Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 22.05.2014, 13:00
Ask_Sehidi

Standard " Yeşil Komünisttim Terfi Ettim..!'

YEŞİL KOMÜNİSTTİM TERFİ ETTİM..!' (okumak icin burayi tiklayin)

İhsan Eliaçık hoca, " Eskiden bana yeşil komünist diyorlardı şimdi yeşili de kaldırdılar sadece komünist diyorlar. Terfi ettim" dedi.

Eliaçık hoca, 'Bizde İkisi de Var' isimli makalesinde kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. İslam'ın sosyal yönünü vurguladığı için kendisine ısrarla komünist yaftası yapıştırıldığını kaydeden Eliaçık hoca, " “Sahabeye hakaret ediyor” veya “Komünistlik yapıyor” salvolarının bunu durdurması mümkün değil. Pandoranın kutusu açıldı. Bu tartışma daha da büyüyerek devam edecek ve zamanın ruhunun değiştiğini herkes görecek. Bize eskiden “yeşil komünist” derlerdi. Şimdi yeşile de gerek kalmadan 'komünist' diyerek ‘bahçelerine’ sarılıyorlar. Sırrı Sürreyya Önder dostumun telefondaki espirisi her zamanki gibi harikaydı: “Artık yeşile de yok, terfi etmişsin, hadi hayırlı olsun!” 12 Eylül’den hemen önce, o zaman Kırşehir’de lisede okuyordum, Akıncılar ve MTTB’ye gider gelirdik. Duvarlara “Sınırsız ve sınıfsız İslam toplumuna doğru” diye yazılar yazardık. O zaman yaftamız yeşil komunistti… Sonra yeni yaftalarımız oldu: Radikal, İrancı, mezhepsiz, modernist, tarihselci, dinde reformcu… Bunlar da hakkımda yazılan son iki eleştiri yazısından: Liberal-sosyalist, materyalist, naturalist, neo-mutezilî, batınî, ulusalcı…
Yaftalamadan edemiyor yurdum insanı. Ha babam yafta vuruyorlar. Ahmed Arif’in “33 Kurşun” şiiri aklıma geldi: “Vurun ulan, vurun, ben kolay ölmem!” 30 yıl önce (1980) Mamak Cezaevi kapısında başçavuşa verdiğim cevap, Balçiçek Pamir’in proğramındaki (2009)“Kendinizi ne olarak tanımlıyorsunuz?” sorusuna verdiğim cevap ile aynı: Müslüman.

Bu kadar."
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche