Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Lifestyle

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 20.10.2011, 15:53
Benutzerbild von Der_Levantiner
Der_Levantiner Der_Levantiner ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Simdi biraz acik Türkce konusuyorum. Önceden bir söz vardi. Kadin vardir döööört, birisi ziddiri zorrt, birisi b..mun küregi birisi de yikik evin diregi.. Ben simdi böyle acik ve ne t ifade etmek istemiyorum, biraz daha nazik ve kibarca durumu ifade ediyim.. Türkiye'de ki modernlik anlayisi benim canima tak etti. Insanlar her tarafina tiksindirici bir sekilde dövme yapmayla modern olmaz. Saclarini sariya boyamayla modern olmaz. Hele kelime hazinesi yoksun birisi r'yi ayni Almanlar gibi konusmayla da modern olunmaz. Modernlik bir szenaryo degil yasam bicimidir. Kitap okumayan bir millet modern olamaz. Ayni rahmetli Baris Manco'nun dedigi gibi "Kapa kurpa kapaga itibar etme dostum, ici bos tencerenin bu dünyada yeri yok" Ici bos tencere demek bir yerde de ac kalmak demek. Maggi ist nicht immer eine gute Idee. Vallah kadin dedigin yemek yapmasini bilmeli. Yemegin salcalisi kadinin kalcalisi bu kadar basit. Kadinin kalcalisi ve salcali yemek yapabileni de önemli. Örnegin gecen sefer mumbar dolmasi yemeye gitmistim. O kadarini beklemiyorum, ama manti, sarma, yaprak dolmasi, tavuk ve et yahnisi, patlican kebab vesaire olmadan olmaz derim...

Geändert von Der_Levantiner (20.10.2011 um 15:55 Uhr).
Alt 20.10.2011, 16:36
Yetismeister

Standard

Yemek yemeyi sevmek güzel, fakat insanin bogazi basina bela olmamali! Panige gerek yok bu dünya da yemeden yasayan bir canli yoksa eger herkes bir sekilde karnini doyurmanin yolunu bulur ve bulmak zorundadir.
Alt 20.10.2011, 16:56
xAurumx

Standard

Zevklere bu kadar cok önem vermek günah degilmi? Sürekli dinden bahsedenler gelmis burda zevklerinin ön planda oldugunu bize sergiliyor.
Eskiden peygamberler, yada insanlar agactan bir meyveyle doyuyorlarmis. Cok yemek insanin aklini tembel yapar.
Alt 20.10.2011, 18:41
21esma21

Standard

19 tes Jahrhundert:

Wer nicht kochen kann, der kriegt auch keinen Mann.

21 tes Jahrhundert:

Na aber Hallo!

Wer nicht kochen kann, der kriegt auch keine Frau!
iste okadar!!!
Alt 21.10.2011, 11:21
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von xAurumx Beitrag anzeigen
Zevklere bu kadar cok önem vermek günah degilmi? Sürekli dinden bahsedenler gelmis burda zevklerinin ön planda oldugunu bize sergiliyor.
Eskiden peygamberler, yada insanlar agactan bir meyveyle doyuyorlarmis. Cok yemek insanin aklini tembel yapar.
Ben Kur'an müminiyim, ama bu demek degil ki dünyadan elimi etegimi cektim. Allah-u Teala Celle Cellahuhu asiri düsünen insani sevmez orta yolu sever. Ama simdi din konusuna giripte yemek konusundan saptirmak istemiyorum.

Can bogazdan gelir Aurum hanim. Ben pekala da yemek yapmasini biliyorum. Babam askerde asciymisti ama bu farkli bir sey. Örnegin benim eski hayat arkadasim hastalanmisti, her cesit yemegi ben yapmistim. Her cesit dedigimde melemen, mantar közlemesi, patlican patlatmasi, salatalar ve tavada pisen et türleri ile yemekler. Ama bir sey var bunu asla unutmayin YUVAYI DI$I KU$ YAPAR
Alt 21.10.2011, 11:26
xAurumx

Standard

Zitat:
Zitat von Der_Levantiner Beitrag anzeigen
Ben Kur'an müminiyim, ama bu demek degil ki dünyadan elimi etegimi cektim. Allah-u Teala Celle Cellahuhu asiri düsünen insani sevmez orta yolu sever. Ama simdi din konusuna giripte yemek konusundan saptirmak istemiyorum.

Can bogazdan gelir Aurum hanim. Ben pekala da yemek yapmasini biliyorum. Babam askerde asciymisti ama bu farkli bir sey. Örnegin benim eski hayat arkadasim hastalanmisti, her cesit yemegi ben yapmistim. Her cesit dedigimde melemen, mantar közlemesi, patlican patlatmasi, salatalar ve tavada pisen et türleri ile yemekler. Ama bir sey var bunu asla unutmayin YUVAYI DI$I KU$ YAPAR
O zaman simdi niye yapmiyorsun? Tembellikde günah. Bu kadar yemege önem vermek, orta yolu geciyor. Hele bazilari, kisiliginin karekterini bile 2. pilana atiyorlar. Bu orta yol degil, tam asiri derece nefsine düskün insanlar. Zaten türk erkeklerin cogu yedigine dikkat etmiyorlar, ne varsa abur cubur yiyip sonra sisip kaliyorlar.
Alt 21.10.2011, 11:33
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von xAurumx Beitrag anzeigen
O zaman simdi niye yapmiyorsun? Tembellikde günah. Bu kadar yemege önem vermek, orta yolu geciyor. Hele bazilari, kisiliginin karekterini bile 2. pilana atiyorlar. Bu orta yol degil, tam asiri derece nefsine düskün insanlar. Zaten türk erkeklerin cogu yedigine dikkat etmiyorlar, ne varsa abur cubur yiyip sonra sisip kaliyorlar.
Ben öbür Türk erkek türündenim. Asik Veysel üstad bir zamanlar demisti ki, agizina girenden korkma agizindan cikandan kork demisti. Sisip misip kaldigimda yok Allah'a sükür metabolizmami iyi calistiriyorum. Tembellik iyi bir sey degil. Büyüklerim bana her zaman iki sey ögretmisti. Insan oglu besikten mezara kadar calisir. Bir lokma yutmadan önce o lokmayi cignemek zorundasin. O da bir istir. Sen isten degil is senden korksun derlerdi. Bu sözleri bende torunlarima iletecegim cünkü evrensel bir anlayis iceriyor manasinda. Ama aksama güzel bir özel soslu lahana dolmasi ve köy tarhansi (dene tarhana gider) köy tarhanasi bilirmisin sen?
Alt 28.10.2011, 15:27
Yetismeister

Standard

Ya kizlar birakin erkeklerin böyle dayilandigina bu konuda. Asik olduklari zaman önlerine ne koyarsan yerler. :-) Asik olmadiklari zamanda böyle bol dötten atip tutarlar.
Alt 28.10.2011, 18:39
xAurumx

Reden

Wenn ich an Romeo und Julia denke... konnte Julia gut kochen?
Alt 28.10.2011, 19:33
meagain

Standard

wieder einmal ein völlig überbewertetes thema.
früher hatten frauen kaum rechte, wurden von klein auf dazu erzogen, später einmal eine gute hausfrau und mutter zu werden.
mütter werden wir immernoch, aber falls man es noch nicht mitbekommen hat, erlernen wir auch einen beruf und gehen arbeiten. warum sollte ich so gut kochen können wie meine oma, wenn ich andere ziele hatte, und mich das kochen nicht interessiert hat??
jetzt, da ich kinder habe, eigne ich es mir an, gebe mir stets mühe...es gelingt nicht immer, aber egal
es gibt viele männer, die noch bei den eltern leben (oder wieder) weil sie den haushalt nicht geregelt kriegen. das ist total unselbstständig und von daher unmännlich meiner meinung nach. hauptsache den tasfirin erkek geben....hehe...lächerlich ist das ganze. mehr fällt mir dazu nicht ein...
Antwort