Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 15.03.2017, 02:40
Benutzerbild von YigitAdam
YigitAdam YigitAdam ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Hollanda’nın aç karnını doyurmuştuk!

Hollanda’nın eski parlamento binasını geziyoruz. İçten kubbeli mimarisiyle Osmanlı tipi gülümsüyor bize. İçimizde ılık kıpırtılar oluşturan kubbeye biz de gülümsüyoruz.

Derken, varlığını önceden bildiğimiz, ama ilk kez gördüğümüz muhteşem tabloya yapışıyor bakışlarımız: “Tâ kendisi” diyoruz, “şanıyla, şerefiyle Kanunî Sultan Süleyman Han… Avrupalıların deyişiyle, “Grand Senyör” (Büyük Adam).

Kanunî’nin ak sakallı, koca sarıklı yağlıboya tablosu, bütün haşmetiyle tepeden bize bakıyor. İyi ama, onun Hollanda parlamentosunun kubbesinde ne işi var?..

Meğer o resim bir minnet borcunun edası olarak kubbeye çizilmiş. Çizildiği günden beri de Hollanda parlamentosunda görev yapan milletvekillerine tepeden bakıp durmuş…

Artık müze olarak hizmet veren eski parlamentonun genel kurul salonunu bize gezdiren rehberimize göre, Kanunî’nin gözleri çok haşin bakıyor!

“Sert bakıyor değil mi?..” diye sormaktan kendini alamıyor, adam.

“Evet” diyorum ben de cevap olarak, “Sert bakıyor, ama mert bakıyor! Hattâ biraz da dert bakıyor galiba…”

Rehberimiz son cümlemi anlayamıyor. Oysa haşin bakışlarının gerisinde parlayan müşfik noktaları fark edebilmek için, “ondan biri” olmak gerektiğini anlatmak istemiştim.

“Derdinizle dertlendiği için dert bakıyordur” diye açıklıyorum.

Çünkü bu resmin kubbeye çizilmesinin hazin bir hikâyesi var: Hazindir, zira açlıkla ilgilidir…

Günün birinde Hollanda aç kalıyor. Zira deniz seviyesinin altında (bu yüzden Nederland diyorlar) dümdüz bir ülke. O günlerde şimdiki teknoloji olmadığı için, deniz sık sık tarlaları basıyor. Ekili tarlalar denizin altında kalıp mahvoluyor.

Ticaret yapmak için gemilerle Akdeniz’e açıldıklarında ise, Ceneviz korsanları canlarına okuyor…

Hollandalılar savaşçı bir millet değil, daha ziyade tüccar bir millet. İçeride denizle, dışarıda Cenevizlilerle baş edemeyince, açlıkla yüz yüze kalıyorlar.

Bir gün parlamento toplanıyor. Tüm çözümler tartışıldıktan sonra, Osmanlılardan yardım isteme kararı alınıyor…

O dönemin Osmanlı Padişahı, namı cihanı tutmuş olan anlı-şanlı Kanunî Sultan Süleyman… Bir heyet gönderip, Kanunî’den yardım talebinde bulunuyorlar…

Kanuni diyor ki: “Denizin tarlalarınızı basmasını engelleyemeyiz, ancak Cenevizlilerin gemilerinizi basmasını engelleyebiliriz; Akdeniz’e çıktığınız zaman gemilerinize Osmanlı bayrağı çekin, kılınıza dokunsunlar da görelim!”

O tarihte Osmanlı, tehdidini ikaya muktedir olduğu için Ceneviz pusuyor. Hollanda ticaret gemileri Akdeniz’de özgürce ticaret yapıyor.

Kanunî Padişah’ın şefkati sayesinde karınları doyuyor (Batı dönektir: Yapılan iyiliği çabuk unutur). Ve bir minnet nişanesi olarak Kanunî Sultan Süleyman’ın yağlıboya tablosunu parlamentonun kubbesine çiziyorlar.

Bu nasıl bir şefkattir ki, dünyanın neresinde açlık olsa, sefalet olsa, adâletsizlik olsa, zulüm olsa, eşitsizlik olsa, “Bunlar hangi dinden, hangi inançtan” diye sormadan, açların, fakirlerin, mağdurların, mazlumların imdadına koşuyoruz.

Aradan yüzlerce yıl geçiyor… Tekmil Avrupa ile birlikte Hollanda da yapılan iyiliği unutuyor. Parlamentosunun kubbesine bir Osmanlı Padişahı’nı resmettiğini de aklından çıkarıp Kanuni’nin torunlarına “oyun” tezgâhlamaya kalkışıyor.

Yer miyiz?
.......
Yavuz Bahadiroglu
Alt 15.03.2017, 10:22
___OZAN___

Standard Yobazlara kapak

https://www.youtube.com/watch?v=d7ICX_5QPNE
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche