Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.01.2015, 00:33
Gazman

Reden ORC Araştırma'nın Ocak 2015 için gerçekleştirdiği Seçim Anketi çalışmasının sonuçları

ORC Araştırma'nın Ocak 2015 için gerçekleştirdiği Seçim Anketi çalışmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonucunda Ak Parti %48,6 ile ilk sırada yer alırken, CHP %23,3, MHP %13,5, HDP ise %8,2 oranında kaldı. İşte ORC'nin açıkladığı Ocak ayı için yapılan 2015 Seçim Anketi sonuçları.
İŞTE SON SONUÇLAR

Haziran ayında gerçekleştirilecek olan genel seçimler öncesi araştırma firmaları tarafından birbiri ardında yeni Seçim Anketleri çalışmaları yapılıyor. Ocak 2015 için gerçekleştirilen dördüncü Seçim Anketi çalışması ise ORC Araştırma'dan geldi. ORC'nin Seçim Anketi verilerine göre tablo aşağıdaki şekilde oluştu.

PARALEL YAPI SORULDU

Ankette katılımcıların siyasi parti tercihlerinin yanı sıra son iki yıla yakındır ülke gündemini meşgul eden Paralel Yapı tartışmaları da soruldu. Gerçekleştirilen 2015 Seçim Anketi çalışmasında katılımcılara "Paralel Yapı ile yürütülen mücadeleye destek veriyor musunuz?" sorusunun karşısında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre katılımcıların %71'i Paralel Yapı ile mücadeleyi desteklediğini ifade ederken, %20,6'sı ise desteklemediğini belirtti.

OSMANLICA DERSİ

Ankette bir diğer dikkat çekici husus ise geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Milli Eğitim Şurası'nda tavsiye niteliği ile gündeme bomba gibi düşen Osmanlıca dersi oldu. Hatırlanacağı gibi tartışmalar sırasında Cuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konu ile alakalı bazı açıklamalarda bulunmuştu. ORC'nin gerçekleştirdiği 2015 Seçim Anketi çalışmasında katılımcıların "Osmanlıca dersinin milli eğitim müfredatına konulmasını olumlu buluyor musunuz?" sorusuna cevapları ise bir hayli ilginç oldu. Ankete göre katılımcıların %66'sı Osmanlıca'nın Milli Eğitim müfredatına konulmasını olumlu karşılarken, olumsuz bulanların oranı ise %27,4 oldu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK SÜRÜYOR MU?

Türkiye'nin yıllardır süren bir diğer tartışmalı konusu Çözüm Süreci hakkındaki ankette ise katılımcıların büyük bir kısmı süreci desteklediği belirtti. Buna göre gerçekleştirilen Seçim Anketi çalışmasında "Çözüm sürecini destekliyor musunuz? sorusuna katılımcıların cevapları %63,4 oranında destekliyorum olurken, desteklemiyorum diyenlerin oranı ise %30,8'de kaldı.

AB HAYALİ ARTIK ÖNEMSENMİYOR

Ülkemizin yarım asırlık hayali olan ancak son yıllarda iyice yılan hikayesine dönen Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusunda ise verilen desteğin artık iyice kaybedildiği görüldü. Buna göre ankete katılanların %21,5'i AB'ye tam üyeliği önemsediğini söylerken, önemsemediğini ifade edenlerin oranı ise %65 oldu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE ŞAŞIRTAN SONUÇ

ORC'nin 2015 Seçim Anketi çalışmasında belki de en çok dikkat çeken kısımlardan birisi Başkanlık Sistemi konusunda oldu. Çünkü ankete göre, ankete katılım gösterenlerin %56'sı Başkanlık Sistemi'ne destek verdiğini söylüyor. Başkanlık Sistemi'ne destek vermediğini belirtenlerin oranı ise %32,3.