Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 04.06.2013, 15:06
_Sleeper_

Standard

http://www.youtube.com/watch?v=aFdW8oyOyg4
Alt 04.06.2013, 15:11
the_last_time

Standard

Zitat:
Zitat von _Sleeper_ Beitrag anzeigen
muhtesem bir yourm...
Alt 04.06.2013, 16:26
the_last_time

Standard

“Koyun sürüsü (!) uyanınca” EMIN CÖLASAN

Sevgili okuyucularım, olaylar Taksim’deki Gezi Parkı için başladı, eyvallah! Sonra giderek büyüdü… Çünkü Tayyip vesairenin “Koyun sürüsü” olarak gördüğü toplum bir anda uyandı, silkelendi, üzerindeki o inanılmaz ölü toprağını attı. Türkiye’nin tam 67 ilinde olaylar dün de sürüp gidiyordu. Bizim medyadan izlediklerimiz, olanların binde biri bile değil. Protesto eylemleri her yerde devam ediyor. Sizler sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin merkezlerindeki protestoları -eksik bile olsa- izleme olanağına sahipsiniz. Bir de görünmeyenler var ki, esas hikaye orada! Kentlerde tencere tava tıngırtıları sürüp gidiyor. Eylem zamanı gelince araçlar korna çalmaya başlıyor. Özellikle evlerin ışıklarında yak söndür yapılıyor, semtler göz kırpmaya başlıyor. On binlerce, yüz binlerce insan sokaklarda. Peki bunlar niçin oluyor? Bunları Gezi Parkı ile özdeşleştirmek son derece yanıltıcı. Orası sadece ilk kıvılcımı ateşleyen yer. Olanlar, baskı rejimine ve padişah özentilerine karşı bir milletin uyanışını simgeliyor.

Bugün sokaklardaki büyük kitlelere sorun. Çok iddialı söylüyorum, yüzde 99’u Taksim’deki bu gezi parkının ne olduğunu bilmezdi. Oraya adımını atmadığı gibi, adını bile ilk kez duymuştu. Örneğin ben adını duymuştum ama oraya hiç girmemiştim. Gezi Parkı protestolarını başlatan insanların ellerine ayaklarına, yüreklerine sağlık. Muhteşem bir iş başardılar, Türkiye’yi ayağa kaldırdılar, “Koyun sürüsünün (!)” uyanmasına ön ayak oldular. Tayyip’lerin mayyiplerin artık oradan söz etmesi, orada neler yapılacağını anlatması, boş yere nefes tüketmektir. Olay artık bellidir: Adam yerine koymayıp tam tersine eşek yerine koydukları Türk Milleti, tepkisini göstermeye başlamıştır. Baskıcı bir tek adam yönetimi… Acımasız bir polis devleti… Meclis, hükümet, yargı, hukuk, iş dünyası ve her şey, adına Tayyip denilen o şahsın emrinde ve hizmetinde…

Evet, olaylardan korktular. 10 yıllık iktidarları döneminde ilk kez ciddi biçimde korkuyorlar. Bu süreç boyunca hep ezip sindirdikleri, hor gördükleri Türk Milleti meydanlara ve sokaklara dökülünce ne yapacaklarını şaşırdılar… Topluma bugüne kadar her gün afra tafra yapanlar, cart curt edenler 180 derece dönüş yaptılar. Üzerlerine haşerat öldürür gibi acımadan, gaddarca gaz sıkan polisler için soruşturma açtıklarını bile ilan ettiler! “Aman sayın vatandaşlarımız, lütfen sağduyulu davranın, sakin olun” demeye başladılar. Tayyip dil döktü: “Vatandaşlarımdan eylemleri bitirmelerini rica ediyorum.” Siz bunların daha önce böyle “Yumuşak ve alttan alan” çağrılar yaptığına, rica ettiğine falan hiç tanık olmuş muydunuz? Korkuyorlar… Devrilmekten ve hesap vermekten korkuyorlar. Başta bir tek adam var. İktidarının, partisinin vesairenin onun yanında esamesi bile okunmaz. Küçük dağları o yaratmıştır! Hiçbir şey bilmez ama bildiğini zanneder. Kulaktan dolma bilgilerle öylesine konuşur, başkalarının yazdığı metinleri önündeki görünmez cam aygıtlardan okuyup toplumu kandırmaya yeltenir. İşi gücü milletin sinir sistemini germek, asabını bozmak, ağzından çıkan nefret söylemleriyle ortalığı istisnasız her gün kızıştırıp bu kargaşadan siyasi rant elde etmeye çalışmaktır.

Adına Tayyip denilen şahsın birkaç gün içerisinde ettiği şu laflara bir bakınız: “Çapulcu…” “Alkolik…” “Onlar meydanlara 100 bin kişi toplarsa, biz bir milyon kişi toplarız…” “Partimize oy veren ve evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var. Onlara aman sakin olun diyoruz…” Ne o, iç savaş mı çıkaracaksın! Böylesine duyarlı bir ortamda bile tehdit ediyor, aba altından sopa gösterip çok tehlikeli oyunlar oynamaya kalkışıyor. Yangına körükle gidip ortalığı tutuşturuyor. Bu gibi tehditler, vıcık vıcık sözler ülkeyi yöneten bir insanın ağzına yakışır mı? Bu şahsın çok bilmişliği (!), iktidar ekibi dahil herkesi küçümseyen ve aşağılayan tavırları ve acımasızlığı, Türkiye’nin önündeki en ciddi sorunlardan biridir. Uzman doktor olmadığım için bilemiyorum ama vatandaş gözüyle izlediğim kadarıyla, ciddi bir tedavi sürecinden geçmesi gerekir.

Evet, “Sokak” bunlara “Yeter artık” dedi… Ve paniklediler… Çünkü kendilerinin böylesine “Dokunulmaz ve ilah” olduğunu zannedenlere, kendilerine böyle dev aynasında görenlere kitleler tavır koymayı başardı. O beğenmedikleri, aşağıladıkları, “Biz ne dersek odur” anlayışıyla baktıkları “Çapulcular (!)” artık sokakta! Cuma ve cumartesi geceleri Ankara’da Kuğulupark önündeki gösterilere vatandaş kimliğimle katıldım. Ortalıkta polis olmadığı için hiçbir olay çıkmadı. Binlerce genç insan hem slogan atıyor, hem de eğleniyordu: “Bir baba hindi heeeey Allah, Tayyip’e bindi heeeey Allah…” “Mustafa Kemal’in askerleriyiz…” “Tayyip papucu yarım, çık dışarıya oynayalım…” Kim dışarı çıkacaktı!.. Üç bin kişilik koruma ordusunun arkasına sığınan Tayyip mi!

Böyle gergin ortamlarda ortaya mutlaka “İyi polis” rolü oynayan birileri de çıkar. Aynen Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü “İlkellik” olarak tanımlayan Abdullah Gül gibi! Sen o partinin içinden geleceksin, Çankaya’da oturduğun sürece önüne gelen her şeye otomatik olarak imzanı atacaksın, Tayyip’in vesairenin attığı her adıma ortak olacaksın, sonra olaylar kızışınca rol yapmaya başlayacaksın: “Polis ölçülü müdahale etmelidir. Orantısız güç kullanılmasın… Yönetenler kaygılara kulak vermelidir. Herkes sakin ve sağduyulu olsun. Herkesin düşüncesi saygıdeğerdir. Demokrasi demek sadece seçim değildir. Bu ülke hepimizindir!..” Günaydın beyefendi günaydın! Şimdiye kadar aklın neredeydi? 2002 yılından beri yapılan hangi işe karşı çıktın da, şimdi ortalık karışınca yol göstermeye kalkışıyorsun? Ayıptır yaaa, komik oluyorsun.

Sevgili okuyucularım, son olaylardan söz ederken yandaş medyanın o yüz kızartıcı, utanç verici durumuna da mutlaka değinmek gerekiyor. Bunların bol kepçe yandaş gazeteleri var. Sabah, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Vatan, Star, Yeni Şafak, Akşam, Zaman… Say sayabildiğin kadar. Bunlar olayları görmezden geldi. Dün bile birinci sayfa manşetlerinin çoğunda Tayyip’in sözleri yer alıyordu. Televizyonların tamamına yakını yandaş: NTV, CNN-Türk, Habertürk, Kanal-D, Show, atv, Fethullahgiller… Bunlar olayları gizleme çabasındaydı. Taksim’de halk bunların canlı yayın araçlarını ters çevirdi. Burada sadece iki kanalı içtenlikle kutlamak gerekiyor: Ulusal Kanal ve Halk TV. İkisi de çok iyi, çok başarılı yayınlar yaptılar ve yapıyorlar. İkisinin de olanakları yetersiz. Arkalarında sermaye gücü, Aydın Doğan, Turgay Ciner, Ferit Şahenk ve AKP döneminde biti kanlanan öteki yandaş patronların parası yok. Çok zor koşullarda görev yapıyorlar. Bu iki kanalı da kutluyorum. Ellerine, yüreklerine sağlık
Alt 04.06.2013, 21:47
Benutzerbild von sevtap05
sevtap05 sevtap05 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
güzel ve dogru konusmus cogu yerde. chpli olsada cünkiii kilicdaroglunun birkac konusmasini takip ettim. ama suda bocalar gibi bir tablo birakti bende.sözlerinin cogunu tekrarlayan, asil konulardan dolasip baska konulara atlayan.
benim icin sadece ve sadece türkiyenin ileri gitmesi halkin hayat kalitesinin yükselmesi ön sirada
Alt 04.06.2013, 22:25
the_last_time

Standard O camide içki içilmedi

Benim bastan beri camide icki icilmedigini savunmustum ve bunu propaganda olarak degerlendirmistim.. Ne yazik ki hakli ciktim..

Gezi Parkı olaylarında eylemcilerin sığındığı camide yaşananlar...

İstanbul Beşiktaş’taki eylemlerde göstericiler Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne sığınmış, cami revire dönmüştü. O caminin müezzini o gece yaşananları anlattı. Aksam.com.tr’den Alaz Kuseyri’ye konuşan müezzin, ‘Polis camiye gaz sıktı’ ve ‘camide içki içildi’ iddialarını yalanladı

İşte o gece yaşananlar:

“Olaylar cuma akşamı başladı. İstiklal’deki kalabalığın 2-3 kat fazlası buradaydı. Camide ibadet yapıyorduk. Cuma ikindiden itibaren insanlar gelmeye başladı. Pazar günü kalabalık ve olaylar o kadar çoğaldı ki pazar günü yatsı namazını kılamadık. Gazdan etkilenen ve yaralanan 16-17 yaşında gençlerle yaşlılar da dahil olmak üzere buraya sığındılar.

İÇKİ İÇİLMEDİ
Burada içki içilmedi. Eylemciler buraya sığındıktan sonra içki içen görselerdi zaten kendileri dışarı atardı. Fakat ben de bazı şeyleri fark edemezdim çünkü 14 yaşında çocuğum ve eşim de yanımdaydı ve can güvenliğimizi de düşünüyordum. Twitter ve Facebookta burada içki içildiğine dair bilgiler çıkınca araştırdık. Bir tane bira kutusu vardı polis kamerasında görünen ezik bir bira kutusuydu.

PAZAR GECESİ VAHİMDİ
Sağlık ekibi burada organizeydi. Onların da hassasiyeti yüksekti kendileri de dahil olmak üzere kimse ayakkabıyla içeriye girmedi. Pazar günü de sağlıkçılar ayakkabısızdı fakat pazar gecesi durum o kadar vahim hale geldi ki camiyi yakacaklar korkusu bende oluştu. Gaz sıkılınca insanlar camiye girip, kapıyı da odunlarla kapattılar. Dışarıda kalan insanlar camiye sığınma amacıyla girmeye çalıştı. Giremeyince de tepkiler büyüdü.

KONUŞUP SAKİNLEŞTİRDİM
Eğer müdahale etmeseydim camiide ikinci Madımak yaşanmasından korktum. Ve arabuluculuk yapmaya başladım. Mikrofonu açıp konuştum ve grubu sakinleştirdim. Sonra polislerle görüşüp grubun müdahale edilmeden, slogan atılmadan, polisi taşlattırmadan camiiden çıkarıp gönderdik. Onlar camiden çıkıp Kabataş’a doğru gittiler.

POLİSİN CAMİYE GAZ SIKTIĞI DOĞRU DEĞİL
Polisin bu esnada camiye gaz sıktığı doğru değil. Dışarıda o kadar çok gaz vardı ki içeriye de sızdı. Ben buradaki insanlara olaylar büyüyünce caminin müezzini olarak tanıttım. Çünkü insanlarda bir imdat çağrısı görüyordum. Özellikle gençlerin birçoğu olayların bu noktaya geleceğini düşünememişti, tahmin etmemişlerdi.

KADERİMLE BAŞ BAŞA KALDIM
Herkes Gezi Parkı’na odaklanınca beni kaderimle başbaşa bıraktılar, 3 gün boyunca buradaki insanlar dışında çocuğum ve eşimle hiçbir yere çıkmadan yoğun gaz baskısı altında kaldık ve hayati tehlike endişesi yaşadık. Polisin girmediği yerde bize ekmek ve su bile gelmedi. Cuma akşamından Pazar gecesine kadar hiçbir şeyimiz yoktu. Pazar gecesi yemek, su, tıbbi malzeme geldi.

ÖĞRENCİLERLE KONUŞTUM, YUMUŞADI
Çoğu lise üniversite öğrencisi olan gençlerden oluşan gençlerle birlikteydik. Kendimi tanıtıp yardımcı olacağımı söyleyince yumuşama ortamı oldu. Onlara slogan alkış yok burasının Allah’ın evi olduğunu söyleyince yumuşadı insanlar. Artık Twitter, Facebook sosyal medya ortamlarında karşılıklı atışmalardan vazgeçilsin. Burada bir olay yaşandı ve bitti.

MÜHİM OLAN İNSAN HAYATIDIR
Mühim olan insan hayatıdır, burada ölüm olmadı sevindirici olan budur. Çünkü insan önemlidir. Bir insanın hayatı kaç bin ağaca bedeldir. Ağacı dikersin ama insanları geri getiremezsin. Temennimiz Allah bu ülkeye, insanlarımıza bir daha böyle bir şey yaşatmasın. Şahsıma yönelik bir tepki yok. Gelse de önemli değil. Takdir, teşekkür beklemiyorum. Eleştiri gelse de durum ortada. Polisin, basının, STK’ların, cemaatin olmadığı bir ortamda ancak bu kadar başarabildim yalnız başıma. Şimdi hasar tespiti yaptık ve ilgili kurumlarla halledeceğiz.

Geändert von the_last_time (04.06.2013 um 22:34 Uhr).
Alt 04.06.2013, 23:44
nietzsche

Beitrag that's nationalistic bullshit...

Zitat:
...was für ein seelenloses Gefassel, das so sehr an Natiionalsozialistisches Propaganda erinnert..

...Faschismus pur, wiedermal in einem seiner so vielseitigen Facetten...

fUcK-faScism-nIetzSche
Alt 04.06.2013, 23:56
the_last_time

Standard

Zitat:
Zitat von nietzsche Beitrag anzeigen
...was für ein seelenloses Gefassel, das so sehr an Natiionalsozialistisches Propaganda erinnert..

...Faschismus pur, wiedermal in einem seiner so vielseitigen Facetten...

fUcK-faScism-nIetzSche
Anscheinend kennst du dich weder mit Nationalsozialismus noch mit Faschismus aus. Doch eigne dir erst mal profundes Wissen darüber an, bevor du hier statements ohne Sinn und Verstand machst..
Alt 05.06.2013, 09:22
Cakabeyy

Standard

https://www.facebook.com/photo.php?f...e=1&permPage=1
Alt 05.06.2013, 09:25
Cakabeyy

Standard

TÜRK POLİSİ

https://www.facebook.com/photo.php?f...e=1&permPage=1

BİZ, MİSAFİR KALDIĞI ODANIN DUVARINDA
KUR'ÂN-I KERİM ASILI OLDUĞU İÇİN
SABAHA KADAR AYAKTA BEKLEYEN
OSMAN GAZİ'NİN TORUNUYUZ.(!)
Alt 05.06.2013, 12:15
BosphorusTaurus

Standard

Zitat:
Zitat von Cakabeyy Beitrag anzeigen
Bosphorustaurus,

bu devrimci arkadaslar her seyi senden benden iyi bilirler.

Akpyi cözmüsler, bizi sorsan sana neler anlatirlar neler. amma kendilerine bakmazlar
Cünkü mükemmeller, kötülük ile hic alakalari olmaz.

Türkiyeyi cok severler, Mustafa Kemal Pasamizin dogum tarihini biliyorlar.

Cok rahatlar, hayatin tadini cikarmayi severler. psikolojileri hic bozulmaz. Türkiyeye hic zarar gelmeyecegini garanti edebiliyorlar. düsün Dünyada hic bir Millet Ülkesine,'' Biz bir sey yapmasakta, yan gelip yatsakda Ülkemiz en iyi ülkedir, bir sey olmaz '' demezler ama devrimciler, Akp düsmanilari der.
dedim ya, cok rahatlar ve kendilerini daima iyi hissederler..

daha fazla anlatmama gerek var mi?
Bazi sol gorusluler var, onlar gayet makul konusur. Ama cogu anarsizmi, artistligi bir meziyet kabul ediyorlar. Cogunun dogru duzgun isi gucu bile yok. Alanlardaki 20 yas altindaki cocuklar bunun en onemli kaniti.

Daha lisedeyken 16 yasindaki cocuk komunist bir dergiyi getirip sinifta dagitiyordu, bu kadar beyni yikanmis. Simdi ne isle mesgul diye soracak olursan? Surunuyorlar. 5 parasiz, egitimsiz.

Bunlar orayi burayi yikmayi delikanlilik saniyor, saldirip kacan tipler, saldirip kacarken yakalanip saglam bir sekilde dayagi yiyince mazlum edebiyati yapiyorlar.

Bana sorarsan polis bunlari DOVMEMELI, yakalayip sessizce gozaltina almalilar, sonra cezalari neyse onu hapiste gecirmeliler, sebep olduklari maddi zarar odetilmelidir. Bak bakalim bu herif hapisten ciktiktan sonra bir daha o olaylara karisiyor mu. Ama ne diyorum? Bizim adalet ve polis sistemimiz cok toleransli. Boyle cezalar verilmiyor. Amerika'da bilgisayarindan bir cihatci siteye merakindan girmis olan adama 10 yil ceza veriliyor. Hicbir gosteriye karismamis olmasina ragmen, kimseye zarar vermemis, patlayici bulundurmamis olmasina ragmen, sirf tehdit olarak gordukleri icin.

Dun isci sendikalari bir bildiri yayimladi ve taleplerinden biri de suydu:

* TUM gozaltindakiler kayitsiz sartsiz serbest birakilmali, cezalandirilmamali.

Yani bu ne demek? Milyonlarca dolar zarar vermis, 300'den fazla arac yakmis adamlar serbest birakilsin, tutuklanmasin. Her tarafindan hukuksuzluk akan bir talep. Ve bunu, isci sendikalari istiyor. Vahamet burada.

Gecenlerde borsa sert dusus yasadi, bu embesillerin ekonomiden iktisattan anladiklari yok. 2002 krizini bile hatirlamiyorlar, borsanin dususu, gecelik faiz ve dolain artisi. Bunlar hep ulkeye kaybettiren seyler. Ama elitistlerin umrunda mi? MAŞA gibi kullanilmaktan gozleri kor olmus.

Dikkatini cekti mi? Butun dunya, kendi yabanci kaynaklarina guvenerek Turkiye'ye uyarida bulunuyor, Allah'in Bulgaristan'i bile TR'ye ayar cekme cabasinda. BM ''yakindan izliyoruz'' diyor. Hepsi Turkiye'ye cokme pesinde. Ve bunlarin MAŞAlari da protestocular. Bunu anlamak icin uzman olmaya gerek yok.

O kadar anti-amerikan kesilenler İzmir'deki ve Incirlik'teki usleri neden protesto etmiyor? Bu anti-amerikan komunistler, simdi abd'den yardim istiyor. Boyle bir samimiyetsizlik.

Protestolar olmali mi? Elbette olmali. Protestolar ve muhalefet her zaman olmali ki iktidar partiler hizaya gelsin, yanlis yapmasinlar. Ama burada yapilanlarin %80'i terorizm, vandalizm. Ve makul protestocular da bunlardan kendini ayri tutmuyor, uyarmiyor. Suca ortak oluyorlar.

Zitat:
Zitat von the_last_time Beitrag anzeigen
Benim derdim AKP ile degil, AKP'nin iyi yaptigi seylerin dogru oldugunu da söylerim. Ama Erdogan'nin konusmlarini dinleyince bir baskbakana yakismayan cümleler, küfürler, hakaretler ve ilimden bilimden uzak ifadeler görüyorum.

Ben CHP'ye sirf Atatürk'ün kurdugu parti oldugu icin yatkinim yoksa, CHP'de de elestirdigim bir cok konu var. Kendine yakin gördügü bir partiyi elestiren birisi elbette ki görüslerini fazla desteklemedigi bir siyasi olusumu da elestirme hakkina sahiptir.
Bosphorus kardes, ben Almanya'da okudum orada herkese, kendi fikirini üretmeyi ögretirler. ezberlemekle, ezberceyle olmaz..
Sana acik söylüyorum, CHP Kemal Kilicdaroglu'na bes numara büyük geliyor, ya Muharrem Ince, ya da Mustafa Sarigül genel baskan olmasi lazim..

O cami olayi öyle ya da böyle provokasyondur. Biz milletce, dinli ya dinsiz dine ve dindarlara saygili bir insaniz..
Bunu yapanlar toplumun her kesimini icine alan bir protestoyu parcalamak icin yapmistir bence.. Cünkü camilere öyle gelisi güzel girilmez.. Bahcivani vardir, kapicisi vardir.. Birak icinde icmeyi 100 kenarinda icmezler..

Bu olaylar hic ortaya cikmazdi, eger Polis, Almanlarin degimi ile topla sercelere ates etmeseydi..

Bende Türkiye'de ic huzursuluk istemiyorum, faturasi cok agir olur. Insan cani kaybindan tut, ekominik külliyen zarara ve Türkiyenin imajina kadar..
Ama böylesi de olmaz.. Hele su an hic istemiyorum. Ama baskanda keyfi kararlar alamaz..Isine gelmeyen insanlri kücümseyemez...

her önüne geleni terrörist ilan edemez bu basbakan...

http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/bel...-aciliyor.html
Cami olayi provokasyon degil. Gelisiguzel girildi, yaralilari orada tedavi etmek icin. Bunu inkar eden hicbir kaynak yok. Sol goruslu gazeteler bile bunu yazdi, kabul etti. Bahcevani filan yok, imamin izniyel yuzlerce kisi birkac camiyi doldurdu. Hep su cami insaatina karsi cikanlar.

Polisin kullandigi materyaller: GOZ YASARTICI GAZ ve TAZYIKLI SU. Bunlar avrupa'da yok mu? Babasi var. İspanya, yunanistan, fransa... polis yerlerde surukleyip jopladi. Occupy Wall Street'te biber gazini 10 cm mesafeden ogrencilerin yuzune siktilar.

Basbakanin dili dobra, Obama da oyle. Kesin ve net konusuyor. Bazi yerlerde doneklikleri var. Ama neden 90 derece dondugunu de dusununce anlayabiliyorsun.

Ornek:
1. ''NATO'nun Libya'da ne isi var?'' demisti. Birkac ay sonra:
2. ''NATO Libya'da guvenligi saglamalidir'' dedi.

Herkes ''basbakan donek'' vs. diye konusurken, olayin derinine bakarsan. Kendi alanimi cok ilgilendirdigi icin iyi biliyorum.

Libya'da on milyarlarca dolarlik insaat yapiyor Turk muteahhitlik sirketleri. 1500'u muhendis 20 000 tane Turk calisiyordu Libya'da. Bizden baska cok is yapan yabanci sirket yoktu orada. Ayrica Kaddafi, dunya Kibris Savasi'nda TR'ye ambargo uygularken Libya uslerini Turk ucaklarina acti, gemiyle TR'ye yardimda bulundu.

Ilk demeci Kaddafi'nin isyanlari bastirmada basarili oldugu zamanlardi, o zamanlar dogal olarak NATO mudahalesine karsi cikildi.

2. demecini de Kaddafi Libya'da kaybetmeye baslayinca verdi. Cunku Kaddafi kaybettiginde, sen halen Kaddafi'yi destekliyorsan, onun yerini alacak yonetim sana Libya'da INSAAT isi vermez. O milyarlarca dolarlik zarardan olursun. Erdogan bunu dusunerek, savasin gidisine gore, TR icin kararini degistirdi. Bunu kimse pek bilmiyor. Yoksa tamamen Kaddafi'yi destekliyordu, tum TR milleti gibi.

Bugun ABD'nin usakligini yapiyor mu? Evet bazen yapiyor. Ama dikkatini cektiyse Turkiye savas helikopteri, tank, askeri malzeme uretiyor artik. Hatta otomobil ve ucak yapimi projelerini de dusunuyorlar Turk sirketlerle gorusuyorlar.

Eskiden TR ne zaman otomobil, ucak uretmek istese basta ABD olmak uzere AB ulkeleri TR'yi bundan vazgecirdi, aksi takdirde TR pazarini kaybedeceklerdi. Ve TR, bati ulkelerinin araba, ucak (boeing-airbus) sattigi ulkelere otomobil ve TR ucagi satma tehlikesiyle korktu. Geldi'ler TR'de Renault, Ford fabrikalari actilar. TR'yi kendi projelerinden vazgecirdiler.

Ne zaman TR kendi malini uretirse ve bunlari ihraca baslarsa (ki silah ihracati su an TR tarihinde rekor duzeyde), o zaman abd'ye ve ab ulkelerine, tabir-i caizse daha rahat ''posta'' koyabilecek. Simdiden basladilar bile.

Tabi Koc gibi yahudi sermayeli sirketler Turkiye'nin buyumesini istemiyor. TR bakanlari Koc'a TR mali otomobil yapalim, tesvik verecegiz vb. deseler de Koc bunu kabul etmedi.

Kisacasi, TR'nin buyumesi bazi Turkleri bile rahatsiz ediyor.
Antwort