Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 04.11.2005, 16:03
Benutzerbild von gezgin111
gezgin111 gezgin111 ist offline
Neuer Benutzer

Standard kültür farkliligi

türkiye avrupa´dan büyük ölcüde maddi anlamda faydalanabilir,bu noktadaki soru su : 15-20 sene sonra bunun icin ab icinde olmaya gerek var mi?

bence yok,cünkü biz ekonomik alanda gelistikce onlar bize is yapmak icin yanasacaklar.
insan haklari konusunda tr´nin süphesiz düzeltecegi bir kac husus var bununda müzakereler cercevisinde halledilecegini ümidediyorum.

ben aslinda ayri bir konuya dikkat cekmek istiyorum. tr ile avrupa farkli kültürlere sahip iki topluluk.

kültür kelimesi cok genis capli bir kelime, daha fazla namus ve ahlak yönünü ele almak istiyorum.

ab tr´ye sürekli yeni kriterler sunuyor ve ileride ister istemez toplum ahlakimizi ilgilendiren kriterler de sunacak.

örnegin escinsel evliliklerinin serbest olmasini ve hatta escinsel ciftlerin evlatlik cocuk edinebilmelerini talep edecek.

ben böyle seylerin tr´de mümkün olmasini asla istemem!

bugünkü avrupa´nin haline bakin: namus ve ahlak yaninda ayip ve saygi gibi toplumun kimligini belirleyen temel unsurlardan mahrumlar.

ab´nin akdeniz ülkelerinde adab-i muaseret kaydeleri yine az cok vuku buluyor,fakat diger ülkeleri icin bunu söylemek pek mümkün degil.

insanlar güpe gündüz sokak ortasinda yapilmayacak seylere cüret ediyorlar.

zaten mesela almanca´da ayip kelimesinin resmen karsiligi yok!

türk medyasinda da "ayip" kavrami bu devirde büyük rol oynamiyor ve tr olasi kriterleri kabul ederse bu topluma yansiyacaktir.

diyecegim su ki: illa ki ab´nin bize parasal anlamda ve insan haklarinin gelismesinde yarari var, ama öte yandan bizden paha bicilmez degerde götürecegi daha fazladir!