilmi? - ama 99%i esas inanmadigi icin aci cekiyorlar. paraylan sürdürülen evlilikler bozuluyor....
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche