Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 24.02.2009, 10:22
fos

Beitrag Batidan---Doguya

Recai Tas / "Öglene kadar" Gazetesi Yazari - 12.10.1963 - 01.07.2005 arasi
Reportaj ve yazi dizilerinden alintidir. (* tercüme- Deniz-Klaus Schmidts)

01 ------------------------------------------------------------------------------------

ÖHA-RT/Avrupayi esir alan issizlik ve fakirlikten kacan bircok yabanci uyruklu insan 2 yildir
ülkemizin himayesi altinda is bulmak icin hergün kapikulede uzun kuyruklar olusturmaktadir.
Ülkemizin 2'ci dünya savasindan ve sonraki Kore harbinden geriye kalan insan acigini, is pazarini avrupalilara acmasindan bu yana, gelen birmilyonuncu yabanci uyruklu misafir-iscimizile yapilan röportaji Kapikulede yagmur altinda Erwin Müllerle yaptik. Gazetemizin tarafindan kendisine hediye edilen 'Bisan' marka bisiklet ve yarim kilo cifte kavrulmus fistikli lokumu verirken gözyaslarini tutamayan Müllerle söylesimiz söyle devam etti:

-Recai Tas: Bay Maller Türkiyeye hosgeldiniz!
-Erwin Müller: hosbulduk 'merhaba'..hediyeler icin cok tesekkür ederim. danke danke..
-Recai Tas:kendinizi nasil hisediyorsunuz bay Millur?
-Erwin Müller: yolculuk iyi gecti.Yorgunuz, ama gelecegimi garanti altina aldigim icin cok mutluyum.
-Recai Tas:Sayin Müllar, evet 2.ci dünya harbinden sonra , memleketiniz cidden cok zor durumda, biraz anlatin.
-Erwin Müller: Evet Hitler almanyasindan sonra, belimizi dogrultamadik.Issislik, gelir
-dagilimindaki adaletsizlik, reformlarin islemeyisi kitlik.Ama simdi türkiyede isci olarak bulunmaktan cok
ama cok mutluyum. Yarin demirdöküm fabrikasinda maden nakliyesindeki isime baslayacagim icin cok mutluyum
-Recai Tas:Ne kadar kalacaginizi biliyormusunuz ?
-Erwin Müller: en gec 3 yil icerisinde tekrar Rhein kenarindaki kasabamiza dönüp, yine cocuklarimin ve esimin yaninda olmayi istiyorum.Zaten isimiz agir ve pis, yanlis anlamayin, ama en fazla 3 yil kalir giderim.Ailemei büyklerime teslim ettim. Bir evim olsun, bir de ufak bir arabam..bu yeter bana.Yolda bulgaristan ve yugoslavyadan onlari özledigimi yazdigim mektuplar yazdim.
Recai Tas:Peki bay müller, simdi nerede kalacaksiniz?
Erwin Müller: fabrikmizin bize ayarladigi, misafirhanelerde kalacagim.7 arkadasiz ayni odada ve hepimiz Ren bölgesindeniz. Ayrica kendi yemegimizi filan kendimiz pisirecegiz. Misafirhane sahibi, arka bahcede hayvan kesmemize izin vermemis gerci, ama biz bir caresini bulacagiz. Ama bize araba garajini ufak bir ibadethane acmamiz icin izin verdiler. Allah hükümetinizden razi olsun, almanyada hicbir sigortam yok, aylardir et yemedik.
Recai Tas:Tekrar hosgeldiniz.."willkommen sie"
Erwin Müller: ..danke-chok-teshäkur ederhim
-

Sizlere bir sonraki bölümde Erwin Müller ve calisma arkadaslarinin kaldigi ve kendilerinin "Haym" olarak adlandirdiklari Demirdökümün Narlideredeki misafirhanesinden gelismeleri aktaracagiz.
Alt 24.02.2009, 10:42
babaeskili

Lächeln var bu makalede bi acayiplik..

hocam, eminmisin, bu erwin abi harbiden türkiyeye calismayami geliyor? ciddisin yani, bu bir espri degil dimi?
Alt 24.02.2009, 12:44
fos

Beitrag BAtidan---Doguya 2

02.. -----------------------------------------------------------------------------------

ÖHA-RT/Demirdöküm-Narlidere Misafirhanesi - 17.12.1963

Iki ay evvel birmilyonuncu isci ile yaptigimiz söyleside, sizlere Erwin Möllerden bahsemistik. Bugün de kendisiyle ve diger is arkadaslariyla kaldigi misafirhanede bulusup ilk izlenimlerini aktariyorum.

RT: evet bay Möller, 2 aydir buradasiniz, nasilsiniz?
EW:cok 'täshäkür' biz iyiyiz.Isimiz iyi, kaldigimiz yer sicak.Paramiz ayni gün yatiyor.Türkler cok misafirperverler. Gerci kendi aramizda dün pazar sabahi bir tatsizlik yasadik.O kadar, gerisi ufak tefek seyler.
RT:nasil yani catisma mi yasadiniz ?
EW:evet katolikler ve evangelistler arasinda kavga ettik. Sonra ama Ramazan Mannesman bey geldi, bize firca cekti. "Ibadethane istediniz de vermedik mi?" dedi. Simdi iki tane ayri girisimiz var. Berlinden de papazimiz gelecekmis.Diyanetin izniyle.
KK:Äh benim adim Klaus Kinki, ben sporcuyum ayni zamanda, arkadaslarla takim kurduk. Heimatsport e.V. haftaya Narlidere Sporting Clubla macimiz var bunu da yazin lütfen.
RT:Hmm cok iyi yazariz bayim. Peki siz bay Mert Sert, siz buranin ascisi olarak neler anlatabilirsiniz?
MS:efenim, bu isciler, kendi sucuklarini getirmisler, hertarafi kokutuyorlar.Gece mutfaga girip, vürüstyen kaynatiyorlar. Istedikleri eti ve yemegi bulup getiriyoruz, yine de balkonda hayvan kesimine karsi koyamiyoz, bulutwurst istiyorlar.Anlamadigimiz yemekler soruyorlar.Ugrasiyoz yani. Hem banyocu memili Ahmet misal banyolardan cok sikeyetci, her taraf kil ve bira sisesi icerisindeymis.Yesil sabunu begenmiyorlarmis.
RT:Sagolun sef, peki baska ne sorunlariniz var Bay Mühler?
EW:efendim kendimize tercüman bulamiyoruz, türkceyi ögrenecek vaktimiz yok, günde 11 saat calisiyoruz.Yorgunuz yani, hem mesela gazeteyi sadece otogardan alabiliyoruz, Berlin radyosunun saatleri cok gec, dinleyemiyoruz.Havalelerimiz cok gec gidiyor. Ayrica hollandali iscilerle ayni katta kalamayiz.Komsu da olsak olmaz.Iatlyanlar da geceleri cok gaz cikartiyorlar, duvarlar cok ince. Hem ayrica...yok yok
RT:söyleyin cekinmeyin.
EW:efendim, genclerden bir iki tanesi, bayan personelle konustugu icin, Haym sefinden azar isitmisler. Cocuklar sanki hemen evlenmek istemislercesine.Halbuki, eslerini ve cocukalrini özlemisler.Aile birlesimi gelecekmis ama, onu bekliyoruz
RT:Peki siz de ailenizi getirtecekmsiiniz?
EW:efenim ev yemeklerini, hanimi cocuklari özledim,onlar da gelsin, noolur yani, hepimize yetecek kadar is, ve ev var. en gec 1968de tekrar Neu-Windbachtaki köyümüze döneceyik.65 - dönerim dediydim ama, hele hanim da bir gelsin o da görsün buralari.Cocuklar da.
-

Sonraki bölümde, Erwin Müler'in 1968te dönüp dönmedigini görecegiz.
Alt 02.05.2009, 13:30
fos

Standard Batidan--Doguya 3

03.. ----------------------------------------------------------------------------------
Son olarak 01.07.2005 te yayinlanan reportajdan bazi alintilar.Sosyal bir tat bir doku..
--

RT:..Evet bay Möller, en son bundan 42 yil evvel sizinle görüsmüstük.Gerci 1968-de bir reportayimiz olacakti..ama sizi unuttuk, gelemedik. Herkesin isi gücü vardi. Simdi nasilsiniz?

EW:..Sayin Tas,hosgeldiniz.Evet aradan bunca zaman gecti, neler oldu , neler olmadi.Size küs degilim, biz de misafirligimizi bilip ..zamaninda dönebilridik..ama dönmedik.1-2-4 yil derken kirk yol oldu!!...Insanoglu doymak bilmiyor.Gel gelelim ki cocuklari büyüttük, belimizi cürütttük, gözlerimizdeki isik söndü, dislerimiz Japon mali yapma.
hehe..Ama Allah Türk hükümetinden razi olsun, zamaninda bize is imkani tanidi, ve buraya geldik, isci olarak ekmek paramizi kazandik.Cocuklarimizi büyüttük.Ev, arsa, kat,at, ve bazilarimiz yat aldilar.

RT:..Emekliliginizi neden almanyada, kendi vataninizda yasamiyorsunuz peki?
EW..Valla simdi söyle, evde zaten ARD, ZDF ve ReTeLe var, canak taktik bundan ohoo..20 yil evvel, cocuklar süper almanca konusuyorlar, yazmalari biraz zor ama, hehe ben de yazamam ki, Almanyda ilkokuldan sonra terk,,zatem savas girdi araya..ne okumasi yazmasi.Ama ben mesela Beethoveni bilirim, kazma kürek kullanirim, cocuklar bir tek _Sido_yu biliyor ve herseyin süpermaketten geldigini saniyor. Sorunuza döneyim uzattim..dedigim gibi, zaten alistigimiz doktorumuz, postacimiz, trafik kurallari ve buranin bürokrasisi, konu komsu, kilisedeki cemaatimiz,..yasam kalitesi>havalar süper<, ayrica cocuklarimiz burayi sevdi burayi biliyorlar, almanyada yapamiyorlar.., ara sira pantürklerle sorun yasasalar da, yine de okuldaki arkadaslari,carsidaki aylak aylak gezmeleri felan, bunlari anavatanda yapayacaklarindan korkuyorlar.Hanim da>ben Almanyaya gitmem, oradaki yaslilarimiza bir de bu yastan sonra hizmet mi edem erwin!?<diyor.

RT:..Yani bu gibi dünyevi sorunlardan dolayi mi, dönmüyorsunuz! Allah allah, peki yaptirdiginiz evler, arsalariniz ne olacak?Icinizdeki vatan tutkusu?
EW..Sayin Tas,anavatan tutkusu..kuru bir hevestir, baska ne konumuz va ki? Futbol, TV, Ibadet. Maas zamaninda yatsin baska ne isteyeli nbu yastan sonra. Hayallerimiz cok farkliydi geldigimizde,geriye sadece maddiyata dayali bir kültürsüz--karma kültür --kaldi. Cocuklar, almanyaya yilda 4 haftadan fazla tahammül edemiyorlar.Nordsee-sahilinde belki biraz eglenseler de, ne oradaki evi, ne de arsalari istiyorlar.Akrabalarim var, onlar sahip cikiyorlar..gerci biraz abartiyorlar..biz "cicekleri sulayin" dedik, onlar dogrudan 12 yildir evde oturuyorlar...Amaan naapalim, emn ufak oglani da evlendirdik mi, isimiz biter bu dünyada. Herseyin basi saglik..ahh ahh..haa hanim nooldu kahveler?

RT..filtre kahve mi? heheh vaybee...(..)

EW..evet 40 yildir burada da olsak, bazi alsikanliklarimiz degismez.Kendi marketlerimiz , kasabimiz, kneipe-miz imbissimiz,yogurdumuz bile var.Alman marketinden.."bizim alman" hemen asagida..sagda.Caya alisamadik, peynirine de, kendi kasar peynirimizi unutamadik.Ekmek desen yine öyle, ama sizin Pideleri kendi kültürümüze adapte ettik.Dönerin sosunu da biz meshur ettik..

RT..Peki bundan sonra hayattan ne bekliyorsunuz sayin Möller?

EW..Valla reportajci kardesim, ben yasadim, calsitim kazandim.Cocuklarima iyi bir gelecek olsun diye, vatanimizda ev yaptirdim.Buradan artik ne zaman gidecegimizi keni adima söyleyebilrim

RT.. yaa aa ne zaman dönüs`?

EW..cenazemi ucakla geri götürdükleri zaman. Ödemesini de yaptim.Hesey hazir.Cocuklara kalsa ,beni burada yakip küllerimi göle atarlar.Ne kültür kaldi, ne saygi ..allah belalarini versin

RT..ama ama durun sakin olun!

EW..olmayacagim"kükrer"..Biri devamli Murat arabasiyla aksama kadar gezer durur,,calismaz, öteki kiz zaten...evden hanim hanimcik cikar, kösede mini-sini giyer, üzerine tank-top gecirir..saclar o bicim boyali.Makyaj küpü gibi de gezer durur. Okul, ders, egitim istegi, mesleki gelecek..bunlar hep sifir! Öteki..kiliseden cikmiyor, papaz kesildi basimiz, öteki oglan gecen yerli bir kizla geldi eve-. Kattiyen karsiyim!!!!Bu yastan sonra türkce mi ögrenecegiz..Yok kardesim..ben ölünce bitecek bu hikaye!
RT..Bay Möller sakin olun

EW..Ne sakini be kardesim! Ben 40 yildir bu ülkede yasiyorum, adimi hala ögrenemediniz benim adim MÜller!!!bunu da yaz! MÜLLERR! MÜLLLERRRR...

RT..aman..adam bayildi..cabuk ilkyardimi arayin!..
--
Bay Erwin Müller gecirdigi kalp krizine yenik düsüp, Lufthansa ile Ankaradan 02.07.2005 te,
Metal bir tabutun icerisinde, anavatanindaki köyünde topraga gömülmek üzere, ucagin kargo kapisindan ülkeyi ve bu hikayeyi terk etmistir.

Son
Alt 11.05.2009, 10:01
fos

Standard

Asagidaki senaryoyu filmlestirmek icin bize 45 Milyon € lazim.(25i avans) yatirim yapmak isteyenler, lütfen seldomseen@fos.cy adresine mail ile basvurmalari rica olunur.
Alt 26.08.2009, 09:29
fos

Standard

10.- gönderen arkadas, cok sagol. Neyse, geriye 44 milyon..küsür kaldi..
Alt 26.08.2009, 10:04
babaeskili

Standard

benden 20 eyro çali$ir..
Alt 26.08.2009, 10:38
fos

Standard

Iste Baba bu sensin Eyvallah! bu reverse angle - absürd hikaye cekilirse, jenerikte
en basta seni yazcam.
Holgerdan da bekliyom en az bir 20 kaat. Ayrica kasting yapacaz.Cekimleri türklerin cok oldugu bir bölgede yapcaz, henüz bulamadik öyle bir yer, ariyoz..
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche