Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 03.01.2007, 15:08
Benutzerbild von ozkangunduz
ozkangunduz ozkangunduz ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

Dumlupinar Mahallesi
Ayni gün, saldirganlardan bir grup Orman Deresi civarinda bulunan Alevi evlerine saldirir.
Saldiriyi Yasayanlar anlatiyor
Yeter ISBILIR: ?Ali Riza ISBILIR kaynim olur. Dumlupinar Mahallesi Neyzen Sokakta oturmaktayiz. Ali Riza ISBILIR?in polis memuru olan kardesi Haci Veli?yle yeni evliyiz. Kaynim Ali Riza?nin evinde kaliyorduk. 23. 12. 1978 Cumartesi günü ögleden sonra tahminen saat 15.00 siralarinda ellerinde balta, sopa, tahta, av tüfegi bulunan saldirganlar, oturdugumuz evin önüne geldiler ?Iste sari ögretmen Ali Riza ISBILIR?in evi? diye bagirdilar. Disaridan evi kursun yagmuruna tuttular. Bir kismi dama çikarak bacalari yikmaya basladi. Sonra oturdugumuz evin kapisini, duvarlarini, kazma ve baltayla kirarak, sökerek içeriye girdiler. Ben, odada bulunan elbise dolabinin içine girdim, saklandim. Saldirganlardan bazilari ellerindeki tahta ile dolaba vurmaya basladilar. ?Aman ben varim? bagirarak ve aglayarak disariya çiktim. Tahta ile bana vurmak isterken, elimi önüne siper ettim. Elim ve kolum agir yaralandi. Bir ara firsat bulup disariya dogru kaçarken merdivenlerde kaynim ögretmen Ali Riza ISBILIR?in, karisi Ayse?nin ve kizi Sebahat?in orada yerde yattiklarini, üzerlerinde televizyon, biriket, tas, tahta parçalarinin bulundugunu, her taraflarinin kan oldugunu görüp üzerlerine düstüm. Sonra kendime geldim ve kalktim, asagiya dogru kaçmaya basladim. Arkadan tüfekle ates ettiler, omuzumdan yaralandim. Sokakta birkaç evin kapisini dövdüm, hiçbiri içeri almadi. Arkamdan kosarak beni yakaladilar; evdeki ölülerin yanina götürdüler. ?Türk müsün, gavur musun?? diye sorguya çektiler. Yaralarimdan kan akiyordu. Ben de ?Türküm, buraya yeni gelin geldim? dedim. Birisi ?Birakalim, bu Türkmüs? dedi. Bazilari da ?Elimize geçmisken öldürelim? diyordu. Üzerimdeki bilezik, küpe ve altinlarimi aldilar. Sonra beni asagi indirerek caddeye dogru götürdüler. Cadde üzerinde Ali Riza ISBILIR?in oglu Mehmet?i sopa ve kalaslarla dövüyorlardi. Bir saldirgan, Mehmet ISBILIR?e ?Bu senin neyin oluyor?? diye sordu. O da, ?Benim amcamin karisidir, yeni gelin geldi. Onu öldürmeyin? dedi. Beni oradan alarak bir dügün evine götürdüler. Sonra babamin evinin yakinina götürüp biraktilar. Kaynim ögretmen Ali Riza, karisi Ayse, kizi Sebahat, oglu Mehmet ve esim Haci Veli ISBILIR?i öldürdüler. Evlerini, esyalarini da yaktilar.? 26
Seyithan KÖSE: ?Olay günü kalabalik bir grup, BALTA ailesinin evine saldirdilar, atesle yakmaya çalisiyorlardi. Yanlarina giderek engel olmaya çalistim. Saldirganlar ?Senin kaninda da bozukluk var. Burada Aleviler oturuyormus, onlari göster? dediler. Karsi çikinca ellerindeki sopalarla dövmeye basladilar, agir yaralandim, kaçtim ve evde saklandim. BALTA ve SAGLAM ailesinin erkekleri de evlerinden çikarak tarlalara dogru kaçmaya çalisiyorlardi. Arkadan siktilarsa da vuramadilar. Sonra dönüp evlerini, esyalarini yaktilar.? 27
Serife BALTA: ?23.12.1978 günü aksami evimizi yaktilar. Ben, babam Mehmet Ali, dayim Ali ve dayimin oglu Mehmet SAGLAM ile birlikte, Orman Deresinin altindaki tarlalara dogru kaçtik, o gece sogukta tarlalarda saklandik. Ertesi gün Örsen köylüleri bizi orada gördüler. ?Dört Alevi de bizim köye nasip olsun? diye bizi alip Örsen?e götürdüler. Orada Yasar KIRIK, bizi kendi evine aldi. Bazi köylüler, ?Öldürelim? diyorlardi. Yasar KIRIK engel oldu. Geceyi orada geçirdik. Bir sonraki gün Maras?a gitmek üzere yola çiktik. Aksu?yu geçmistik ki, silahli sahislar bize saldirdilar. Kaçmaya basladik, bir hendegin içine uzanarak saklanmaya çalistik. Ancak saldirganlar, babami, dayim Ali?yi ve oglu Mehmet SAGLAM?i yakaladilar. Tarlada kursuna dizdiler. Ben de yaraliydim, sürüklenerek, saklanarak kaçtim...? 28
Dumlupinar Mahallesinde Elif ve M. Ali BALTA, Mehmet ve Ali SAGLAM, Ali Riza, Sebahat, Ayse, Haci Veli ve Mehmet ISBILIR öldürülür, 12 ev ve isyeri de tahrip edilerek yakilir.