Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 21.06.2009, 13:41
fos

Standard Kaptan Memo -Denizler altinda 20.000 meze

Merhaba! Benim adim Ediz Piyaz.Gazeteceyim. YIllardir dünya kamuoyundan uzak bir sekilde, marjinal kisiligiyle taninan ve Kaptan Memo olarak bilinen Mehmet C.Bahriyle bir reportay yapabilme imkanini bulmustum.Adini hep duydugum ama henüz kimsenin fotografini dahi cekemedigi denizalti gemisi DALARUS’a Trabzon limanindan helikopterle alinip, aciklarda geminin giris platformuna inmistim az evvel.Müthis dalgali ve yine de günesli bir gündü. Gemi devasaydi. Bana dogru Hulusi Kentmene benzeyen 50 yaslarinda beyaz üniforma giymis bir adam el salliyordu: Gel!..gel cabuk! Islanma!

Merhaba Kaptan ben Ediz! Geminde bana da yer verdigin icin cok tesekkür ederim.Sey bu gördügüm en uzun denizaltisi..sana cok soru soracagim galiba..
Kaptan Memo:Hosgeldin daa! Aha bu benim takaya ilk ayak basan reportajci sensin Trabzona da en son 26 yil evvel gelmistim daa..ha sayende gelduk iste, sivesini de unutmusum daa.Ula senin o baban denen hamsi hirsizina dua et, o benim en iyi asker arkadasimdir daa, gazetecilerle aram yok! Kamera yok degil mi yaninda.Ve rbakip cep tilefonunu..hehehehe. Alin bakalim Ediz beyin valizlerini!Hadi cabuk daliyoruz.-Valizimi simsiyah bir gemici kaptigi gibi kaybolmustu-

Sagol Kaptan amca! Peki cok merakliyim, bana kendinden, geminden ekibinden bahsedermisin lütfen.Böyle bir denizaltisini hic görmedim? Aa ama ama bu da ne?Aneyy.. __önümüzden üstü bikinili alti ise tekerlekli sandalye gibi bir alete takili bir sarisin geciyordu..bir denizkizi...ama nasil olur.._

Kaptan Memo:Aha bu mu..bu bizim Semiramis kiz, Girit aciklarinda agimiza yakalandi,bizim navigatör Temele de asik olunca „beni de yaniniza alin“diye yalvardi daa..aldik ekibimize.Yunuslarimizla konusabilen tek elemanim artik. Haydi gel dolasalim, su taraftan.
Ben:Yunuslarla konusan Semiramis adinda bir denizkizi mi? Bunu nicin kimse bilmiyor? Bunlari hep masallarda anlatirlar. Kaptan Memo:Masal degil gercek Edizcigim! Evet! Beni 1971 de de basimi buralardan alip gitmeme sebep olan- senin gibi inanmayanlar oldu genc kardesim! O zaman ilk türk denizaltisi „Ham-sea-xd59“u imal etmek üzereydim, beni vatan haini diye tutuklayip iceri attilar. 80’de Evren pasanin ihtilaliyle bana af cikinca, firsat bu fisrattir, diye dogru Amerikaya iltica ettim.Bir iki icadimi satip dolar milyarderi oldum, ama ilk gözagrim olan denizin altini unutamadim daa . Kendi denizaltimi yaptim.Su anda gördügün bu gemi saatte 2000 yunus gücüyle yol alabilmektedir.Yüzeye cikmadan 2 yil suyun altinda kalabiliyoruz.
Evet iste geldik, bak burasi geminin komuta merkezi! Ekibimizi tanitayim!

Bu ara en az 300 metre uzunlugundaki geminin motor sesi, derinlerden biryerden homurdanarak calismaya baslamisti.Her taraf parlak yüzeyli malzemeden, cam ve titanium malzemesiyle kapliydi.

ikiye git.
Alt 21.06.2009, 13:57
fos

Standard Kaptan Memo -Denizler altinda 20.002 meze

Lüks gemide geze geze gidiyorduk ..
Kaptan Memo:Gemimizin sirri, hafifliginde yatiyor.Ayrica esnek.Basincin bize böylece pek bir etkisi olmuyor.

Ben:Peki kaptan icme suyu; yakit yiyecek bunlari nasil temin ediyorsnuz?
Kaptan Memo:.Deniz suyunu icme suyuna cevrildigini duymussundur! Ben:evet..
Kaptan Memo:Araplara ve Israillilere sattigim ilk icadim oydu! 45 Milyar dolari cebe indirdik o isten. Asil icadimi da birkac yil sonra piyasaya sürecegim! _Bu ara Kaptanla makina dairesindeyiz_
Kaptan Memo:Bak bu gördügün 4 Neptun türbini saatte 300 arap yagiyla calisiyor!Her birin 500 yunus gücünde. Ben:?..neyle neyle calisiyor?yagla mi?
Kaptan Memo:Sisman araplari Dar-Es-Salaam ve Katardaki insan tüccarlarindan alip, burada bayiltip yaglarini benzinle karisitrarak…Ben:Böggk.. Kaptan Memo:Sst..pürser gel temizle surayi hemen! - Kaptan bana dönerek: Saka saka..ne arap yagi be. Bak Edizcigim, bu makinalar deniz suyuyla calisiyor! Ben: yok deve kaptan amca!..Arap yagi daha inandirici gelmisti bana halbuki. Kaptan Memo: Inanamadin degil mi evladim? Deniz suyunu ionizasyon ve manyetik rezonans plazmasiyla yanici hale getirmek te ikinci büyük icadimdir.Kimseye satmamam icin bu icadimi bekletmem icin Araplar bana 500 miylar dolar verdiler. Icadimi dünyaya 2050 yilina kadar tanitmamak icin sözlesmemiz var.Haydi gel simdi de kantini göstereyim.

Bu arada göstergelerden 3900 metre derinlikte oldugumuzu ögrenirken, gemi aniden dönmeye basladi. Ben : nooluyor kaptan?geri mi dönüyoruz? Kaptan Memo:Hayir, geminin önünü kibleye ceviriyoruz, ögle namazini kilmak isteyen tayfalar icin.
Gel burasi da bizim kantinimiz!
- Kantin demeye bin sahit isterdi: Icerisi lüks bir yolcu gemisinin restorani gibi birseydi!Arka duvarda devasa akvaryumun icerisinde yüzen binlerce cesit baligin renkleri, spot isiklariyla hertarafa yayiliyordi.Iceride en az 300 kisi yemek yiyordu ve güle oynaya egleniyorlardi. Ben: Kaptanim, amaciniz nedir? Bütün bunlar fazla lüks degil mi? Kaptan Memo:hayir ne alakasi var. Ticari bir amacimiz yok ki.Denizler altinda binlerce fersah gezmek, paralari harcamak.15 yil hapiste kaldim, onun acisini cikariyorum da...Simdiki rotamiz Galapagos adasi aciklari.Oranin kaplumbaga corbasi essiz bir lezzet! Bana güven usagum hahaha…
Bu arada akvaryumun icinde yüzen 3 denizkizi 2 dalgic kiyafetli temizlikci 2 de cirilciplak kadin gözüme carpti.

Kaptan Memo:Aha bu kizlar yarinki Nude-Octopussy-güresi icin antrenman yapiyorlar. Ahtapotlar pek bir yaman! Haha kizlar da öyle hahahaa hani rakilar nerde garson-pürser ??

Oksijenim yeterse sürecek
Alt 26.06.2009, 14:43
fos

Ausrufezeichen Kaptan Memo -Denizler altinda 20.003 meze

Sabah uyandigimda, en son kaptanla masanin üzerinde göbek attigimi hatirliyordum.2 tane aspirinle agzimda gargara yaparak anason tadini biraz olsun dagitmaya calistim.Kapinin altindan iceriye atilan notta "uyaninca kahvalti salonuna gel! Kaptan emming"yaziyordu.

Kahvalti salonuna girer girmez basimin dönmesini dindirecek aspirinlerin yan etkisi sandigim bir görüntüyle karsilastim.
Kendimi
acikhavada suyun üzerindeymiscesine giderek buldum."Ooo yigenim!!uyandin mi nihayet..ee sisede durdugu gubu durmayi degil mi daa!! " Kaptan sanki dün benimle zom olana kadar icen degil, bir baskasiydi. Üniformasi janti, yüzünden de enerji fiskiriyordu. Bugün de onu Tanju Okana benzer buldum kendisi. alaaayy ettiler bänimläääaäööüää

"evet kaptan amca..hic sorma..ehhe öhhö..sey su yüzeyine mi ciktik? az evvel pencerelerden ve göstergelerden gördügüm kadariyla su anda 300 feet derinlikte olmaliyiz.!? "
Feet-meet ayak yapma yigenim hehehe,aha bu duvarlardaki görüntü mikrodalga kamersiyla su üzerindeki ortamin aynisi. Holografik holografik. Insan 3 ay suyun altinda kalinca, disariyi görmek istiyor. Aha bak "klick" br dügmeye basarak kendimi Kirkpinar güreslerinde gürescileri izlerken buldum! Saskinligimi gören kaptan " hehehe..ya! Gördün mü Wireless-Lan ile satalitten cekiyoruz bu görüntüleri.Hicbirsey kacmiyor.Aksama da güres var nomissiz hehahahh..

Kaptan kendi dünyasini kurmus, bana da aksama kadar gemideki gadget-leri ve oyuncaklarini gösteriyordu. At ve Yunus-baligi karisimi bir hayvan "Yunat" su altinda batik gemi aramasinda calistiriyormus. Batik Alman denizaltilarindan söktügü -nicht rauchen!- levhalarindan kendisine yaptirdigi sigara icme odaciginin tabani ise camdandi, ve kaptanina ara sira kacip Sydney pilaji yakinlarinda kaos yaratan _great white_ köpekbaligi hamido-nun oradan yüzerken bana bakip sirittigini hisediyorum.

"aksama cümbüs var!..kulüp rakisi getirmisler kapikuleden. gece service-helikopteriyle!"
--
Aksam saat 19:00 Ana restoran.-- Gemide salt eglenmeye gelmis 300 elemanla birlikte kaptan ve ben yerimizi almistik. Istakoz, havyar, hamsi ve alabalik kokteyllerinden sonra,sira mezelerle altinbas rakisina gelmisti. isiklar dimly dimly kisilmis, spotlar devasa akvayuma cevrilmisti. Suda yüzen Ahtapotus Gignateruxlarin boyu bir grizzly ayisi kadar vardi. Herbir kollarinin boyu 120 santimdi.Müzik ve bagirti esliginde suya Handan ve Candan isimli afetler dalip suda takla atmaya baslamislardi. "kaptan amca bu kizlar neden bu kadar güzeller hick..eheh ve neden bu kadar ciplaklar hick' ?..daha dogrusu tamtakir cibildaklar ohsch..hick...." beni bir hararet basmisti, acaba suyun altinda da gusül abdesti almak gibi bir mecburiyet var miydi?Ulemaya sormaliydim bunu! " Yigenim sincik bu hayvanlari ehlilestirdik uysallastirdik.Bunlarin hepisi bir animasyon. Lakin hayvanlar kizlarin bikinilerine takilip kizlarin sagini solunu kopartma tehlikesine sokyadular daa..ben de kizlara dedim ki.ya soyunursunguz ya da gidersiniz..!.gerci simdi de ahtapotlar oramiza buramiza batiyor...fair piläy olmuyor diyorlar ama..eh herseyi de ben cözecek degilim daaa..."

Kaptan amcam cok demokratik bir kaptanmis.Su alti güresi de bir bayagi heyecanli sekilde basladi! elbisesiz kizlari kündeye getirmede bir numaraydi bu hayvanlar! ertesi
sabah uyandigimda yanimda Handan yatiyordu. banyodan da Candanin sesi geliyordu.Yoksa tam tersi miydi...??

Sürecek..oksiyen gelsin sürecek.-.--
Alt 01.07.2009, 14:04
Benutzerbild von cinayet83
cinayet83 cinayet83 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

"80’de Evren pasanin ihtilaliyle bana af cikinca"

Hocam bu bastan sona masal olmus.
Evren pasa zamaninda birine af ciktiysa ve o kisi hala yasiyorsa müzeliktir müzelik.
Alt 01.07.2009, 14:49
fos

Standard

Kaptan Mehmet Verneoglu
Dogum:1953 Trabzon-Kirechane - Akcagiller Köyü -
Delige giris:1971 -Yas 18
Ihtilal 1980- Yas 27
Bugün - 2009 - Yas 56

-
Zaten bu günahkar kaptanin gemisi dibi boylayacak yakinda, ragbet yok denizaltina neyine..simdilerde. Hir-gür revacta.
Alt 09.07.2009, 12:16
fos

Standard Kaptan Memo -Denizler altinda 20.004 meze

Denizalti usulca Mozambik bogazindan Madagaskara dogru süzülürken, Kaptan amcamla birlikte ciger-kebabi kahvaltimizi yapiyorduk.

"Vay ..käränäci yigenim seni zühehe - bu gemiden evlendirip göndericez galiba..hem iki degil üc karin olacak.." Gülerken göbegi ve gözlerinin icin gülüyordu kaptan Memonun.

"Üc mü? Ama ben sadece Handan ve Candani biliyorum!" Kaptan Memo simdi de hic cekinmeden kahkahalar atiyordu.

" Sen sen...muuhaahuhau.sen demek ki bu hatunlarin ücüz olduklarini bilmiyorsun demek ! " Elini kol saatindeki mikrofona uzatarak "Cabuk söyleyin Sondan Hanim buraya gelsin"
Ben kahvaltiyi birakmis shocktaydim. "ücüz mü Memo emmi?..."

_Sondan Hanim_

Aradan 3 dakika gecmeden, geceyi birlikte gecirdigim Handan ve Candanin tipatip aynisi sip diye burnundan düsmüsü..tipkisinin tipkisi Sondan hanim yanimiza geldi. Bana kil kil bakip!
" Bu gemide evvela ben tadarim yeni mahsulü! Seninle konusacaklarim var, ama daha evvel Handan ve Candan denen o haspalarin sacini yolacagim, istersen gel seyret!"

Sondanin da kardeslerinden geri kalan bir yani yokut, Brigitte Bardotun biraz esmeriydi.Giydigi bikini ise -Halle Berry'nin kemerli turuncu bikinisinin aynisiydi..hangi filmdi yahu..neyse eve gidince googledan bakmaliydim. Icimi bir sicaklik bir gariplik kaplamisti.Denizaltinda histerik ve isterik 3 hatunun arasinda kalmistim.Ve tartismalarini izliyordum.
-Handan:ama ben seni Sondan sanmistim dün gece..alkollüydük..
-Candan:yemin derim ablacigim ben de seni sondan sanmistim, ama Handanmis demek
-Sondan:size inanmakta güclük cekiyorum..ama eh birdaha bensiz bir halt yerseniz
sizi torpido deliginden disari egsoz ederim! Bana abla deme--4 dakika icin abla deme!!!!

Bu böyle sürerken, birden alarm zilleri calmis, gemideki herkes bir tarafa kosusturmaya baslamisti....
" Nooluyor yahu batiyormuyuz ? "
Hayir, ama cabuk kaptanin yanina gitsen iyi olur. Radarda bize yaklasan gemi sorun yaratacak galiba..

Kaptan Memo: "Son kez söylüyorum gemide alkol ve uyusturucu yok! su anda sizin icin
durduramam gemiyi!
Baglanti kapisindan tekrar uzaklasin.."
Hayirdir emmicigim nooluyoruz.. ?

Kaptan Memo" Yigenim bu son zamanlarda trakyali Abbas Killi bana rahat vermiyor.Okyanusta ucan kustan harac kesiyor, ve yine yakaladi bizi !

-Abbas Killi - ""Ztt..alo su anda baglanti gecidindeyim, Kaptan Memo cay hazir mi cay ? Karadeniz cayi oraya geliyoruN hemen !"

sürecek..cay demlensin hele bir..
Alt 09.07.2009, 12:23
albirt

Standard

hehehe....hatirliyorsam...operation swordfish'di galiba)
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche