Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 06.03.2013, 20:25
Cakabeyy

Standard Kadından çalışıp para kazanması beklenmeli mi?

Hayat, rolleri dağıtmış. Allah iş bölümü yapmış. Erkek doğum yapamadığı gibi, kadından da çalışıp para kazanması beklenemez.
Evini geçindiremeyecek erkek, evlenmese daha iyi. Çünkü sonuçları kötü olur.
Kadın hem evde hem işte çalışacak. Olur mu böyle şey.
Kadının huyu ne kadar iyi olursa olsun, aşırı yorgunluk insanı isyana götürür. İslamiyet diyor ki, tutumlu olun. Geliriniz giderinize denk olsun.
Böyle yaparsanız kadınlar çalışmak zorunda kalmaz. İsrafa dağ dayanmaz. İsraf yüzünden gelir, gideri karşılamıyor. Bu şartlar içinde çalışan kadın, huzurlu değil huzursuzdur. Kadın çalışacaksa, onları daha iyi şartlarda nasıl çalıştırabiliriz? Bunu düşünmek lazım.

Hekimoglu Ismail
Alt 07.03.2013, 16:25
Benutzerbild von Billy73
Billy73 Billy73 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

checker, du liebst die stadt wortülsen auch wie deinem schreiben entnehme...
Alt 08.03.2013, 15:01
OnMyOwn

Standard

Erkek ailesini gecindirecek sorumlulugu üstlenmeli. Kadina calismayi yasaklamamali ama illa ki calisacaksin da dememeli. Yani bu secimi Kadina birakmali. Calisacak olan´da o, evde is yapacak olan da o. Cocuk olunca zaten en ay bir yil calisamaz Anne.

Su da varki calisan kadinlar duble yoruluyorlar. Disarida is, evde ev isi. Erkekler sadece disarida calisiyorlar. Eve gelince kadin kostur kostur yemek yapsin birde kocasi icin. Erkek iceride dinlenirken, kadin disaridan gelip birde yemek hazirliyor. Modern evliliklerde koca da bu haksizligi görüp karisina yardim ediyor. Hayat müsterektir felsefesini benimsemis olanlarda güzel yürüyor ama türklerde yine de nadir. Darisi tüm türk ciftlerin basina diyelim.

Geändert von OnMyOwn (08.03.2013 um 15:03 Uhr).
Alt 08.03.2013, 17:28
Benutzerbild von Herrlichkeit
Herrlichkeit Herrlichkeit ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Cakabeyy Beitrag anzeigen
Hayat, rolleri dağıtmış. Allah iş bölümü yapmış. Erkek doğum yapamadığı gibi, kadından da çalışıp para kazanması beklenemez.
Evini geçindiremeyecek erkek, evlenmese daha iyi. Çünkü sonuçları kötü olur.
Kadın hem evde hem işte çalışacak. Olur mu böyle şey.
Kadının huyu ne kadar iyi olursa olsun, aşırı yorgunluk insanı isyana götürür. İslamiyet diyor ki, tutumlu olun. Geliriniz giderinize denk olsun.
Böyle yaparsanız kadınlar çalışmak zorunda kalmaz. İsrafa dağ dayanmaz. İsraf yüzünden gelir, gideri karşılamıyor. Bu şartlar içinde çalışan kadın, huzurlu değil huzursuzdur. Kadın çalışacaksa, onları daha iyi şartlarda nasıl çalıştırabiliriz? Bunu düşünmek lazım.

Hekimoglu Ismail
kapitalizmin oyunu...

zaten coluk cocuk sahibi olmak isteyen kadin secim yapmak zorundadir.
cocuk yapmak sadece dogurmakla bitmiyor.

ilk yillarinda yabanciya birakip ise gitmekmi veya kendi ellerinle büyütmek mi?
erken yasta ana okuluna verip yabancinin yaninda hayati ögrenmesini mi senden ögrenmesini mi?
okul caginda eve geldiginde hem sicak yemek hem bir sevkatli anne bulmasini mi veya bos ve soguk eve gelmesini mi istersin?
genclik caginda derdi oldugunda konusabilecek paylasabilecek birinin herdaim evde oldugunu bilmesi mi veya aksam eve geldiginde stresli gün gecirmis ve dinlemek istemeyen bir anne mi istersin?

erkekler is hayatinda basarili olmak zorunda ve ailesini rahat bir hayat saglamasi gerekiyor.
kadinlar ise yuvanin yuva olmasini ve cocuklara sefkatini göstermek zorunda.

ama her konuda oldugu gibi herkes hürdür. biz bu sekilde yasadikca daha mutlu, basarili ve huzurlu hayat sürdürürken, buna ters bakan kemalistler ayni hayatina devam etsin.
Alt 08.03.2013, 18:48
Benutzerbild von Billy73
Erfahrener Benutzer

Standard

hassi lässt du deine kinder hauch hartgerecht von ninjas erziehen. ich finde auch dass das cool ist. man weiss allerdings nie wer sich drunter befindet. turkisch ninjaaaaa
Alt 08.03.2013, 21:19
Cakabeyy

Standard

Zitat:
Zitat von OnMyOwn Beitrag anzeigen
Erkek ailesini gecindirecek sorumlulugu üstlenmeli. Kadina calismayi yasaklamamali ama illa ki calisacaksin da dememeli. Yani bu secimi Kadina birakmali. Calisacak olan´da o, evde is yapacak olan da o. Cocuk olunca zaten en ay bir yil calisamaz Anne.

Su da varki calisan kadinlar duble yoruluyorlar. Disarida is, evde ev isi. Erkekler sadece disarida calisiyorlar. Eve gelince kadin kostur kostur yemek yapsin birde kocasi icin. Erkek iceride dinlenirken, kadin disaridan gelip birde yemek hazirliyor. Modern evliliklerde koca da bu haksizligi görüp karisina yardim ediyor. Hayat müsterektir felsefesini benimsemis olanlarda güzel yürüyor ama türklerde yine de nadir. Darisi tüm türk ciftlerin basina diyelim.
Ben dinimize kafayi takmis cok adam gördüm, cogu eve gidince ne yapacaksin diye sorunca? yatip uyuyacagim diyor...gündüz yatacagina göre, yemegi o yapmayacak demektir...ama o felsefeyi Islamiyet'in önüye koymayida ihmal etmezler...
Zenginlerin coguna bakin, evde kari kocadan birisi calismasada evde hizmetciler var...demek ki Hizmetci olmasa bunlarin sonu kötü olur...

Baska bir örnek, mesela gayrimüslim yabancilar restorantdaki yemekleri begenirler onu anliyorum normaldir ama mesela Türklerin evinde bir yemek yedikleri zaman, anlatip dururlar cok güzel yemekler yapiyorsunuz diye. demek ki esleriyle beraber yemek yapan almanlarda, genel olarak avrupalilarda, yemegi basit yapip özen göstermeden yemek yapma var...yoksa, bizim siradan gördügümüz yemekleri neden bu kadar methedsinler?

Temizlikte de ayni, cogu yabanciya sorun Türklerin evi temiz derler, bize normal gelen onlara temiz geliyor, demek ki onlar ev temizliginide bastan savip, kirli bir evde yasam sürdürüyorlar...

Evin kirliligini, alelada basit tadi olmayan, belkide kirli elle yapilmis yemegi sorun etmeyenlerin zaten pek sorunuda olmaz...
Biz onlarin yedikleri yemeklere katlanabilirmiyiz? kirli bir eve katlanabilirmiyiz? hayir derseniz, bize uymaz derseniz, o zaman onlarin anlattigi medeniyet de bize uymamali..

Ama nedense o tür felsefeleri, Islamiyetin önüne gecirmeye calisiyorlar ve basariyorlarda...insanimiz onlarin söylediklerini daha cok ciddiye aliyorlar...

