Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 19.11.2011, 12:17
Benutzerbild von Der_Levantiner
Der_Levantiner Der_Levantiner ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Ischtar Beitrag anzeigen
her insanin icinde adalet duygusu yokmudur ?

yani bu yazilanlari okumadiysak, okumaya gerek bile duymuyorsak bizim bu duygu dan yoksun oldugumuz mu iddia edilmekte, yani biz ancak elimize tutusturulan hatta farz diye iddia edilen kilavuzlar la mi hayati basarabiliriz ? onun disinda biz bir hicmiyiz ?
Hic iz, bu böyle empoze edilmeye ugrasiliyor, hatta ugrasilmiyor bile, seve seve boyun egiyor egenler, ve ben saskinim ve midem hala bulanmakta
Dogrusunu duymak istiyorsan bence yok. Insanda nefs denen bir sey vardir. Nefsimiz malesef adeletli degil bencil hatta bencilikten ziyada sendeki sana düsmanca tavir aliyor.
Bana kalirsa her kötülügün kaynagi nefsimizin Seytan'in vesvesesine zayif düstügünden oluyor.

Asik Veysel'in güzel bir siiri vardi..
Topraktandir cümle beden

Topraktandır Cümle Beden
Nefsini Öldür Ölmeden
Böyle Emretmiş Yaradan
Sen Kalemsin Ben Uç Muyum

Onun nefsini öldür demesinin gayesi su. Eger ki nefsini öldürürsen, dünyalik icin nefsinin fikirlerine yön vererek kötü davranmazsin düsüncesidir.
Imam Cafer-i Sadik vardir. Alevilerce ve siilerce 12 imamin 6.cisidir. Ve sunnilerin hanefi mezhebinin kurucusu El-Numan bin Sabit bin El-Numan Zuta, yani senin anlayacagin Ebu Hanife (Imam-i Azam) Hz. Cafer-i Sadik'in ögrencisiydi... Simdi konuyu aslinda gerekli ama derin ayrintilarla sulandirmak istemiyorum..

Imam Cafer bir yarismaya katilmisti zamaninda. $ark dünyasinin büyük bir krali dünyanin en zeki insanini tespit etmek istemisti. En sona iki kisi kalmisti. Digerin adini bilmiyorum ama öbürü Imam Cafer idi. Soru da zeka nedir sorusuydu. Öbürü zeka iki iyi seyi görüp degerlendirmek ve ikisin arasinda iyisini secmektir demisti. Sonra sira Imam Cafer'e gelmisti.. Imam Cafer'in cevabi da suydu: Evet bu cevap dogruya gider ama zeka iki iyi seyin arasinda da iyisini ve iki kötü seyin arasinda kötünün iyisini secmektir..

Bende acizane fikirimle Asik Veysel'in maneviyatina saygizlik etmeden onun sözünü, nefsini öldür ölmeden dogru kabul ediyorum. Ancak nefsimiz zaten bizimle beraber ölecek. Insan ancak savasta ve sirf mecbur kaldigi icin öldürme hakkina sahiptir. Ben cana belirli bir cerceve incinde saygiliyim. Cani öldürmeden önce onu dogru yola getirmeye calisirim

Nefsimizi öldürmek degil nefsimizi müslüman yapmak en dogrusudur... O zaman iste nefsimiz bizi kötülüge yönlendirmeye calismaz ya da cok daha az calisir...
Adalet duygusu elbette vardir insan dogasinda bir sekilde var, ama seytan ayrintilarda gizlidir ischtar... Ve o zaman iste senin dedigin adalet duygusunun var olduguna inanmiyourm.

Cevabini sezmis gibi oluyorum. Ben Allah'a inanmiyorum ki seytana inaniyim dedigini duyuyorum. Allah'a inanma zaten. O'nun varligini bileceksin. Seytan da vardir. Seytanin varligina inanmayan zaten onun tuzagina düsmüstür...

Geändert von Der_Levantiner (19.11.2011 um 12:23 Uhr).