Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 22.04.2017, 21:14
Benutzerbild von Lara__
Lara__ Lara__ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von YigitAdam Beitrag anzeigen
Ben Müslüman bir Türküm.ülküm Islamdir yani seni beni alemleri yaratanin nizamindan baska nizam tanimam.Besyüztane basim olsa hicbiri sizin taptiklarinizin karsisina egilmez.Kaypaklik yapip kivirmana gerek yok...Kaypak kaya ne pohsa apoda pkk de aynidir..yani onbinlerce masum insanin kani ellerinize zihinlerinize bulasmis katillersiniz.velevki tetik cekmemis olun.acanki destekliyorsun ayni katilsin.burda humanistlik taslayarak insan olamazsin..hayvan bile olamazsiniz..Ancaka gercek bir pismanlik duyup kürt Türk halklarindan özür dilersaniz , o zaman kardesim bacim olabilirsin...

Yobaz ben Müslüman der Chatte dul kadinlardan faydalanmaya cali$ir,
Yobaz ben Müslümanim der Chatte kadinlara iftira atmakten geriye kalmaz
Yobaz ben Müslüman der Iftira ,yalan,Kul hakki yemekten cekinmez..
Yobaz babasindan evin tapusunu ister babasi,yaslaninca bana bakmasin diye vermez ama
Yobaz ben Müslümanim der Ülkenin tapusunu tek adama evet der
Yobaz ben Müslümanim der TC kurucusuna yalan probanadasi yapmaktan geri kalmaz
Yobaz ben Müslümanim bizlere sallamak serbest
Obaz ben Müslümanım cemaat yurtlarında tecavüz edilen çocuklar ne oldu diye merak etmez,evet der..Yobaz ben Müslümanim der Erdogana Kul köle olur,kör olmustur ERdogan sevgisi Allah sevgisinin önüne gecmistir,Vatan severim der,Vatanhainlerine oy veriri..

anlayacaginiz bu pezevengin ne oldugunu beli deyil
Alt 23.04.2017, 12:09
Benutzerbild von YigitAdam
YigitAdam YigitAdam ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

...Babanlami kocanlami karistirdin yoksa aynada gördügün rezilliklerimi anlatiyorsun kandolios...iddialarini isbatlayamazsan dünyanin en alcak orospususun...BeN BELGELERLE KONUSUYORUM BAK SENIN VE ATANIN SECERESEINI CIKARDIM..ne pislik oldugunuzu dünya gördü sen halen buralarda millete iftira küfür atmakla ugras virus sevici cukur..
https://www.youtube.com/watch?v=Kd8ZVfsqyeU

Zitat:
Zitat von Lara__ Beitrag anzeigen
Yobaz ben Müslüman der Chatte dul kadinlardan faydalanmaya cali$ir,
Yobaz ben Müslümanim der Chatte kadinlara iftira atmakten geriye kalmaz
Yobaz ben Müslüman der Iftira ,yalan,Kul hakki yemekten cekinmez..
Yobaz babasindan evin tapusunu ister babasi,yaslaninca bana bakmasin diye vermez ama
Yobaz ben Müslümanim der Ülkenin tapusunu tek adama evet der
Yobaz ben Müslümanim der TC kurucusuna yalan probanadasi yapmaktan geri kalmaz
Yobaz ben Müslümanim bizlere sallamak serbest
Obaz ben Müslümanım cemaat yurtlarında tecavüz edilen çocuklar ne oldu diye merak etmez,evet der..Yobaz ben Müslümanim der Erdogana Kul köle olur,kör olmustur ERdogan sevgisi Allah sevgisinin önüne gecmistir,Vatan severim der,Vatanhainlerine oy veriri..

anlayacaginiz bu pezevengin ne oldugunu beli deyil

Geändert von YigitAdam (23.04.2017 um 12:15 Uhr).
Alt 23.04.2017, 12:30
___OZAN___

Standard

Zitat:
Zitat von Lara__ Beitrag anzeigen
SEnin karmasik dedigin konuyu senden iyi arastirdim bilmedigim bir konu hakkinda yorum yapmam

Bir yalanı otuz be$ yıl aralıksız nasıl söylerler anlamiyorum, Allahım bu ne kafayı yemişlik bu ne cildirmislik ,önce kürt sorununu bülbüllestirdiniz,sonra siyasi cözümü bülbüllestirdiniz.
bu yalani ben sana archivden almis bilgilerle kanitlaya bilirim..ya sen?

hanki ulusun? kürtler daha önce basli basina bir Ulusdu kendilerine ait bir vatanlari vardida bizmi ellerinden aldik? Kürtce denilen dil Selcuklunun kullandigi dil degilmidir?Osmanli döneminde en cok itilip kakilan kücümsenen dil Türk dilidir.Kürt halki aydinlanmak istedi de bizmi kar$ilarina ciktik?Amerika ve Avrupayi arkasina almi$ terör örgütü Pkk toprak istiyor...

Toprak verilir mi kim vermiş tarihte benzeri olmuş mu böyle bir akıl almaz manyaklığı habire üstelik daha minnacık cocuklarin kanı ortadayken dillendirenler bu çıldırmış kafayı kimden aliyorlar,aptalligin deliliginde bir siniri var.sinsi tezgahlarla 30 yıl Türkiye halkının galeyana gelmesini ellerini ovuşturarak beklediler..etnik çatışmanın adına dahi özgürlük demokratik hak koydular. Otuz yıl aralıksız etnik, Kürt, mezhep, Ermeni diye diye bilinçle tasarlanmış yeni bir bilinçaltı’ çalışması yaptılar.Türkiye halkının Anadolu halkının direncini yıkmak için ellerinden geleni yaptilar.Sonunda tayip erdoganida kafaladilar,sabah aksam,siyasi cözüm,siyasi cözüm,Tvlerde gazetelerde??neydi o Oslo görüşmeleri Habur açılımları, Güneydoğu’da bin zorluklar içinde görevini yapanları dahi sırf masada PKK istiyor diye içeri attılar, şimdi ne diyor Tayyip Erdoğan, ne versek doymuyorlar diye kendi itiraf etti.

Kürt kadinlari terör örgütü Pkk nin pesinden daglara cikip ellerinde sillahla Türk askerine ates acmak yerine birlik olup haklarini savunsalardi.kücücük kizlarini,cocuk yasta oglan cocuklarini, terörist agalarinin gönüllerini yapsin diye daga göndermek yerine ,birlik olup cocuklarina sahip ciksalardi.kocasi öldü diye kaynina kuma verilen kürt karisi ,ben kaynimin altina yatmam diye alip silahi kafasina siksaydi.kuma üzere kuma gitmek yerine birlik olup haklarini aga beylerine karsi arasaydi onlara bas kaldirsalardi,13 yasinda bir kiz cocugu 40 yasinda 4 kadinla bir adamla evlendirilirmi? bu hanki dine,imana hanki inanca sigar söylermisin???
kizlarinizi,cocuklarinizi okutun diyen ögretmenlere silah ceken ,sonrada silahi 7 yasinda bir oglan cocugunun eline tutusduruveren hasta ,piskopat bir Ulus dan bahsediyorsun.YIllardir madur bunlar,İnsana kuvvet topluma dirlik verecek kardeşliği demokrasiyi güçlendirecek tek yazılarını görmedi.Ben KÜrtü seven koruyan savunan bir cok Türk taniyorum,ama TÜrkü seven TC seven bir tek KÜrt tanimiyorum...BUnlarmi madur ?ASIL madur TC ve Türk halki...Kürtler yillardir TC kanayan yarasi,cehalete taraf secmis Türkiye topraklarinda belese yasadilar...Kürtler hersey oldu türkiyede ,tc bunlara her firsati verdi Statesikleri bakarsan emekliye ayrilmis 10 kisinin 8 Kürt Doktoru,3 Kürt ögretmeni,6 Kürt Avukati,Cumhurbaskani oldular,basbakn oldular,bakan oldular...bunlara elini veririsin kolunu isterler...sen terör eylemine ugramis ulusu savunacagini,yillardir bunlara katlanmak zorunda kalan Türk halkina,Vatan sever kürtleri savun...Bunlarin savunucak yani kalmadi...bunlarin bus sekilde kendilerini yansitmalari hoslarina gidiyor.BU saldiriyi TC yapmadi onlara aksine kimse istemezsen sahip cikti.Ameikaya usaklik yapan Maho ogalari yapti,silahla,tüfekle,arkasindan giden kendileri...ATATürk ve Türk halkinin tek sucu bunlara sahip cikmak...