Geändert von Cakabeyy (08.03.2013 um 21:28 Uhr).
Alt 09.03.2013, 14:30
OnMyOwn

Standard

Zitat:
Zitat von Cakabeyy Beitrag anzeigen
Ben dinimize kafayi takmis cok adam gördüm, cogu eve gidince ne yapacaksin diye sorunca? yatip uyuyacagim diyor...gündüz yatacagina göre, yemegi o yapmayacak demektir...ama o felsefeyi Islamiyet'in önüye koymayida ihmal etmezler...
Zenginlerin coguna bakin, evde kari kocadan birisi calismasada evde hizmetciler var...demek ki Hizmetci olmasa bunlarin sonu kötü olur...

Baska bir örnek, mesela gayrimüslim yabancilar restorantdaki yemekleri begenirler onu anliyorum normaldir ama mesela Türklerin evinde bir yemek yedikleri zaman, anlatip dururlar cok güzel yemekler yapiyorsunuz diye. demek ki esleriyle beraber yemek yapan almanlarda, genel olarak avrupalilarda, yemegi basit yapip özen göstermeden yemek yapma var...yoksa, bizim siradan gördügümüz yemekleri neden bu kadar methedsinler?

Temizlikte de ayni, cogu yabanciya sorun Türklerin evi temiz derler, bize normal gelen onlara temiz geliyor, demek ki onlar ev temizliginide bastan savip, kirli bir evde yasam sürdürüyorlar...

Evin kirliligini, alelada basit tadi olmayan, belkide kirli elle yapilmis yemegi sorun etmeyenlerin zaten pek sorunuda olmaz...
Biz onlarin yedikleri yemeklere katlanabilirmiyiz? kirli bir eve katlanabilirmiyiz? hayir derseniz, bize uymaz derseniz, o zaman onlarin anlattigi medeniyet de bize uymamali..

Ama nedense o tür felsefeleri, Islamiyetin önüne gecirmeye calisiyorlar ve basariyorlarda...insanimiz onlarin söylediklerini daha cok ciddiye aliyorlar...
Evet bende cok gördüm dinimize kafayi takanlari. Asiri dinciler cok kafaya takiyorlar mesela. :-) Digerleri icin hersey normal geleneklere göre yürüyor.

Hizmetci olmasa kötü olur diye birsey yok. Adamlar zenginse calisiyorsa kendi hayatlarini hafifletmek icin yardimci tutuyorlar. Burda kötü olan hicbisey yok. Temizlige suna buna harcaycaklari vakti kendilerine harciyorlar, birlikte biseyler yapiyorlar. Ne güzel, keske bizimde böyle imkanimiz olsa. Hayati kolaylastiracak imkanlar varsa neden kullanilmasin?

Almanlarda kari koca yardimlassalar bile onlarda bizdeki gibi bir yemek kültürü yok maalesef. Bizim gibi cok vakit harcamiyorlar yemek yapmak icin. Hizli olsun karinlari doysun yeter. Sonra tabii türklerin evinde ya da baska biryerde görmemis gibi yiyorlar. -) Hic yemek secen alman görmedim. Die sind in der Hinsicht nicht so verwöhnt wie wir.

Evlerinin kirli olduguna katilmiyorum. Öyleside vardir böyleside. Bizim türk kadinlarinin hepside 30 yillik evli olduklari halde cok cesit cesit yemek yapmayi filan bilmiyorlar. Eskiden bende öyle saniyordum, herkes cok temizdir herkes asci gibi yemek yapar. Büyüdkce anladimki gözümüzde abarttigimiz gibi degil herkes. Yani biz en temiziyiz almanlarin evi kirli vs. Yok öyle bir masal.

