Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 12.10.2013, 09:20
Benutzerbild von TaylanSadi
TaylanSadi TaylanSadi ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Kamuda türbanın serbest bırakılmasıyla ilgili de konuşan Koç, şunları söyledi: 'Devlet zaptiye değildir. Herkes kişisel hak ve özgürlüklerini her alanda olduğu gibi din ve inanç özgürlüğünde de kullanmak hakkına sahiptir. Bunda hiç şüphe yok. Hiç kimsede de bir itiraz yok. Fakat demokratik ve laik bir sistemde devletin egemenliğini kullananlar, kimler bunlar, yasama, yürütme, yargı, eğitim, güvenlik, burada hizmet sunanlar, devlet adına hizmet sunanlar inanç ve etnik köken konusunda kör olmak zorundalar, tarafsız olmak zorundalar. İnançlarını ve etnik kökenlerini belli edecek herhangi bir sembol, işaret giymemeleri, takmamaları gerekir. Bu Türkiye için değil, her demokratik laik rejimde bu böyledir. Bakın baştan söylüyorum. Devlet zaptiyelik yapmaz. Herkes istediği gibi giyinir, kuşanır, yer, içer. Oralarda, tabi az önce söylediğim sistemde, kadınlara şu kadar çocuk yapacaksın diye baskı da yapılmaz. Ama devlet adına egemenliği kullananlar, devlet adına hizmet sunanlar, eğitimde, yargıda, güvenlikte, yasamada, yürütmede tarafsız olmak zorundalar. Bunu ifade ediyorum. 'Efendim CHP türbana karşı.' Lafı tersinden anlama. 'Devlet zaptiye değil' diyorum. Ama demokratik, laik bir sistemi tahrip edecek, eğer bu yönde inanç yönünde, ya da etnik temelde bir devlet yapılanması oluşturması, hizmet sunmasına gidersen, bu sistem demokrasi ve laik bir sistem olmaktan çıkar. Orada da barış ve huzur olmaz.
================================================== ============
Devlet zaptiye değil diyeceksin,sonrada herkes kişisel hak ve özgürlüklerini her alanda olduğu gibi din ve inanç özgürlüğünüde kullanma hakkına sahip dir diyeceksin sonrada,kamuda belli kesimler dışındaki kıyafet serbestliğine karşı çıkacaksın,bu kadar saçmalama ve çelişkiler ancak chp de olabilir.

Geändert von TaylanSadi (12.10.2013 um 09:22 Uhr).