sanki 1 dünya savasindan sonra türkler varlik icinde yiyip iciyor,saraylarda yasiyor,kürtlere iskence ediyorlardi..

türkler hanki sartlarda almanyaya geldi,ve kolsuz bacaksiz ceplerine 50 Mark sIki$tirilarak nasil ülkelerine gönderildi haberin varmi senin???eziklikmi alsana eziklik,madurluk mu al sana madurluk,hitler yahudilerin kafalarini kaldirim taslarinda nasil parcaladi biliyormusun?ve benzer ne iskenceler yapti besikteki bebegine kadar....simdi sen burada neyi savunuyorsun ? terör örgütüne kul olamyi tercih etmis bir ulusumu.Sen asil o Ulusa madur kalmis Vatansever Türk halkini savun
Ulus nedir;Ulus oluşturan özellikler,Ekonomik yaşantı birliği,dil,toprak ve ruhi şekkillenme olarak adlandırılan yaşam kültürüdür.Kürtlerin bir dili var,ortak yaşadıkları toprak da var,ekonomik yaşam birliktelikleri de var,kültürel yapılarıda.Ulus kavramının Kapitalizmle birlikte ortaya çıktığını bilimsel olarak biliniyor,kapitalizm öncesinde ise sadece milliyetler var.Emperyalizmin ortaya çıkışı ile çok uluslu ülkeler oluşmaya başladı,bunlardan bir taneside Türkiye.Yarı sömürge olan türkiye gibi ülkelerde,emperyalistler iktidarı elinde bulunduran Ulusla işbirliği yapar ve bu sayede diğer ulusları baskı altına almış olur.Cumhuriyetin ilk 10 yılından sonra,kürt ayaklanmaları başlamış,bu mevcut devlet tarafından hep kanla bastırılmıştır.Bunun çeşitli örneklerini medyadan mutlaka duymuşsundur...
Yaşadığımız çağda ise Kürt ulusal mücadelesi yürüten bir kürt yapılanması var,bu yanlızca PKK değil,Pkk silahlı bir örgüt olduğu için ön plana çıkıyor.Mesela;Komkar,Kawa,Rızgari;Ala Rızgari vb.şimdi isimleri aklımda olmayan birçok örgüt te bu mücadele içinde....
Tarihsel yanlışlıklar ve çatışmalardan ziyade,çözülebilecek bir sorun,şimdiye kadar mevcut devlet tarafından neden çözülmedi diye sormak gerek.Mesela özal zamanında,eyalet sistemi olsun diye bir öneri vardı(Avrupada eyalet sisteminin nasıl yürüdüğünü az çok bilrsin),son zamanlarda yeniden gündeme geldi.Kürtler bu sistemi kabul ediyor fakat,Türk devletinin sunduğu biçimde değil,kendilerine göre argumanlarıyla kabul ediyorlar...Bu da bir çözüm olabilir aslında,doğru ele alınırsa.Zaten Pkk Özal zamanında Devletle olan görüşmelerinden sonra,ayrı bir devlet kurma isteğinden vazgeçmiştir.Birikte otonom yaşamı kabul etmiş,sadece detaylarda anlaşamamıştır....
Bunca zaman dökülen kan,ağlayan ana,babasız ve annesiz kalan çocuklara,yenileri eklenmeden çözülebilecek bu sorun,ne yazık ki uluslar arası silah satan ülkeler tarafından,hep engellenir.Mesela olağan üstü hal kalkmasın diye,sunni gündem yaratılırdı eskiden.Tam olağan üstü hal oylanacak mecliste,hop bir avukat veya bir yazar veyahutta bir demokratik kurum faili meçhule giderdi.Şimdilerde biz bunları,işid veya tak bombaları olarak görüyoruz....Çok karışık bir durum çok,anlatılsa burada herbiri 1000 sayfalık 100 lerce kitap yazılır....
Dip not;Ben Almanyada var olmuş en eski derneğin,onur üyelerinden biriyim.Bu dernek Atöf olarak kurulan,zamanla ATİK olarak değişen bir dernek.Türkiyelilerin buralarda neler yaşadığını,hangi zorluklarla karşılaştığını ve başlarına gelen insanlık dramını,çok iyi biliyorum,bunu özellikle belirtmek istedim.Arşiv ve o dönemin tanıklarıyla 1 yıl uğraştım.Bundan dolayı avrupada gezmediğim yer kalmadı,çalışmam yarım kaldı gerçi,Fakat daha sonra konsolosluğun düzenlediği bir etkinlik oldu,orada baktım ki bizim elimizde olan arşivden daha fazlası Konsolosluğun elindeydi ve özel bir bölüm yapmışlardı.Çünkü bu Kurum Türkiye den gelen herkesime yardımcı olmuş bir kurumdur....

Geändert von ___OZAN___ (24.04.2017 um 14:19 Uhr).
Alt 23.04.2017, 15:03
___OZAN___

Standard ....

Zitat:
...Babanlami kocanlami karistirdin yoksa aynada gördügün rezilliklerimi anlatiyorsun kandolios...iddialarini isbatlayamazsan dünyanin en alcak orospususun...BeN BELGELERLE KONUSUYORUM BAK SENIN VE ATANIN SECERESEINI CIKARDIM..ne pislik oldugunuzu dünya gördü sen halen buralarda millete iftira küfür atmakla ugras virus sevici cukur..
Yiğitkızım yada namı diğer Türkoğlutürkiye(Gerçi sen devşirme türksün,bundan dolayı kendini yamıyorsun türklüğe)

Çanakkale savaşında Atatürk var ve bundandır ki çanakkale ile ilgili tüm film ve belgesellerde geçer.(Gönderdiğin yandaş linke baktım,akabinde bunlar gelir diye tedbir alıyorum)
Atatürkün rahatsızlığı var ve bundan dolayı çocuğu olmuyor.Sizin uydurduğunuz gibi farklı bir cinsel tercihi yok.Ayrıca Osmanlı nın en iyi ve en akıllı askerlerinden biri olduğu için,onun osmanlı hanedanına sırt çevirmesi zorunuza gidiyor ve bundan dolayı,asparagas yayın ve yazılarla karalamaya çalışıyorsunuz....
Birde sen sırf burada küfür edip deşarz olmak istiyorsun bence.
Büyük olasılıkla aşağılık duygusu yoğun olan birsin,fakat kendini dinci gibi lanse ediyorsun burada.Ne yaparsan yap,bu tartışmalarda kullandığın üsluptan,düştüğün pozisyona kadar problemli bir kişilik olduğun belli...
Kısaca benim manyaklara ayıracak zamanım yok,bu açıdan Lara veya burada herhangi bir kadınla tartışırken ya üslubunu düzelt,ya çek git.....
Alt 24.04.2017, 00:20
Erfahrener Benutzer

Standard

körler sagirlar birbirini agirlar---Ha ibne kemalin yosmalari, ha yedi duvele domelen ibne aponun cukurleri aranizda pek fark olmadigindan yedi sulalenizi toplanip YIGITADAMA karsi havlayip duruyorsunuz..ulan cukurler toplanin gelin benim ne oldugumu göstereyim, bir nebze insanlik ögreteyim size diyorum yok illada uzaktan havlamayi yegliyorsunuz, fakat köpegin pisligi bile olamazsiniz..rezil korkak alcagin tekisiniz bogulun karanlik dünyanizda
Zitat:
Zitat von ___OZAN___ Beitrag anzeigen
Yiğitkızım yada namı diğer Türkoğlutürkiye(Gerçi sen devşirme türksün,bundan dolayı kendini yamıyorsun türklüğe)

Çanakkale savaşında Atatürk var ve bundandır ki çanakkale ile ilgili tüm film ve belgesellerde geçer.(Gönderdiğin yandaş linke baktım,akabinde bunlar gelir diye tedbir alıyorum)
Atatürkün rahatsızlığı var ve bundan dolayı çocuğu olmuyor.Sizin uydurduğunuz gibi farklı bir cinsel tercihi yok.Ayrıca Osmanlı nın en iyi ve en akıllı askerlerinden biri olduğu için,onun osmanlı hanedanına sırt çevirmesi zorunuza gidiyor ve bundan dolayı,asparagas yayın ve yazılarla karalamaya çalışıyorsunuz....
Birde sen sırf burada küfür edip deşarz olmak istiyorsun bence.
Büyük olasılıkla aşağılık duygusu yoğun olan birsin,fakat kendini dinci gibi lanse ediyorsun burada.Ne yaparsan yap,bu tartışmalarda kullandığın üsluptan,düştüğün pozisyona kadar problemli bir kişilik olduğun belli...
Kısaca benim manyaklara ayıracak zamanım yok,bu açıdan Lara veya burada herhangi bir kadınla tartışırken ya üslubunu düzelt,ya çek git.....
Alt 24.04.2017, 01:16
Benutzerbild von Lara__
Lara__ Lara__ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:

Atatürk düsmani yobaz,

bir insan evladina yakismayacak kadar cirkin,agiza alinmaycak küfürleri, burada ben uno$a yaptim,uno$dan sonra 'da sana.O kadar Utanmazsin'ki ,o kadar arsizsinki, ta$ olsa catlar,toprak olsa kayar,yüzüne tüküren tükürene, banamisin demiyorsun,utanmayi hala aklina bile getirmiyorsun.yaptigin tek sey yobaz ,Atatürke hakaret etmek,ATAürk düsmanligi yapmak,buradakilere sallamak,küfür etmeden kendini savunmaktan acizsin,zavallisin..nasil bir pisliksin sen ya...
künefe sikismis pire gibisin...düzgün tek bir yorum yapamiyorsun,yaptigin tek sey burada Mahalle karisi gibi cene yaristirmak.....Ortalama kahve kültürüne bile sahip deyilsin..yobaz,cahil,igrenc,asalik,pis herifin tekisin....hadi bunada yarabbi sükür de,yasam artigi

Geändert von Lara__ (24.04.2017 um 01:19 Uhr).
Alt 24.04.2017, 02:31
___OZAN___

Standard ...

Zitat:
körler sagirlar birbirini agirlar---Ha ibne kemalin yosmalari, ha yedi duvele domelen ibne aponun cukurleri aranizda pek fark olmadigindan yedi sulalenizi toplanip YIGITADAMA karsi havlayip duruyorsunuz..ulan cukurler toplanin gelin benim ne oldugumu göstereyim, bir nebze insanlik ögreteyim size diyorum yok illada uzaktan havlamayi yegliyorsunuz, fakat köpegin pisligi bile olamazsiniz..rezil korkak alcagin tekisiniz bogulun karanlik dünyanizda
Küfür ve hakaretten başka birşeye inanmıyorsun,bence sende gizli ateistsin,küfür ettiğin zamana bir bak...
Ey vaybee duyun yobazları,ne kutlu doğum haftası kaldı ne kandil....
Kin
Nefret ve düşmanlık yapmaktan,insanlara hakaret etmekten başka bir amaçları yok bunların...
Bu adam namı diğer,devşirme Türkoğlutürk adlı kişidir...
Fake nickler kurup,küfür üstüne küfür yazar...
O pis ağzıyla insanlıktanda bahsedip,insanlığı kirletir....
Alt 24.04.2017, 16:06
Erfahrener Benutzer

Standard

Dogrudur Türk oglu Türküm..Senin gibi kimligini saklayan kiripto kiro ermen bozuntusu degilim..Kargaya ot, koyuna les vermek adalet degildir.ben tersini yaparak SENIN GIBI LES KARGALARINA LE$ ATARAK ADALETIN GEREGINI YAPMAYA CALISIYORUm.Hadi simdi alcak provokatör yürü..The Host

Zitat:
Küfür ve hakaretten başka birşeye inanmıyorsun,bence sende gizli ateistsin,küfür ettiğin zamana bir bak...
Ey vaybee duyun yobazları,ne kutlu doğum haftası kaldı ne kandil....
Kin
Nefret ve düşmanlık yapmaktan,insanlara hakaret etmekten başka bir amaçları yok bunların...
Bu adam namı diğer,devşirme Türkoğlutürk adlı kişidir...
Fake nickler kurup,küfür üstüne küfür yazar...
O pis ağzıyla insanlıktanda bahsedip,insanlığı kirletir....
Alt 24.04.2017, 16:27
___OZAN___

Standard Devşirme;

Zitat:
Dogrudur Türk oglu Türküm..Senin gibi kimligini saklayan kiripto kiro ermen bozuntusu degilim..Kargaya ot, koyuna les vermek adalet degildir.ben tersini yaparak SENIN GIBI LES KARGALARINA LE$ ATARAK ADALETIN GEREGINI YAPMAYA CALISIYORUm.Hadi simdi alcak provokatör yürü..The Host
Genel olarak devşirme ve asimile olanlar,o milliyetin saf kanından gelenlerden daha ırkçı,daha şoven olurlar.Çünkü kendilerini kabul ettirme güdüsü ile hareket ederler.
Aşağılık olmaları bir yana,aşağılık pisikozu ile yaşar ve kraldan çok kralcı olurlar.
Sosyo-ekonomik yapıları Küçük burjuvanın sağ kesimini temsil eder.Bu sınıf hep zenginlik ve büyüklük hayali kurar ve öyle yaşar.Fakat karakter özelliği ne olursa olsun,salatalık kimin elindeyse,tuz koşturmaya önce onlar koşarlar.Kaypak özelliklerinden dolayı,dün dündür,kandırıldık,aldatıldık yalanlarına en çok sarılan cinstendirler.Buradan anlaşıldığı gibi bu zatı muhteremler,kendilerine toplum içerisinde bir yer edinmek için,her yol mubahtır felsefesi olan Makyavelist anlayışa sarılırlar.
Sözde dincidir,en kutsal günlerde bile sıradan insanların ağzına almaya korktuğu,haşa dediği günlerde bile,iğrenç yüzlerini göstermekten asla çekinmezler.
İşte şu yukarda görmüş olduğunuz,bir hastalığın yayılmış halidir,bunların önderleri ne ki kendileri ne olsun.....

Geändert von ___OZAN___ (24.04.2017 um 20:25 Uhr).
Alt 25.04.2017, 01:19
Erfahrener Benutzer

Standard

Ne demisler "herkes yediginden ikram edermis..Sonradan görme ezik kiripto kiro birkac kitap okumakla, bilgelik tasliyor...Ben senin gibi sürüngenlere birsey isbat etmeye mecbur degilim...Aylardir onune attiklari birkac kemik ugruna burda pkk propagandasi yaptin, ücün birini alinca simdide falciliga basladin.Yoldaslarin doguda faredeliklerine gizlenirken sen burda bizim vergilerimizle gecinip bize kimlik bicmeye cabaliyorsun.zavali paramanyak.senin gibi a sosyal capulcular realda karsima gecince agam öpeyim diye buklum buklum bir hal oluyorlar...yapacak birsey yok, seni fazla muhatap aldimi saniyorsun:-), halbuki senin zihinsel ezikligini analiz ederek ne mal oldugunu gözlemleyerek The Host deyip noktaladim..istedin kadar havla birilerine yalakalik ederek ilgi görecegini saniyorsun..halbuki bu eziklikle behbat bir ruh hali yasadigin asikrdir

Zitat:
Genel olarak devşirme ve asimile olanlar,o milliyetin saf kanından gelenlerden daha ırkçı,daha şoven olurlar.Çünkü kendilerini kabul ettirme güdüsü ile hareket ederler.
Aşağılık olmaları bir yana,aşağılık pisikozu ile yaşar ve kraldan çok kralcı olurlar.
Sosyo-ekonomik yapıları Küçük burjuvanın sağ kesimini temsil eder.Bu sınıf hep zenginlik ve büyüklük hayali kurar ve öyle yaşar.Fakat karakter özelliği ne olursa olsun,salatalık kimin elindeyse,tuz koşturmaya önce onlar koşarlar.Kaypak özelliklerinden dolayı,dün dündür,kandırıldık,aldatıldık yalanlarına en çok sarılan cinstendirler.Buradan anlaşıldığı gibi bu zatı muhteremler,kendilerine toplum içerisinde bir yer edinmek için,her yol mubahtır felsefesi olan Makyavelist anlayışa sarılırlar.
Sözde dincidir,en kutsal günlerde bile sıradan insanların ağzına almaya korktuğu,haşa dediği günlerde bile,iğrenç yüzlerini göstermekten asla çekinmezler.
İşte şu yukarda görmüş olduğunuz,bir hastalığın yayılmış halidir,bunların önderleri ne ki kendileri ne olsun.....

Geändert von YigitAdam (25.04.2017 um 01:22 Uhr).
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche