Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 31.03.2013, 17:48
the_last_time

Standard

Bu yazilar okudugumda inan insanlarin bazilar, hatta bir cogu ne kadar da adilesebiliyor. Böylerini cok gördüm.. Hayvan diyesim geliyor ama hayvanlara hakaret etmis olururm. Cünkü hayvanlar da da belirli bir onur ve cizgi vardir..

Koyun beni Hak askina yanayim
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Yolumdan dönüpte inkar mi edeyim
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Osmanli döneminde Yeniceriler Balkanlardan ya da Imperatorlugun baska bölümlerinden yeniceri adayi cocuklari sectikten sonra onlarin Osmanli resmi degimi ile "türklesmesi" icin Bektasi tarikatina mensup ailelere verilirlerdi. Orda yedi yil kalirlardi ve sonra da Yeniceri ocaginda "Yoldas" olmak icin aday olurlardi. Bir keresinde Yunanistan'dayim. Bir Yunan arkadas teyzesinin kizini cagirmisti, simdi Boston'da biooji deniz üzmanligi yapiyordu. Volos'un en güzel tavernasinda onlar "ouerzi" derler oturuyoruz. Sonra o kiz avukat bir arkdasini cagriyiror kiz arkadasi kiz arkadisini cagriyor derken Tek basima On mu onbir mi Yunan kizlarinin karsindayim, Yunan arkadas kafasini tutup salliyor ve kimse anlamasin diye Almanca bana, oh man, so sehr wurde wohl kein Türke, schon gar nicht ein türkischer Mann von Griechinnen willkommen geheisen diyordu.. Gece yarisina kadar balik mezelerini ouzo kadehlerini ve Osmanli tarihini tükettik.. Bir kizin soyadi Gioldasou idi, sonra bana bunun türkceden geldigini ve "yoldas" anlamina geldigini belirtmisti.. Bir baskasinin da adi Osmanlou idi..

Galiba yine bir yol cizmemiz ve bu yolda yoldas olunmasinin gerektigini düsünür gibi oluyorum...

Geändert von the_last_time (31.03.2013 um 17:51 Uhr).