Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 12.07.2004, 17:03
Benutzerbild von feuerloescher
feuerloescher feuerloescher ist offline
Neuer Benutzer

Standard Mesebsizler Kapitalist Ve Kominist...+

Lige cok yakinlardir Seyit Kutsi gibiler Yasar Nuri gibiler kapitalizmi ve irkciligi savunurlar Yasar Nuri bir aralar Türkce Ezan türkce Ibadet diyordu peki ülkemizdeki diyer irklar?
Bu gibi firkalara bölünenleri iyi biliyoruz ya kominizme sempati diyuyorlar yada kapitalist Sömürgecilige.

Her insan, doğru bildiği kimselerle beraber bulunur. Kur"an-ı kerimde de buyuruluyor ki:

(Her grup, kendi fikrini, kendi yolunu doğru sanıp sevinmektedir.) [Müminun 53, Rum 32]

Aklımıza uyarsak doğruyu bulmamız çok güç olur. Her fırkadaki insan, ?Bu fırka doğru yolda? diyerek ona girmiştir. Bu işte selim olmayan akıl ölçü olmaz. Ölçü olsaydı, 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. Dinsiz fırkalara girenler de, sosyalizm, kapitalizm, faşizm gibi sistemlere inananlar da aklına göre bu yolları tercih etmişlerdir. Akla uyulursa, insan sayısı kadar görüş meydana çıkar. O halde ne yapacağız?

Cenab-ı Hak, anlaşamadığımız bir işte, âlim olanların, Kur?an-ı kerime ve hadis-i şeriflere uymasını emrediyor. Âlim olmayanların ise, âlimlere uymasını emrediyor, (Bilmiyorsanız, âlimlere sorun!) buyuruyor. Âlim geçinenler de, Kur?an-ı kerime ve hadis-i şeriflere yanlış mana vererek, insanları çeşitli fırkalara ayırıyorlar.

Bir kimse, kendi başına Kur"an-ı kerimi okuyup da doğru yolu bulamaz. Mealden tefsirden din öğrenilmez. İşin ehl-i olan âlime ihtiyaç vardır. 72 sahte altının içine bir tane hakiki altın konsa, bunu sarraftan başkası anlayamadığı gibi, 73 fırkadan hangisinin doğru olduğunu da ancak ehl-i sünnet âlimleri anlar.

Soracak âlim yoksa veya bir kimsenin gerçek âlim olup olmadığını bilmiyorsak ne yapacağız?

Dinimiz, bunun da yolunu bildirmiştir. Allahü teâlâ, İslamiyeti doğru olarak öğrenmek isteyene, bunu nasip edeceğini vaad buyurdu. Rabbimiz vaadinden dönmez. Bunun için, (Ya Rabbi, sana inanıyorum, seni ve Peygamberlerini seviyorum. İslam bilgilerini doğru olarak öğrenmek istiyorum. Bunu bana nasip et ve beni, yanlış yollara gitmekten koru) diye dua etmeli, istihare yapmalı! Cenab-ı Hak ona doğru yolu gösterir.

Şu anda herhangi bir gruba mensup olan insanların da, aynı şekilde dua etmekten çekinmemeleri, gerekir. Hâşâ Allahü teâlâ yanlış bir iş yapmaz. Belki içinde bulunduğu grup yanlış yoldadır. Bunun için her müslüman, (Ya Rabbi hangi gruptaki müslümanlar doğru yolda ise, senin rızan hangi grupta ise, bana onu nasip eyle!) diye dua etmelidir. Dua ederken, duanın şartlarını gözetmelidir. Şartlarına uygun dua edilince, dua kabul olur. Dua kabul olunca da, doğru olan, hak olan bulunmuş olur. Böyle ihlasla dua etmeyip aklına uyan, körü körüne hareket eden, bid"at ehlinden birisinin içine düşebilir.
Alt 12.07.2004, 19:29
Benutzerbild von abizettin
abizettin abizettin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Muhammedener steht im Teufelkreis

David Ricardo&Adam Smith ve Kynes uyansalar mezarda su asagidaki Kuran merkezli iktisat-Faiz-Rant acilimlarini ayakta alkislar..ve "ülen biz nerde yanlis yaptik! neden kuran okumadik "diye de serzeniste bulunurlardi herhalde:-)
Alt 12.07.2004, 20:19
eniskaya

Standard Sanki ben baskami diyorum

faiz elbette Haramdir... ama enflasyon hakkinda Kuranda kanun olmadigi icin... Kuranin cercevesinden disari cikmadan bir yol bulmak sart......
Alt 12.07.2004, 20:30
eniskaya

Standard Hemso

sediklerinin hepsi güzel ben bunlara karsi degilim... kaldiki herhes hürdür, isteyen kerhaneya gider, isteyen ahira gider, isteyen namaz kilmaz, isteyen adam öldürür..... herkes istedigini yapma hürriyetine sahiptir.... ayni zamanda yaptigin her sey karsiligini getirir, yani kanunlari cignersen cezani cekersin.... Ilahi ve yerel kanunlar bellidir.... herkesde biliyor.... kimsenin hakkini hic bir kimse kisitlayamaz...... hele hele devlet veya Diyanet kalkipta.... su veya bu Kuranda yasak diye millete yasak koyamaz, koymamalidir ve koymuyorda.....e buna evrensel boyutta özgürlük denir..... Nasil kanunlar her yüzyilda bir yeniden yaziliyor, ayni sekildede Kuranin cecevesinde Kuranin yorumunuda paralel olarak yürütmemiz lagzim....... cünkü Kuranin kanunlari evrenseldir..... her yüz yila sigar...

Sen zannetmeki bunda yüzyil sonraki müslümanlar Kurani senin veya benim gibi yorumlayacaklar.... eger benim gibi yorumlarsalar tam geri zekalilarin tekiymisler olur..... cünkü yerinde sayan insan ilerle katedemez.... su anki Kuran yorumu bundan 1000 sene evvelki emevi yorumu.... halen dünyada hüküm sürmekte...... das muss sich schnell ändern...

Gelelim yine faiz hususuna ve burada kapatalim.
Faiz elbette Haramdir... ama enflasyon hakkinda Kuranda kanun olmadigi icin... Kuranin cercevesinden disari cikmadan bir yol bulmak sart...... nasil matematik kanunlari Kuranda yazmadigi gibi, bu husustada Kuranda bir hitap yok... ama evrensel boyutta faiz Haram diye isaret var.......

Bakis acimiz bayagi farkli... ben daha genis ve sosyo kültürel boyutu tercih ederim.... yoksa hayat zindan haline gelir.... öyle kupkuru emevi yorumu bu zamanda terör bile türeten bir fikihtir...... yenisi mutlak sart
Alt 12.07.2004, 20:35
eniskaya

Standard Uffffff

arkadas senin nedensiz ve ilimsiz nefretin cekinilmez boyut almaya basladi......

yani verdigin cevaba bir bak birde benim yazdigima bak... Türkcen yokmu senin....

Alinti

8.) Domuz yağı helaldir.

Kuran muhtemel domuzun tümünü haram kilmistir... o halde domuzun herseysini haram görmek lagzimdir... yoksa domuzu kimyasal elementlerine bölsen domuz diye bir sey kalmaz... biraz kimya dersi görenler ne demek istedigimi anlarlar.... gerisine sözüm yok

Das macht hier kein Spaß mehr......
Alt 12.07.2004, 20:41
eniskaya

Standard Sikayetini bana degil

Allaha bildir.... Kurani kodlayan ben degil Allahtir.... Ayetleri acikca göstermis... yapilacak fazla bir sey yok... dünyayi yaksanda yiksanda Ayetler sabittir... ben ne yapayim????? acik ve net sekilde belirtmis... was kann ich dafür.....

Aslinda sana o kadar güzel ve Rahmani sekilde cavaplar yazdim ve isi noktaladim.... her zaman sen yine yeniden baslatiyorsun....

Son bir kesz olarak yaziyorum.... daha yaimiyacagim bu hususta....

19 rakami bir anlam tasisa bile kimse ne anlama geldigini bilmiyor.... Kuran sadece bu olaya dikkat cekmis, herhangi bir karar veya yorum getirmemis, cok önemsizde olabilir..... takdir Allaha kalmis...
Acik ve net bir sekilde anlamini BILMIYORUZ... bizler bilmedigimiz seyi bilmeyiz deriz.....

Tesettüre gelince.... evet bualimlerin ortak görüsü tasettür sonradan kültürel olarak gelisen bir olaydir..... zaman ve ortama göre yorumlanmis....
Alt 12.07.2004, 20:42
eniskaya

Standard Bunlara bir sey diyen yokki

faiz elbette Haramdir... ama enflasyon hakkinda Kuranda kanun olmadigi icin... Kuranin cercevesinden disari cikmadan bir yol bulmak sart......
Alt 12.07.2004, 20:46
eniskaya

Standard Dedkilerine birebir katiliyorum

Ben bunlara karsi bir sey demedimki.... isin püf noktasi su.

faiz elbette Haramdir... ama enflasyon hakkinda Kuranda kanun olmadigi icin... Kuranin cercevesinden disari cikmadan bir yol bulmak sart...... yoksa yüzde 60 param deger kaybedecekte ben paramin degerini korumasini saglamiyacagim..... bu düsünce ne Kuranlan nede baska bir seylen baglasmaz....

Selamlar
ENis
Alt 12.07.2004, 20:48
eniskaya

Standard Faiz hakkinsaki aciklamalari

Rainbow26M kardesimiz benden daha iyi bir sekilde acikladi..... bu Makaleye takiben okuyabilirsin....

faiz elbette Haramdir... ama enflasyon hakkinda Kuranda kanun olmadigi icin... Kuranin cercevesinden disari cikmadan bir yol bulmak sart...... yoksa yüzde 60 param deger kaybedecekte ben paramin degerini korumasini saglamiyacagim..... bu düsünce ne Kuranlan nede baska bir seylen baglasmaz....

Selamlar
ENis
Alt 12.07.2004, 20:52
eniskaya

Standard Ben anlasamadigimizi zannetmiyorum

ama kendimi acimi son kez aciklayim

Bu cerceveden bakiyorum enflasyon problemine..... diger hicbir düsnce benim paramin deger kaybetmesini önliyemez.... bu cok acik ve nettir...... ne yapip yapip paramin degerini korunmasi saglanmali....... baska bir sey asla kabul edilemez......
Amac haksiz zenginlik degil.... haksiz sefalete ugramamak...... kimse bunun farkinda degil

Selamlar
ENis
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche