Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 29.11.2012, 15:20
CakaBeyy

Standard

Kabul etmeliyiz ki, cesit cesit Müslümanlik var...mesela ben eskiden Allah'siz Müslümanlik kandirmacasindaydim, cünkü Ömer Baba ile Deli Hikmet'in konusmasini dinleyince ; '' bu adam bende olanlari anlatiyor yahu, ben demek ki kendime ceki düzen vermeliyim '' dedim..tabi o zamanlarda biraz arayis icerisindeydim, kendimde mutlaka yanlislar hissediyor ve beni azarlamiyacak, beni dislamayacak birisinden veya birseylerden bunlari ögrenmek zorundaydim, kendimi zorunlu hissetmistim..iste o zamanlar ilk karsima cikan Ömer Baba oldu..

Allahli Müslümanlik ve Allah'siz Müslümanlik var. bu nasil oluyor derseniz?

Ömer baba ile Deli Hikmet'in arasinda gecen konusma..

Ömer Baba : Hayırdır evladım! Bir top ateş , düştün dükkana ?

Deli Hikmet : Ömer Baba , bir kitap okudum , şok oldum... “ ALLAH’sız Müslümanlık nasıl bir şey.

Ömer Baba : Kitabın içinde anlatmıyor mu bunu ?

Deli Hikmet: Anlatmasına anlatıyor da... Zor iş Ömer Baba insanın devreleri yanıyor.

Ömer Baba : Ne anlatıyor böyle devrelerini yakan?

Deli Hikmet : Diyor ki ; ALLAH ile beraber yaşanmayan Müslümanlık ALLAH’sız Müslümanlık kandırmacasıdır. ALLAH ile iletişim kurdurmayan , ALLAH için sevmeyi öğretmeyen bir Müslümanlık insanı geliştiremez , insanı mutlu edemez.
Müslümanlık bir külfetler paketi değil ; bir ZEVK olmalıdır.Müslümanlık aşk ile yaşanmalıdır. Müslüman dışarıdan bakanı imrendirmelidir. Kişi Müslümanım diyorsa kendisini tanıyanlar baktıkça “Bu ne güzel insan” demelidir.

Ömer Baba : Doğru söze ne denir evladım...

Deli Hikmet : İyi de Baba bu nasıl olacak ?

Ömer Baba : Demiş ya “Aşk ile olacak” diye

Eren Eylül : Ne yani biz şimdi ALLAH’ a aşık olana kadar Müslüman değimliyiz Ömer Baba ?

Ömer Baba : Evladım! Müslümanım diyen herkes Müslümandır. Fakat :

AŞK ile olmayan bir Müslümanlık zordur , eziyettir , ZEVKsizdir dışarıdan bakanı iter. Kimseyi özendirmez. Kimseye “Bu ne güzel insan “ dedirtmez.

Aşk gelene kadar müslüman TAM Müslüman değildir , HAM Müslüman dır. Aşk gelince kişi ALLAH’ın sevdiği ve ALLAH’ı seven kişi olur. ALLAH’lı Müslümanlık budur. ALLAH’lı Müslüman iyiliklerini kendisinden bilmez. İyilik yapmışsa unutur ; kötülük yapmışsa unutmaz. Müslümanlığını ALLAH’tan kendisine gelmiş en büyük hediye kabul eder. Müslümanlığı seçmiş olmasını kendi marifeti saymaz.
ALLAHsız Müslüman ise inadına yaptıklarıyla övünür. İyiliklerini kendi marifeti bilir kötülüklerini başkalarına mal eder. Kabahati zamana ve şartlara atar. Kusurlu Müslümanı da Müslüman olmayanı da hor görür.

Deli Hikmet: İyi ama hadi ben istedim. ALLAH’a aşık olayım dedim. Ama İstemekle nasıl aşık olacağım ki? Mesela ben Gönül’e durup dururken pat diye aşık oldum. Ben istedim diye aşık olmadım. Kendi kendine oldu bitti. Aynı şekilde “ha” diye ALLAH’a nasıl aşık olayım?

Ömer Baba : Hikmetçiğim! Evladım ; sen bir yerlerde dolaşmasaydın Gönül kızımıza nasıl aşık olacaktın? ALLAH’a aşık olmak istersen , aşk oklarının hedefe sıkıldığı yerlerde dolaş. ALLAH’ın yeryüzüne ve göklere çizdiği şahesere gönlünü aç.

Günün doğuşuna bak ... Günün batışına bak... Bulutların yürüyüşünü seyret... Çiçeklerin kokusuyla konuş... Unutma aşk okuyla vurulmak isteyen zırhını çıkarır...

Deli Hikmet : ZIRH nedir Ömer Baba ?

Ömer Baba : ZIRH , Dünya sevgisidir.

Eren Eylül : Ee dünyayı sevmeyecek miyiz?

Ömer Baba : Terk edeceğin bir şeyi seveceğin kadar....

Burada en dikkat cekmek istedigim nokta suydu ; '' ALLAH'siz Müslüman, Kusurlu Müslümanı da Müslüman olmayanı da hor görür. ''
demek ki, kusurlu insanlara kolay sans yok yada hic yok diyorsak , hor görüyorsak biz o zaman ALLAh'siz Müslümanlikta geziniyoruz...benim, bütün bunlari yazmaktan ziyade, asil söylemek istedigim buydu

Son olarak

tabi ALLAH'li Müslümanlik ve ALLAH'siz Müslümanlik var mi? ona isteyen inanir, istemeyen de inanmaz.. Ömer babaninda dedigi gibi ' Müslümanim diyen herkes Müslümandir ' yok sen Müslüman olamazsin demek bize yakismaz..

Geändert von CakaBeyy (29.11.2012 um 15:29 Uhr).