Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 04.02.2014, 09:41
itirafimdir

Standard "Tesettürlü erkek" aranıyor!

TESETTÜR ÖNCE erkeklere farzdır: Nur suresi'nde önce "mümin erkeklere", sonra "mümin kadınlara" hitap edilir.

Sûrenin 30. ayeti, "Mümin erkeklere söyle..." diye başlar, 31. ayeti ise "mümin kadınlara söyle..." diye başlar. Erkeklerin tesettürü ile kadınların tesettürü arasında bir ayetlik öncelik farkı var demek ki...

Tesettür önce bakışla ilgilenir, bakılan şeyle değil: Nûr suresinde "mümin erkeklere de mümin kadınlara da öncelikle "bakışlarını haramdan kısma"ları söylenir.

"Mü'min erkeklere söyle: gözlerini sakınsınlar..." "Mümin kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar..."

Tesettür sadece başını örtmek değildir: Nûr suresinde başörtüsü sorumluluğu olmayan erkeklere de, başörtüsü sorumluluğu olan kadınlara da "ırzlarını korumaları" söylenir ki, ırzı korumak başı açık erkeklere de başı kapalı kadınlara da farzdır, başını kapatmış olsa da kadınlar ırzını korumuyor olabilir, başını ört(e)mese de kadınlar ırzını koruyor olabilir. Başının açıklığı dert edilmeyen bir erkek de "ırzını korumayarak" tesettürsüzlük yapabilir.

Tesettür önce iman etmektir: Nûr sûresinde "iman eden" erkeklere ve "iman eden" kadınlara tesettür emredilir.

Örtmek anlamına gelen "tesettür", görmesini Allah'ın görmesine açık, sözünü Allah'ın işitmesine açık, niyetini Allah'ın bilmesine açık bilmektir ki bilinçli bir kapalılığı besler.

Yine örtmek anlamına gelen "küfür" de, kendini Allah'tan gizlediğini sanmaktır ki sorumsuz bir açık saçıklığı doğurur.

[Senai Demirci]
Alt 21.03.2015, 18:12
Benutzerbild von Salixalba
Salixalba Salixalba ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Aynen öyle. Erkeklerde biraz olsun mütevazi giyinmelerinde fayda görüyorum! Kimi beyler var; gögsünü acip killari ortaya yaymis. Kimi erkek; biri sagda, diyeride solda tasiyor. Göz hali, insan bakiyo. Itici bu görünümü ve kiyafeti ruha tecavüz.
Alt 22.03.2015, 11:12
Benutzerbild von SevtapTuran
SevtapTuran SevtapTuran ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Salixalba Beitrag anzeigen
Erkeklerde biraz olsun mütevazi giyinmelerinde fayda görüyorum! Kimi beyler var; gögsünü acip killari ortaya yaymis. Kimi erkek; biri sagda, diyeride solda tasiyor. Göz hali, insan bakiyo. Itici bu görünümü ve kiyafeti ruha tecavüz.
Temiz giyinsinler ve fazladan et göstermesinler yeter. Iyice sarilmayada gerek yok.

Bilhassa turistik bölgelerde cogunlukla ingiliz turistlerde rastladigim görüntü: erkekler cogu üstü ciplak, kadinlardada El kadar kumas. Cogu asiri kilolu, günesten yengec Gibi kizarmis, terler akan Bir vüdudu görmek zorundamiyim? Böyle Bir grup tekne turu yaparken geldi karsima oturdu. Vücudlar tamamen obezite, her taraf dögme, Piercing , bakarken midem bulandi. Tekne olduguna Bir yerede gidemedim. Sadece saclarini kapatip suratlarina 1 Kilo boya sürenleride igrenc buluyorum. Bir SAC haric her tarafini ortaya segileyen.
Alt 22.03.2015, 12:00
NurBanu

Daumen hoch

Zitat:
Zitat von irfanbarutcu Beitrag anzeigen
tesettürü Allah tüm hanım kardeşlerimize nasip etsin inş.
aminnnnnnnn
Alt 23.03.2015, 16:59
feyzade

Standard

Zitat:
Zitat von irfanbarutcu Beitrag anzeigen
tesettürü Allah tüm hanım kardeşlerimize nasip etsin inş.
tesettür kalpte baslar, kalpte biter.
sadece bayanlar tesettürlü degildir. ayni sekilde bir erkekde tesettürlü olmasi gerek.. bu erkegin basini örtemsi gerektigi anlama gelmez. anliyan anlar, anlamak istemiyene de aciklama zaten fayda etmez.
Alt 23.03.2015, 17:03
feyzade

Standard

Zitat:
Zitat von SevtapTuran Beitrag anzeigen
Temiz giyinsinler ve fazladan et göstermesinler yeter. Iyice sarilmayada gerek yok.

Bilhassa turistik bölgelerde cogunlukla ingiliz turistlerde rastladigim görüntü: erkekler cogu üstü ciplak, kadinlardada El kadar kumas. Cogu asiri kilolu, günesten yengec Gibi kizarmis, terler akan Bir vüdudu görmek zorundamiyim? Böyle Bir grup tekne turu yaparken geldi karsima oturdu. Vücudlar tamamen obezite, her taraf dögme, Piercing , bakarken midem bulandi. Tekne olduguna Bir yerede gidemedim. Sadece saclarini kapatip suratlarina 1 Kilo boya sürenleride igrenc buluyorum. Bir SAC haric her tarafini ortaya segileyen.
hayir görmeye mecbur degilsin. ayni sekilde o turistik bölgelerede gitmeye mecbur degilsin. gitmezsen görmezsinde. öyle yerlerde öyle insanlarin olmasi cok dogal. sende öyle olmiyan yerlere git. neden sürekli baska insanlari kiniyorsunuz? neden sürekli karsinizdaki insanda kusur anliyorsunuz anlamis degilim. bir domuza camurda bulanma diyebilir misin? diyemezsin. ayni sekilde, dünya bakisi bu tür insanlarada, cok cirkinsin senin böyle gezmen beni rahatsiz ediyor diyemezsin. madem rahatsiz oluyorsun, sende gitme. adi üzerinde turistik bölge. turistler geziyor orda. turist olduklari icinde, evde yapamadiklarini orda yapiyorlar.
Alt 23.03.2015, 23:21
Benutzerbild von SevtapTuran
SevtapTuran SevtapTuran ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Off yine

Zitat:
Zitat von feyzade Beitrag anzeigen
hayir görmeye mecbur degilsin. ayni sekilde o turistik bölgelerede gitmeye mecbur degilsin. gitmezsen görmezsinde. öyle yerlerde öyle insanlarin olmasi cok dogal. sende öyle olmiyan yerlere git. neden sürekli baska insanlari kiniyorsunuz? neden sürekli karsinizdaki insanda kusur anliyorsunuz anlamis degilim. bir domuza camurda bulanma diyebilir misin? diyemezsin. ayni sekilde, dünya bakisi bu tür insanlarada, cok cirkinsin senin böyle gezmen beni rahatsiz ediyor diyemezsin. madem rahatsiz oluyorsun, sende gitme. adi üzerinde turistik bölge. turistler geziyor orda. turist olduklari icinde, evde yapamadiklarini orda yapiyorlar.
O turistik yerlerle gitmeye mecburum!

O gittigim yerler atalarimin canini feda edip bizim icin kazandigi topraklar!

Benim dedem ve yedi kardesi canini adadi bu topraklara, elin ingilizi vs gelsinde caninin istedigi Gibi tatil yaparken bizimde onlar var diye uzaklasmamiz icin degil!

Bir taraftan alman hatunlar sikayetci "türkler" laf atiyor diye, öbür taraftanda dikkat cekmek icin coluk cocuk demeden gögüslerini acip plaja seriliyorlar.

Insan gittigi yere biraz saygi gösterir. Misafire gittigin yerde sende ayaklarini masanin üzerine uzatmiyorsun.

En kötüsüde bu avrupanin görgüsüz kismini bizimkilerin örnek aydin avrupali yerine koymasi.

Parali turistler cogunlukla ispanya ve yunanistani maalesef tercih ediyor.

Sen turistlerin oldugu yere gitmeye bilirsin. Ama ben Türkiyemizin her kösesini ondan bundan cekindigim icin gezmemezlik asla yapmayacagim.

Geändert von SevtapTuran (23.03.2015 um 23:23 Uhr).
Alt 24.03.2015, 09:09
feyzade

Standard

Zitat:
Zitat von SevtapTuran Beitrag anzeigen
O turistik yerlerle gitmeye mecburum!

O gittigim yerler atalarimin canini feda edip bizim icin kazandigi topraklar!

Benim dedem ve yedi kardesi canini adadi bu topraklara, elin ingilizi vs gelsinde caninin istedigi Gibi tatil yaparken bizimde onlar var diye uzaklasmamiz icin degil!

Bir taraftan alman hatunlar sikayetci "türkler" laf atiyor diye, öbür taraftanda dikkat cekmek icin coluk cocuk demeden gögüslerini acip plaja seriliyorlar.

Insan gittigi yere biraz saygi gösterir. Misafire gittigin yerde sende ayaklarini masanin üzerine uzatmiyorsun.

En kötüsüde bu avrupanin görgüsüz kismini bizimkilerin örnek aydin avrupali yerine koymasi.

Parali turistler cogunlukla ispanya ve yunanistani maalesef tercih ediyor.

Sen turistlerin oldugu yere gitmeye bilirsin. Ama ben Türkiyemizin her kösesini ondan bundan cekindigim icin gezmemezlik asla yapmayacagim.
hic sorun yok, sende sezon disi gidersin, o zaman bunca turistlerle karsilasmazsin. ille o yerlere görmeye mecbur oldugundan gidiyorsan, mesela baharda gidersin, veyahut kisin. kisin kimse o tarif ettigin sekilde gezmez. gördügün gibi herseyin bir cözümü var.
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche