Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.08.2016, 14:07
___EZEL___

Standard çiçero Ve Ideal Insan 2

Çiçero şöyle der:
" Bize bolca konu ve dilsel malzeme sağlayan filozofa hatip demek isteyenlere seve seve izin veriyorum, konuşma yetisiyle birleşmiş bir felsefe bilgisine sahip olduğunu söylediğim hatibe filozof denmesine de karşı çıkmıyorum, tabii bu adların, konusuna hakim olduğu halde bildiğini dile getirip açıklayamayan ya da konuşma gücünden yoksun olmadığı halde, yani sözcüklerle hiçbir sorunu olmadığı halde bunları kullanacak bilgisi bulunmayan kişilere verilmemesi koşuluyla.
Ben ikisinden birini seçmek zorunda kalsaydım, hiç şüphesiz
geveze bir aptal olmaktansa, bilge olup konuşmamayı yeğlerdim. Ancak bana bunların hangisinin en yetkin olduğu sorulacak olsa, yanıt olarak ideal bir hatip derim. Böyle bir adam aynı zamanda bir de felsefeci olursa, o zaman söylenecek söz kalmaz. Ama iki disiplini ayrı kefelere koymak gerekirse, diyeceğim o ki, felsefe bilgisi her zaman konuşma yetisini içermez, oysa ideal bir hatip tüm felsefe bilgisine sahiptir.
Filozoflar hitabet eğitimini küçümseler de, bana göre onların sanatına (felsefeye) katkı sağlamadaki üstünlüğü tartışılmaz."
Çiçero' ya göre , konuşmasında zihinsel berraklık ve davranışında nezaket ile olgunluğu dengede tutan insan ideal devlet adamı ve ideal hatiptir. Bu aynı zamanda Çiçero' nun Roma için düşündüğü ideal insan modelidir.
Geçen paylaşımımda ideal insan olmanın şartlarından retorik ve felsefe konusunda Çiçero' nun görüşlerini açıklamıştım.
Cumartesi yapacağım paylaşımda
ise Neden Tarih? ve Neden Hukuk?
hakkında Çiçero' nun düşüncelerini paylaşacağım.
Selamlar iyi akşamlar.