Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 31.08.2014, 23:49
Benutzerbild von Bosphorus_
Bosphorus_ Bosphorus_ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Konuyu politikaya AKP-CHP'ye tasimayalim simdi.

Zitat:
Zitat von Tila Beitrag anzeigen
Açikcasi Türkiye'de ki gençleri eleştiriyorum. Hem de çok.Türkiye de bulunan gençler kendilerini çok akıllı zannedip bilmediklerini biliyormuş gibi göstermekten ve aşırı derecede egoist davranmalarından bahsedelim.Almanya da doğup yetişen Türk gençlik kurnazlık bilmez bilmediği bişeye de bilmiyorum demeseni bilir .Bizler şanslıyız iki kültür arasında yetiştiğimiz için. Bakış açımız geniş önyargıyla olaylara bakmamayı okulda ögreniyoruz.Ama maalesef Türkiye de yetişenler için bunu söyleyemem.Ve daha söylenecek çok söz var bu konu hakkında.
Bu dogru, Turkiye Turkleri daha bencil. Ama Turkiye'nin bazi bolgelerindeki insanlar bencil diyelim yine de, Anadolu halki eskisi gibi samimi, misafirperver, hinlik cinlik yapmaz.

Almanya'daki Turklerin pek kurnazlik cinlik bilmedigini ben de dusunuyorum, Turkiye'deki insanlara oranla daha masum kaliyorlar. Bu kotu bir sey degil aslinda.

Zitat:
Zitat von Man_Bey Beitrag anzeigen
türkiyedeki yeni yetisen gencler cin gibi. almanyadaki egitim sistemi cökmüs durumda. tek tarafli bakip biz almancilar akilliyiz ve bakis acimiz genis demekle olmuyor. bence almanyadaki asimile olan türklerin bakis acisi cok dar. kendilerini daha üstün görüyorlar ama hicbir bilgisi yok.
Her ne kadar hepimiz benzer olsak da, karakter ve yasayis bakimindan, 2 ulkede 3 cesit Turk var.

1. Turkiye Turkleri
2. Almanya Turkleri
3. Almanya'daki asimile Turkler

Zitat:
Zitat von Tila Beitrag anzeigen
Öyle görmüyorum.Yaşadığınız ortama da bağlı.Türkiyede ki gençler cin gibi olabilir ama hala bir ilerleme yok maalesef.Misal meslek eğitimi Türkiyede sıfır aynı şekilde üniversite mezunu gençler de maalesef pratik ve genel bilgi açısından sıfır.Tabii ki bunu genellemiyorum ama bir gerçek var ki herşeyi herkes çok iyi biliyor ama praktiğe dökmeye gelince sıfır.Türkiyede bir inşaat mühendisi mezun olmuş birinden bahsediyorum burda meslek eğitimi olarak inşaat da çalışan birinden çok daha düşük bilgisi.Kaldı ki üretim maalesef yok Türkiye'de.Şunu da belirteyim Türkiye hayranı biriyim ama gerçekleri de unutmayalım.Bir insanın cin fikirliği insanı ilerletmez bilgi ve eğitim ilerletir.
Ben de insaat muhendisiyim. O ornek uzerinden gidecek olursak, ozellikle muhendislik okuldan ziyade is hayatinda ogreniliyor. Okul sadece teorisini verir, bu genelde cogu ulkede boyledir. Okulda sayisal derslerle analitik dusunme kabiliyeti arttirilir, is hayatinda, zamanla o iste calisa calisa gercek muhendis olunur. Yoksa okulun %100 muhendislik bilgisi vermesi hicbir ulkede yok.

15 yil insaatta calismis bir usta o isi 4 yil universite okumus ama is tecrubesi olmayan birinden daha iyi bilebilir, bu yadirganamaz. Cogu sektorde de oyle. Bugun dunyada en fazla insaat isi yapan ulkelerden 2.si Turkiye (1.si Cin), 250 en buyuk insaat sirketinin 44'unu Turk muhendislerin calistigi Turk insaat sirketleri olusturuyor.

Su da var, insaat ustasi sadece ilgilendigi bolumu iyi bilir, ornek duvar ormek. O adam insaat planlamasindan anlamaz. Muhendisin alani daha fazla, insaatin planlanmasi hangi bolumun ne zaman baslayip ne zaman bitecegi, teknik verileri, mali tablosu, insaatin uymasi gereken yasal guvenli prosedure gore yapilip yapilmadigi vb. Muhendis gidip de duvar ormez. Yani olayin asil beyni muhendis, is kolu iscidir. Birbirlerini tamamlarlar.

Isler is hayatinda tecrube edinilir, universiteler altyapisini hazirlar.
Alt 01.09.2014, 01:52
Tila

Standard

Mühendislik bir örnekdi...nolur biraz olaylara eğer ki burda yetişmiş seniz biraz daha farklı bakmaya çalışalım...mühemdislik değil hadi bi kuaförü ele alalım..tabii ki iş hayatında tecrübe edinerek bilgi artar ama burda meslek eğitimi aynı şekilde pratikle beraber öğretilir bu Türkiye'de yok...Ve muhtemelen sizde Türkiye'de doğdunuz ve bu yüZden galiba kendimi anlatamıyorum...ve yine tekrarlıyorum Türkiye hayranı biriyim ama şu an ki ve yıllarda değişmeyen şu zihniyet yani enaniyet dolu zihniyet değişmedikce ve 'das Mitdenken und zusammen Arbeiten' oluşmadığı sürece maalesef tam gelişmiş bi ülke zor oluruz..çünki genelde Türkiye'de iyi olanların yani yükselmeye çalışanlarının önünü kesilir..eğer orda çalıştıysanız benim ne demek istediğimi anlarsanız
Alt 01.09.2014, 04:48
Benutzerbild von Bosphorus_
Bosphorus_ Bosphorus_ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Muhendisligi ornek olarak verdiginizin farkindayim, ben de ayni ornek uzerinden gitmek istedim.

Turk kuaforlerin en azindan amerikali kuaforlerden cok daha iyi oldugunu tecrube edindim sahsen ayrica bir insanin kuaforlugu ogrenmek icin okula da gitmesine gerek yok, Turkiye'deki cogu kuafor cekirdekten yetisiyor. 10 yasindan itibaren, 20-25 yasinda islerinin ustasi oluyorlar.

Anafikrim, cogu meslekler universiteye dahi gidilmeden ogrenilebiliyor cok da basarili olunuyor. Universitelerin beyin takimi yetistirmesi lazim, akademisyen ve bilim insani yetistirmesi lazim. Eskiye oranla Turkiye bunda da geri degil gerci.

Turkiye'de de calistim yurtdisinda da, Turk egitimi de gordum gelismis ulkelerdeki egitimi de, Turk ogrencilerin potansiyelinin cok fazla oldugunu gordum, cok caliskan olduklarini, ama sistemin kurbani olduklarini gordum (cok caliskan olduklari istatistiklerle kanitlandi da: http://www.milliyet.com.tr/turkler-c...58/default.htm ).

Turkiye'nin %100 gelismis oldugunu soyleyemem, ama bunun sebepleri de var. Ornek, terore karsi savasta 1978'den beri Turkiye ekonomisinin %20'si harcandi (PKK teroru). Bu para egitime ayrilamadi. I. Dunya Savasi'nda Turkiye Canakkale cephesinde cok ogretmen, tip ogrencisi sehit verdi, gelecegi eritildi. Butun bunlara ragmen Turkiye ilerleme kaydetti, dunyanin en buyuk 17. ekonomisi oldu. Gelisme var.

Akademiye onem veriliyor mu? Yeteri kadar degil. Sistemin tam olmadigini kabul etmek lazim. Asil maksadim Turkiye'yi pohpohlamaktan ziyade (zira pohpohlamak bir ulkeyi yuceltmez) Turkiye Turkleri ile almanya'daki Turkleri konusmakti.

Almanya'daki Turklerin egitim seviyesi ile Turkiye'dekilerin egitim seviyesi karsilastirildiginda ne diyebiliriz? Turkiye'deki genel kani oradaki Turklerin, egitim firsatlari olmasina ragmen okumamalari, mafyaya karismalari, cete olusturmalari ya da kucuk isyerleri islettikleri yonunde. Amacim 'almanya'daki Turkler oyle, boyle, kotu' demek degil, sahsen almanya'daki Turkleri seviyorum. Turkiye'den gorunen izlenimden bahsetmek istedim. Bunun yaninda cogu alman da, almanya'daki Turklerin egitime yeterince onem vermedigini soyluyor.

O kadar egitim firsatlari varken, neden okumuyorlar?
Alt 01.09.2014, 21:10
Benutzerbild von Man_Bey
Man_Bey Man_Bey ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

herkes kendi acisindan bakiyor bu konuya.
Antwort