Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 13.04.2008, 07:30
Benutzerbild von takanic
takanic takanic ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

BU haberi bir yerlerde görmüs ama nedense okumayi unutmustum. Buraya aktaran arkadasima tesekkür ederek bir kac cümlede ben eklemek istyorum.

Bilimle ugrasan insanlar bilim ve dini bir arada düsünemezler. Bilimin kurallari kesin oldugu gibi ayni zamanda degiskendir de. Dinsel ögretilere dayanildiginda bilimin ilerleyemeyecegini düsünürler. Mesela, Darwin teorisini ele alalim. Kisaca insanin soyunun maymundan türedigini, mutasyona ugrayip bugünkü insanin sekline büründügünü savunur. Zannedersem bu teoriye tüm ilahi dinler karsidir. Fakat bilim dünyasi bunun aksini ispat edene kadar bu teori var olacaktir ve incelenmeye, arastirilmaya devam edecektir. Nereden nereye geldim...

Esas konumuza dönecek olursak; bilim bazi bilimadamlarinin aklini aliyor ve onlari "iman" hususunda süpheye düsürüyor. Dogadaki en ince detay kiminin Allah inancini kuvvetlendirirken, kimininkini zayiflatiyor. Bunun da bir sebebi vardir mutlaka, ama bilimsel aciklamasini yapamayacagim. Sadece bu konuda bir iki örnek vermek istiyorum.

- Erdal Inönü

Babasi Ismet Inönü sayesinde rahat bir tahsil hayati yasamis olmasina ragmen, (Ankarada olmayan okul, o ailesinden ayrilmasin diye yapilmis) Türkiye nin sayili fizik profesörlerindendi. Bundan yaklasik 15 sene önce kendisine sorulan "Allaha inaniyor musunuz?" seklindeki soruya "Düsünüyorum, arastiriyorum" diye cevap vermnistir.

- Erol Köse
Müzik yapimcisi olarak tanidigimiz Erol Köse, aslinda bir göz doktorudur. Yaklasik 10 sene önce okudugum bir röportajinda bir göz doktorunun Allaha inanmamasinin mümkün olmadigini ifade etmisti.

- Ata Demirer
Kendisini pek sevmesemde, Beyaz in programinda kullandigi bir ifade beni etkiledi. Hobi olarak dalgiclik yapan ve sualtini inceleyen Ata Demirer "Su altinda Tanriyi görüyorum" ifadesini kullandi. Mecazi anlamda söylenmis bir sözdür, yanlis yöne cekilmesin lütfen.

- Carl Sagan, Astrofizikci
Bilgisine hayran oldugum bu bilimadami, Allaha inanmiyor. Evrenimizle ilgili her ayrintidan haberdar olan ve evrenin isleyisinin kusursuzluguna sahit olan Carl Sagan, buna ragmen bir ateist. Gerci son kitabi "Milyarlarca ve Milyarlarca" da "Din ve Bilim" üzerine bir makalesi var. Icinde ne yazdigini bilmiyorum. Kitabi bulamadim bir yerde. Belki yillar sonra imana gelmis olabilir :-)

- Kaptan Cousteau
Gectigimiz yillarda ölen bu meshur denizci, Akdeniz in bir yerinde tatli su ile tuzlu suyun birbirine karismadigini gözlemlemis, bunun Kuran da isaret edildigini ögrenince imanini tazelemistir. Yalniz, bilinenin aksine Müslüman olmamistir.