Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 05.05.2010, 21:31
Virtual_Reality

Reden Ah yedi tepeli Selanik ah!

Zitat:
Zitat von fosfos Beitrag anzeigen
Ege 1,3 ve 7'ci kolordu komutanlarini zor zaptediymus RTE! Paschalar, "firat bu firsat Baskanimiz" deyip, 3 saatte girer bitiririz diyorlarmis.Her yeni vatandasa 50 .-YTL verilecekmis, hayirli ugurlu olsun. Yassu komschi, kalimera?

Var ya, ne iyi olur, Thessaloniki sehrinin adini >Selanik< diye cevirtiriz ni güzel. @virtual- sirf senin icin, ne kadar da hibin-o varsa, "buyrun arkadaslar (ggf. baci) sizi Lesbos'a alalim, dicez "tamam mi dostum

Iyi aksamlar fos dostum,

güzel bir konuya deginmissin. Yunanistan'da Selanik'i ve 12 adalari bizim Traplusgarpt'a Italyanlar'lar ve digerleri ile savasmamizdan istifade ederek ilhak etmistiler. Yanilmiyorsam Hasan Tahsin Pasa Selanik'i bir kursun sikmadan Yunan askerlerine, Türklerin can güvenligi saglamasi sarti altinde birakmistir. Ancak Yunanlilar sözünde durmadilar ve Selanik'te onlarin elinden kacamayan herkesi 7'den 70 kadat katletiler...

Bak suraya bir sey ekliyorum:

Atatürk, 1925 yılında engellenen Musul ve Kerkük`ü geri alma idealinden ömrünün sonuna kadar vazgeçmez. 1933 yılında Amerikalı General Mc Arthur ile yaptığı görüşmede de bu düşüncesini dile getirerek, `Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve adaları geri alacağım. Selanik de dahil, Batı Trakya`yı Türkiye hudutları içine katacağım` ifadelerini kullanıyor. Kıbrıs`a da hassasiyetle yaklaşan Atatürk, `Efendiler! Kıbrıs düşmanın elinde bulunduğu sürece bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs`a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir` demişti.

AH SELANİK!

Kolağası Mustafa Kemal, bu akşam mahzundu. Selanik'te Beyazkule bahçesinde başbaşa oturuyorduk. Saatlerce konuştuk, nerede ise gün ağaracaktı. O gece ay Olimpos dağlarının arkasında kaybolurken, Mustafa Kemal içini çekerek:
- Ah Selanik, dedi. Seni bir daha Türk olarak görecek miyim?

Baktım, ağlıyordu. O altın sarı saçlarını okşadım. Teselli etmeye çalıştım. Ben, Mustafa Kemal'in müşterek hayatımız boyunca bu derece duygulandığını görmedim.

Ali Fuat CEBESOY

Selanik, Musul ve Kerkük Türkiye Cumhuriyeti sinirlarina dahil edilmedikce, misak-i milli sinirlarimiz tamamlanmamis kalacaktir....

Geändert von Virtual_Reality (05.05.2010 um 22:00 Uhr).