Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 14.05.2014, 23:31
Benutzerbild von guel_
guel_ guel_ ist offline
Neuer Benutzer

Standard

Islam kurallarina göre mi yoksa Hristiyan aleminde mi Kadin daha özgür, serbest, rahat ve hür yasiyor?

Hristiyanlarin toplumsal kurallari, medeniyet anlayisi, cagdas ve modern yasam tarzi dogru ve akil isidir - ileri görüslü, dünyaya bakis acisi ile örnek teskil edecek kadar mükemmelci, düsünüs bicimi ile müslümanlara yol göstermeleri gerektigi - kilavuz misali - ve hic bikmadan yilmadan bu geri ve alt düzeyde kalmis zihniyetlere adabi muaseret (görgü kurallari) dersinden vazgecmemelerini önerecegim dememi bekliyorsaniz eger, yaniliyorsunuz.

Müslümanligi ilk firsatta haris ve tutkulu sekilde bu denli sig görüslerle, son derece yüzeysel algilamayla, islam kurallarina aykiri, katiyen alakasi olmayan görüntülerle süsleyerek (burka ve poligami..!), her halükarda gercegi yansitmayan bir girisimdir. Kadinlarla ilgili bazi rivayetlerin zayif oldugu ve uyduruk yasam tarzindan ibaret oldugu da asikardir. Bundan da süphe yoktur. Bu tür malzemeleri, özellikle art niyetli insanlarin böyle resimleri bulup kullanmasi, arastirmadan kim-neden-hangi sebeplerden dolayi- din ile yakindan uzaktan ilgisi olmayan uygulamalari her zaman bulacak ve sergileyecektir, ne yazik ki. Indirgeme cabalarina bas vuran, demagoji yapanlara ancak gülüyorum ben.
Kolay ve basit yollara basvuruyorlar. Apaciktir maksatlari. Her toplumun ayri bir yasam tarzi oldugunu bildikleri halde, sirf bazilari kendilerine ait din anlayisinin arkasina sigindiklari, suistimal ettikleri, yalan yanlis degerlendirme yapip islam kurallarini carpitmalarini, böyle din karsitlari firsat kollayip akbaba gibi o konudan beslenerek, kendilerini kanitlarcasina boy gösterme cabalari ne kadar inandirici oluyor bunu bir düsünedursunlar.

Peki hic sordunuz mu Avrupa ülkelerinde neden kadina karsi siddet uygulaniyor, aile facialari yasaniyor?
Almanya da su son dönemlerde kadin ticaretinin sayisinin arttigini neden bahsetmiyorsunuz?
Kadin pazarlamacilarin legal hale gelmesi, ekseriyetle devletin büyük spor organizasyonlari evrensel seks ve insan ticareti endüstrileri icin miknatis gibi hale gelmesi, bu sektörün sayisinin artmasi, devletin kadinlari köle gibi kullanmalarina razi olmasi, onlarin üzerinden ticaret yapip kar payini düsünmesi, sonuc olarak sömürmesi ve bu emelleri icin kadinlari kullanmalarina ne demeli? Bunlar kabul edilebilir mi?

Buyurun bu arastirmaya (EU-Studie) bir göz atin. Almanya da bu sektördeki artisi görün. Cagdas ülkelerde kadinin degerini, kadin olmanin zorluklarini göz önüne getirin.

http://daserste.ndr.de/panorama/aktu...tution131.html

Hayata dair benim görüsüm, felsefem hep bu dogrultuda olmustur: Hangi hayat cizgisinden giderseniz gidin, tek tarafli bakmayin olaylara. Madalyonun iki yüzünü görün, buna az biraz da olsa caba gösterin.

Saygilar.
Gül
Alt 14.05.2014, 23:32
feyzade

Standard

Zitat:
Zitat von guel_ Beitrag anzeigen
Cok dogru ve isabetli yorumlar yapmissin, tebrikler. )
Amac belli zaten, art niyet ile secilmis, eklenmis resimler bunlar
Ve AMIN diyorum.
ALLAH ISLAH etsin ISLAM` a karsi olanlari ve her firsatta yanlis degerlendirenleri!!
Guel yazina karsi söyliyecek birseyim yok.. yanliz seni uyarmak istiyorum.
Uyarmakda yalnis kelime olabilir.. ama söyliyecek baska bir kelime bulamiyorum..
bir sohbette, bende ayni senin sözlerini kullandim:
"Allah islah etsin", beddua ediyorsun dediler..

kirildim gülmekten, ayni zaman agladim..
cahil buna denir. demek istedigim, burda öyle insanlar varki.. Allah yardimcimiz olsun.
Alt 15.05.2014, 11:41
Benutzerbild von 1978salih
1978salih 1978salih ist offline
Erfahrener Benutzer

Ausrufezeichen memnun olduk , sagolunuz !

Gül arkadasin yazilarinda cok ince tespitler gördüm.
sohbetinin kesinlikle burdaki cogu arkadasa fayda verecegini düsünüyorum.

o nedenle kendisine aleni tesekkürlerimi sunuyorum, "hakkin rahmeti ve bereketi üzerine olsun"!

( bu arada sunuda söylemeden gecemeyecegim: GERZEKLIK YAPIP, icinizden, iki AKP li veya RTE sevdalisi birbirini sivazliyor diye yorum getirmesin , benim tarafsiz bir kimligimin oldugunu , burda cogu dürüst arkadas bilir, ama yinede burdaki terbiyesizlige hala alisamadigimdan doylayi, bazi arkadaslarin bu düsüncesini burda ifade etmelerinin lüzumsuz olacagini, önceden belirtmek istedim).

Konu basliginda da ifade ettigim gibi ,ISLAM i anlamak icin, Ilahi dinlerin varliginin gercekligini bilmek, idrak etmek ve iman etmek lazim gelir.

Keza Dinlerin Tarihi vardir ! Dinler de bir den olusmus öyle bosu bosuna dünyada yerini bulmus degerler den ibaret degildir !

Dinler her zaman insanlarin Rablerini bulmasinda isik olmus , Allah cc nin , "kullarim akillarinin zorlandiklarinda beni terk etmesin" diye de aslinda , O GERCEK ILIM SAHIBININ , kullarina yani bizlere lütufettigi SEREFLERDEN sadece birtanesi dir !

Rahman ve Rahim olan Allah yine yüceligini göstermis, insanlarin sapkinliklarinin önüne gecip , kullarinin günah islemesini önlemek icin dinler yolu ile bazi sinirlar cizmis !

Insan Dini anlamak icin önce yaradilis gayesini nedenini ve ilmini anlamasi gerekir !
Insanin Rabbini bilmesi icin ise , önce kendisini bilmesi gerekir !

Kendini dahi ,burda ifade etmek te zorluk cekenlerin , Rabbini bulmasi veya düsünebilmesi, gercekten zor bir durumdur !

Onun icindir ki , burda kimsenin düsmanlik yapmasi gerekmez, zaten birbirinizi anlayamamanizin tek bir nedeni var.

CIKARCILIK !!!

eger burda birisi cikip , bir amac icin YALAN konusursa, bunun tek bir sebebi olabilir, O da CIKAR !!!!

Mesela: Cikarciliktan bir kac örnek = Burda bazi arkadaslar var, acikca mertce aslinda düsüncelerinin sadece bir kac kizla cikmak , eglenmek oldugunu ifade ediyorlar

-> ayni girisimde burdaki kiz arkadaslarda da görüyorum !

--bakiyorlar, aceba kültürlü (eski esi gibi köylü olmayan) ilerici aydin dinle alakasi olmayan gezen tozan , minisine dekoltesine karismayan erkek varmi diye.

ee tabiiiiki var hemde öyle böyle degil !! her dala konan tipler var !!

yani demek istedigim , dinin DÜSMANI ----CIKARCILIK tir !!

insaallah zaman buldukca diger genel düsmanlardan bahsederiz !!

lakin bana öyle geliyor ki aslinda bu platformda konusulacak seyler degil bu konular,
amma ve lakin, bazi huysuzlara da , meydani bos birakmamak gerektiginin düsüncesindeyim !

Bir kücük kivilcimin bile koskoca bir ormani yok edebileceginin farkindayiz.

Lakin biz ormani koruyacak gücte degiliz !

yinede bizim cabamiz, sadece ""insanligimizin geregi"" ,kivilcimin kendisini yakmamasi yönündedir !

selam ve selametle
salih

Geändert von 1978salih (15.05.2014 um 11:45 Uhr).
Alt 17.05.2014, 10:11
Benutzerbild von __CENK__
__CENK__ __CENK__ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Ben hepinize toptan bie cevap vericem yakinda kafaniza takmayin...
Suan nerdeyse savaslarin çoğu islam ülkelerinde ve vahsice yaşanıyor!
Sözde hoşgörü dini olduğunu ilan ettiginiz islamin hiçte öyle olmadığını, tüm dunya görmüş siz hala görmemisiniz...
Bi düşünün ve kendi kendize cevap verin?
Alt 18.05.2014, 22:40
Ask_Sehidi

Standard

Sana az ve öz cevap veriyorum: Islam ile sünniligi bir birine karistirma ve bundan ziyade özdelestirme!
Senin ve diger atheist düsünceye sahip olan insanlar ancak sünnligin sacmaligini ortaya cikariyor. Sana bu konuda Kürt yazar ve düsünür Dr. Edip Yüksel'in, Ihsan Eliacik'in, Yasar Nuri Öztürk'ün kitaplarini öneriyorum.
Zaten aklinda basinda olan imam hatipliler bile sünniligini sacmaligindan dolayi atheist oluyorlar. Ama sünnlik esittir islam degildir!

Zitat:
Zitat von __CENK__ Beitrag anzeigen
Ben hepinize toptan bie cevap vericem yakinda kafaniza takmayin...
Suan nerdeyse savaslarin çoğu islam ülkelerinde ve vahsice yaşanıyor!
Sözde hoşgörü dini olduğunu ilan ettiginiz islamin hiçte öyle olmadığını, tüm dunya görmüş siz hala görmemisiniz...
Bi düşünün ve kendi kendize cevap verin?
Alt 19.05.2014, 11:22
Benutzerbild von __CENK__
__CENK__ __CENK__ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Yorumsuz

http://www.vaybee.de/filestore/pictu...284841_big.jpg
Alt 19.05.2014, 12:06
Caka_Bey

Standard

Zitat:
Zitat von Ask_Sehidi Beitrag anzeigen
Sana az ve öz cevap veriyorum: Islam ile sünniligi bir birine karistirma ve bundan ziyade özdelestirme!
Senin ve diger atheist düsünceye sahip olan insanlar ancak sünnligin sacmaligini ortaya cikariyor. Sana bu konuda Kürt yazar ve düsünür Dr. Edip Yüksel'in, Ihsan Eliacik'in, Yasar Nuri Öztürk'ün kitaplarini öneriyorum.
Zaten aklinda basinda olan imam hatipliler bile sünniligini sacmaligindan dolayi atheist oluyorlar. Ama sünnlik esittir islam degildir!
Senin yaptigin da biraz Hüseyin Nihal Atsizin sözlerine benzedi

Davetiye

Ey Benito Musolini! Ey gayet yüce,
italyanlar başvekili muhterem Düce!
Duydum ki, yelkenleri edip de fora
Gelecekmiş orduların yeşil Bosfora.
Buyursunlar... Bizim için şavaş düğündür;
Din Arab'ın, hukuk sizin, harp Türk'lüğündür.

tanidin mi?
Alt 19.05.2014, 13:39
Ask_Sehidi

Standard

Dogrusu tanimadim ve sözleri de biraz asiriya kaciyor.
Asiri olan hic bir seye meyil vermem ben.

Ben aslinda savaslari sevmem. her savas insanligin yenilgisidir ve galib her zaman seytan gelir. Bilmem anlatabiliyormuyum.
Nihal Atsiz'i taniyorum ama, düsüncelerini dogru bulmuyorum hatta cok radikal ve hasta buluyorum. Irkcilik benim tabiatima aykiridir.
Hz. Ali efendimizim bir sözü var. Bütün insanlar kardestir ya dini itibari ile ya da insanlik itibari ile demisti. Ben bu sözden yola cikarim. Elbette ki biz biz yapan kültürel özelliklerimiz var, ama. Ama iste

Zitat:
Zitat von Caka_Bey Beitrag anzeigen
Senin yaptigin da biraz Hüseyin Nihal Atsizin sözlerine benzedi

Davetiye

Ey Benito Musolini! Ey gayet yüce,
italyanlar başvekili muhterem Düce!
Duydum ki, yelkenleri edip de fora
Gelecekmiş orduların yeşil Bosfora.
Buyursunlar... Bizim için şavaş düğündür;
Din Arab'ın, hukuk sizin, harp Türk'lüğündür.

tanidin mi?
Alt 19.05.2014, 16:31
Caka_Bey

Standard

Zitat:
Zitat von Ask_Sehidi Beitrag anzeigen
Dogrusu tanimadim ve sözleri de biraz asiriya kaciyor.
Asiri olan hic bir seye meyil vermem ben.

Ben aslinda savaslari sevmem. her savas insanligin yenilgisidir ve galib her zaman seytan gelir. Bilmem anlatabiliyormuyum.
Nihal Atsiz'i taniyorum ama, düsüncelerini dogru bulmuyorum hatta cok radikal ve hasta buluyorum. Irkcilik benim tabiatima aykiridir.
Hz. Ali efendimizim bir sözü var. Bütün insanlar kardestir ya dini itibari ile ya da insanlik itibari ile demisti. Ben bu sözden yola cikarim. Elbette ki biz biz yapan kültürel özelliklerimiz var, ama. Ama iste
Yine de bir benzerlik buldugumu düsünüyorum, yazin ile...

Ayrica diger söylediklerinden, bu düsüncelerle yola cikiyorum diye o kadar emin olma, insan genel'de sürekli farkli farkli düsünür bu yüzden de bir türlü tam bir düsünce, fikir oturtamaz...
Alt 19.05.2014, 21:23
Ask_Sehidi

Standard

Cakabey, isin dogrusu seni sogukkanliligindan dolayi tebrik ediyorum. Düsüncelerimiz cogu noktada ayrissa bile bu konuda sana hayran kalmamak elde degil.
Ikincisi su yazdiklarindan hic bir anlam cikaramadim. Bu yazdiklarini neye baglayim?

Zitat:
Zitat von Caka_Bey Beitrag anzeigen
Yine de bir benzerlik buldugumu düsünüyorum, yazin ile...

Ayrica diger söylediklerinden, bu düsüncelerle yola cikiyorum diye o kadar emin olma, insan genel'de sürekli farkli farkli düsünür bu yüzden de bir türlü tam bir düsünce, fikir oturtamaz...
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche