Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 07.07.2009, 14:20
babaeskili

Standard

konu madem türkce, türkce kullanalim:

slang, yani lehceyi en cok biz gurbetciler kullaniriz. hatta lehceye baska bir boyut getirmis, tarzancayi icat etmisizdir.

örnek:
hey ahmet lan, moruk, benim füra$ayn'i gördünmü?

örnek:
biz bu yaz zommarurlaub'u annemgillerle antalyada edicez.

örnek:
sükran, haydarberk'te (heidelberg) kauflar (alisveris yerleri, lidl, aldi, vs.) kacta kapaniyo?

gurbetci türkiyeye tatile gittiginde aninda siritir. kot pantolon altindan muhtemelen adidas superstars'lari vardir, marlboro icer ve merakli bakislari vardir. en fazlada lehcesi ile belli eder kendini (bkz. yukaridaki örnekler).

almancilar, bilhassa almanyanin güneyinde yasayanlar, her cümlenin sonuna "weisch" eklerler, isvicreliler "oder", batisindakilar "na, ne" ve berlinliler "wa". en vahim durumdakilerde fransada yasayan gurbetcilerimizdir. ah canim, hicte dönmüyo dilcegizleri.. almanyanin dogusunda yasayan türk sayisinin bir hayli az oldugundan onlari konumuzun disinda birakiyorum. dresdende dogup büyüyen bir türkün, memlekette tarzanca konustugunu hayal edemiyorum bile.

tarzancanin ana sebebi, ana dilimizi tümü ile ögrenmeden, yabanci dil ögrenmeye tesebbüs etmemizden kaynaklanir, zira yabanci dili en güzel konusmanin yolu, ana dilini mükemmel konusmaktan gecer.

ilginc insanlardir gurbetciler. cartel'in bir parcasinda gectigi gibi, vataninda almanci, orada yabancidir. genelde sicak kanlidir, avrupa görmüstür, genis bir yelpazesi vardir, töleranslidir, memleketinden uzak kaldigi icin, milli duygulari pek agir basar, en ufak bir olayda gaza gelir, genelde galatasaraylidir (aslanlarim benim), arabayla izine gitmek en büyük zevkidir, arabasini cok sever, bilhassa mercedes veya bmw ise toz kondurmaz, en hizli araba onundur, biraya cola karistirip icer, onun döner anlayisi türkiyeli türklerden farklidir..

bu böyle gider beyaa, önünü kesemezsin!

ps. olayda ismi gecen kisiler kesinlikle hayal ürünü degildirler, bizzat benim'dir, sensin'dir, o'dur ve onlar yani bizleriz'dir!

son olarak, gurbetci vatan hasreti ile gurbette 11 ay hayvan gibi calisip, silada birkac hafta insan gibi yasayan'dir..

dipnot. bende bir gurbetciyim..

Geändert von babaeskili (07.07.2009 um 14:26 Uhr).