Tüm bunlarin islamiyetle alakasi ne onu cözemedim. Biraz relax olsan Cakabey? Cok belli bir cercevede görüyorsun herseyi gibime geliyor.
Alt 09.03.2013, 14:58
Benutzerbild von Herrlichkeit
Herrlichkeit Herrlichkeit ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

ben dini konulari forumlarda tartisma taraftari degilim.

dünyevi konulari tartisalim ama dini real ortamlarda tartismak daha saglikli olacaktir.

bakin bu konular cok hassas konular. birileri cikip sünnilige saldiriyor, baskalari cikip alevilige saldiriyor, bir baskalarida tüm dinlere saldiriyor. onun icin dini bu konularda fazla karistirmadan sohbet edelim.

gelelim konumuza.

basarisiz erkekler niye basarili kadinlar pesinde dolasir?
ve bu basirili kadindan reddedildiginde niye benim zaten cok daha güzeli var ve saka yapmistim demek ihtiyaci duyar?
Alt 09.03.2013, 15:08
Benutzerbild von Billy73
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Herrlichkeit Beitrag anzeigen
ben dini konulari forumlarda tartisma taraftari degilim.

dünyevi konulari tartisalim ama dini real ortamlarda tartismak daha saglikli olacaktir.

bakin bu konular cok hassas konular. birileri cikip sünnilige saldiriyor, baskalari cikip alevilige saldiriyor, bir baskalarida tüm dinlere saldiriyor. onun icin dini bu konularda fazla karistirmadan sohbet edelim.

gelelim konumuza.

basarisiz erkekler niye basarili kadinlar pesinde dolasir?
ve bu basirili kadindan reddedildiginde niye benim zaten cok daha güzeli var ve saka yapmistim demek ihtiyaci duyar?

ich stelle mir auch immer diese rhetorischen fragen beim spaziergang in wortülsen
Alt 09.03.2013, 15:24
Cakabeyy

Standard

Bana o felsefeleri üstün gösterenler dinci degildi, akillari yerindeydi ama söyledikleri ile yaptiklari birbirlerine uymuyor...mesela adam Müslümanlari elestiriyor, hep eslerine is yaptiriyor diyor ama kendisi eve gidince uyuyor, demek ki esine yemek yaptiriyor....
yada hic yemek denilecek bir sey yemiyor...e sen basit bir yemek yiyorsan, Müslümanlari neden yemek meselesiyle vuruyorsun???

O felsefeyi hizmetci sayesinde yürütüyorlar ama bizim standart yasayan insanimiz hizmetci tutmuyor onu kastediyorum (yoksa milletin hizmetci tutmasindan rahatsiz degilim)..ama hizmetci tutmayan insanimiz o felsefeyi daha cok önemsiyorlar....yani olaya gercekci bakmiyorlar, öyle yargiliyorlar...bunun neresi dogru?

Yemek, temizlik konularini ben bizzat Almanlardan duyuyorum, demek ki bunlar yemege zaman ayirmadan acele yapiyor, ev temizliginede önem vermiyorlar, evleri genelde kirli diye düsünüyorum...
bizim insanimiz ise onlarin felsefesini begeniyor. ama avrupalilar gibi bunlara önem vermeden yasasalar, begenmeleri icin bir sebep kalacak mi?
Hem yemege zaman ayirip güzel yemekler yapip, temizlige zaman ayirip, evi hep temiz tutup sonrada isyan etmeye gerek yok..
bu felsefeyi anlatanlar, bizim gibi zaman ayirarak yapsaydi, onlarda büyük ihtimal Sadece kadin yapacakti veya kavga edeceklerdi ben sadece bunu söylemeye calisiyorum, bu tür konularda gercekci olmamiz mühim..

Islamiyetle alakasi yok mu?
islamiyet herseyi kaplamis, mesela bugün ilim'in cok faydali oldugu yeni mi bulundu, 200 yil önce mi bulundu, hayir bu Islamiyet'in yayilmaya basladiginda ögrenildi...

Günümüzde cogumuz Peygamber'e cahil diyenlere bir sey demedik, O zaman herseyi kaplamis Islamiyeti konusanlara neden bir seyler deyip susturmaya calisiyoruz??
Antwort